تعویق برنامه‌های آژانس فضایی اروپا به علت جنگ روسیه با اوکراین

آژانس فضایی اروپا تغییراتی را در برنامه‌های خود ایجاد کرده است. در صورت تداوم جنگ در اروپا، برنامه سفر به مریخ و انجام مأموریت اگزومارس به تعویق می‌افتد.

تعویق برنامه‌های آژانس فضایی اروپا به علت جنگ روسیه با اوکراین

تعویق در برنامه‌های آژانس فضایی اروپا

آژانس فضایی اروپا می‌گوید که ادامه یافتن جنگ در اروپا به این معناست که ما در سال جاری به مریخ نخواهیم رفت.

طی هفته گذشته آژانس‌های فضایی از جمله ناسا و آژانس فضایی اروپا تأکید کرده‌اند که همکاری با همتای روسی خود یعنی آژانس فضایی روسکوسموس را در ایستگاه فضایی بین‌المللی ادامه خواهند داد.

اما ادامه خشونت‌ها باعث شده که آژانس فضایی اروپا در برنامه‌های خود برای سفر و اکتشاف فضا تغییراتی ایجاد کند. جوزف اشباخر، مدیر کل این سازمان در توییتی نوشت: «ما در مورد رویدادهای غم‌انگیزی که در اوکراین رخ می‌دهد، ابراز تأسف می‌کنیم.»

او از برنامه‌های کلی‌تر آژانس فضایی سخن نگفت و خاطرنشان کرد که این تصمیم‌ها باید در همکاری با کشورهایی که با آژانس فضایی اروپا تعامل دارند اتخاذ شود. اما بیانیه‌ای که آژانس فضایی اروپا منتشر کرده است این موضوع را روشن می‌کند که احتمال انجام مأموریت اگزومارس (ExoMars) به این زودی‌ها وجود ندارد.

همچنین بخوانید: عاقبت تهدید روسیه به نابودی ایستگاه فضایی بین المللی چه شد؟

این آژانس نوشت: «با توجه به ادامه برنامه اگزومارس و تحریم‌ها احتمال پرتاب آن در سال ۲۰۲۲ بسیار بعید است.»

اگزومارس مأموریتی است که طی آن آژانس فضایی اروپا یک فرودگر و یک مریخ‌نورد را روی سطح مریخ فرود خواهد آورد. قرار بود این مأموریت با کمک یک فضاپیمای روسی انجام شود. مریخ‌نورد اروپا موسوم به روزالیند فرانکلین ابتدا قرار بود در سال ۲۰۲۰ به مریخ برسد اما مأموریت آن به دلیل بروز همه‌گیری کووید-۱۹ به تعویق افتاد و اکنون به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۲ نیز پرتاب نشود.

بد نیست بدانید که مأموریت‌های مریخی باید در برهه خاصی از زمان انجام شوند، چون سیاره‌ها باید در موقعیت مناسب قرار گیرند. این فرصت هر دو سال تنها یک‌بار مهیا می‌شود. به همین خاطر، مأموریت اگزومارس احتمالا به سال 2024 موکول خواهد شد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر