جنگ و تهدید آثار تاریخی اوکراین | شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌ها بیانیه داد

به دنبال تهاجم روسیه و تهدید آثار تاریخی اوکراین، شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌ها بیانیه‌ای را درباره میراث فرهنگی این کشور صادر کرد.

جنگ و تهدید آثار تاریخی اوکراین | شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌ها بیانیه داد

به گزارش ایسنا، ایکوموس (شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌ها) بیانیه‌ای را در خصوص آثار تاریخی و میراث فرهنگی اوکراین صادر کرده است.

ایکوموس در این بیانیه برای جان‌هایی که از دست رفته‌اند و یا به سمت وخامت اوضاع در اوکراین تهدید می‌شوند، ابراز تاسف و در عین حال اعلام کرد که نگران است این تهدیدات جدی بر میراث اوکراین تاثیرگذار باشد.

در ادامه این بیانیه آمده است: «در مقام یکی از برجسته‌ترین سازمان‌ها در زمینه میراث و به عنوان نهاد مشورتی کمیته میراث جهانی، شکنندگی شدید میراث فرهنگی در جریان درگیری‌های مسلحانه، حتی در برابر آسیب‌های غیرعمدی و همچنین تعهدات مراقبتی کنوانسیون‌های فرهنگی یونسکو، به ویژه کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه و دو پروتکل آن، کنوانسیون میراث جهانی ۱۹۵۲ و کنوانسیون ۲۰۰۳ را که برای حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس انجام شده است، به طرف‌های درگیر یادآوری می‌کنیم. وظیفه مسلم طرف‌های درگیر آن است که آنچه در توان دارند، برای حفظ کل میراث و همه اجزا و لایه‌های آن در برابر آسیب به کار ببرند.»

ایکوموس هرگونه حمایت یا توصیه‌ای را که ممکن است در حفاظت از میراث فرهنگی یا اقداماتی در برابر تهیدات انجام دهد، در اختیار همکاران و مقامات خود در اوکراین قرار می‌دهد.

شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌ها (ایکوموس) یک سازمان بین‌المللی غیردولتی، غیرانتفاعی و متعهد به پیشبرد حفاظت، مراقبت، استفاده و ارتقای میراث فرهنگی جهان است. ایکوموس یک چارچوب محکم فلسفی، اعتقادی و مدیریتی برای حفاظت پایدار از میراث سراسر جهان ایجاد کرده است و به عنوان یک نهاد مشاوره رسمی کمیته میراث جهانی برای اجرای کنوانسیون میراث جهانی از اموال ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی، ارزیابی می‌کند.

همچنین بخوانید:‌ روسیه از حضور در یوروویژن ۲۰۲۲ منع شد

ایکوموس همچنین یکی از اعضای مؤسس سازمان سپر آبی (Blue shild) است.

طبق اطلاعات موجود در یونسکو، اوکراین در حال حاضر 7 میراث جهانی داشته و ۱۷ مکان و محوطه تاریخی دیگر را در فهرست انتظار برای ثبت جهانی دارد.

ارسال نظر