۱۳۰ نماینده مجلس درخواست بازگشت طرح صیانت به صحن علنی را دادند

نامه درخواست بازگشت طرح «صیانت از فضای مجازی» به صحن علنی مجلس و عدم بررسی آن طرح در کمیسیون مشترک، تا کنون به امضای ۱۳۰ نماینده رسید تا به هیئت رئیسه مجلس ارسال شود.

۱۳۰ نماینده مجلس درخواست بازگشت طرح صیانت به صحن علنی را دادند

پس از اینکه در کمیسیون ویژه و با ۱۸ رای موافق، کلیات طرح صیانت به تصویب رسید اعتراضٰ‌هایی نسبت به این موضوع رخ داد. حالا جلیل رشیدی کوچی نماینده مرودشت در مجلس، از درخواست بیش از ۱۳۰ نماینده از هیئت رئیسه برای بازگشت طرح صیانت به صحن «علنی» مجلس خبر داده است.

کوچی در مجلس شورای اسلامی از ارسال نامه جمعی از نمایندگان به هیئت رئیسه به منظور بازگشت طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی به جلسه علنی خبر داد.

وی با بیان اینکه تا کنون 130 تن از نمایندگان این نامه را امضا کرده‌اند و جمع‌آوری امضا ادامه دارد بیان کرد: «این نمایندگان طبق تبصره 2 ماده 167 آیین‌نامه خواستار بازگشت طرح مذکور برای بررسی در جلسه علنی شده‌اند.»

کلیات طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی در جلسه روز گذشته کمیسیون ویژه به تصویب رسید، اما پس از آن، معاونت قوانین مجلس در نامه‌ای به رئیس کمیسیون ویژه عنوان کرد: «طرح حمایت از حقوق کاربران بر اساس قانون آئین‌نامه داخلی مجلس، رای‌گیری امروز کمیسیون ویژه و تصویب کلیات را غیر قانونی دانسته، پس به علت تخلف از مفاد صریح قانون، تصمیم‌گیری شتاب‌زده امروز عملا باطل می‌شود.»

لازم به ذکر است؛ طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی در جریان نشست علنی ششم مرداد ماه سال جاری خانه ملت مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت با توجه به پیشنهاد تعدادی از نمایندگان برای بررسی این طرح بر اساس اصل 85 قانون اساسی، با مصوبه نمایندگان روند تصویب این طرح به کمیسیون ویژه ارجاع داده شد.

بر اساس اصل 85 قانون اساسی «سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند. ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود.»

طرح صیانت بدون ارجاع به صحن علنی مجلس به شورای نگهبان می‌رود؟

بنابراین با موافقت نمایندگان با این درخواست، طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در کمیسیون ویژه‌ای با محوریت کمیسیون فرهنگی بررسی می‌شود و بدون ارجاع به صحن علنی مجلس به شورای نگهبان ارسال و در صورت تائید، به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

این طرح طی ماه‌های گذشته با انتقادات زیادی مواجه شده است. کمیسیون مربوطه تاکید می‌کرد که به ابهامات و انتقادات پاسخ خواهد داد با این حال برآوردی از فضای افکارعمومی نشان می‌دهد که منتقدان در طیف‌های مختلف همچنان ابهامات مهمی درباره آن دارند.

همچنین طبق تبصره دو ماده 167 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی چنانچه پانزده نفر از نمایندگان تقاضای لغو رسیدگی طرح یا لایحه طبق اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی را تا قبل از تأیید شورا‌ی نگهبان از مجلس داشته باشند، این تقاضا در همان جلسه اعلام و در جلسه بعد طبق ماده (165) آیین‌نامه داخلی مطرح می‌گردد و درصورت تصویب این تقاضا، رسیدگی به لایحه یا طرح طبق آیین‌نامه داخلی ادامه می‌یابد.

همچنین بخوانید: تصویب کلیات طرح صیانت یعنی چه؟ | چیزی ابطال نشده است

منبع: فردا نیوز

ارسال نظر