چین به روسیه: حمله به اوکراین را به بعد از المپیک زمستانی پکن موکول کنید

نیویورک تایمز ادعا کرد بر اساس گزارش مقامات دولت بایدن و یک مقام اروپایی، اوایل فوریه چین از روسیه خواسته حمله به اوکراین را به بعد از پایان بازی‌های المپیک زمستانی پکن موکول کند. 

چین به روسیه: حمله به اوکراین را به بعد از المپیک زمستانی پکن موکول کنید

درخواست چین از روسیه درباره زمان حمله به اوکراین

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا، نیویورک تایمز نوشت: گزارش اطلاعاتی نشان می‌دهد که مقامات ارشد چینی قبل از شروع عملیات هفته گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، تا حدودی از برنامه‌ها یا اهداف روسیه برای حمله به اوکراین آگاهی داشتند.

نیویورک‌تایمز به نقل از منابع اطلاعاتی گزارش داد مقامات عالی چین در اوایل ماه فوریه این درخواست را با همتایان روس خود مطرح کردند.

اختتامیه المپیک زمستانی پکن ۲۰ فوریه برگزار شد و در ۲۱ فوریه روسیه دستور اعزام نیروهای بیشتر به شرق اوکراین را صادر کرد. فرمان حمله پوتین نیز در ساعات اولیه بامداد ۲۴ فوریه چهار روز پس از مراسم اختتامیه المپیک زمستانی پکن صادر شد.

مقامات آمریکایی و اروپایی در گفت‌وگو با نیویورک‌تایمز تاکید کردند که باور اتفاقی بودن این هماهنگیِ زمانی دشوار است. اما سخنگوی سفارت چین این گزارش را رد کرده است.

روسیه یک بار دیگر هم در جریان المپیک تابستانی که چین میزبان آن بود در اوت ۲۰۰۸ به گرجستان حمله کرده بود. چین از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین جانب مسکو را گرفته است و به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در محکومیت این حمله نیز رای مثبت نداد.

یک منبع آگاه به رویترز تایید کرد که چین این درخواست را مطرح کرده است، اما از ارائه جزئیات خودداری کرد.

سخنگوی سفارت چین در واشنگتن تکذیب کرد

لیو پنگیو، سخنگوی سفارت چین در واشنگتن گفت: «ادعاهای ذکر شده در گزارش‌های مربوطه، حدس و گمان‌های بدون هیچ مبنایی است و هدف آن لکه‌دار کردن چین است». وزارت امور خارجه، سیا و شورای امنیت ملی کاخ سفید به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

نیویورک تایمز می‌گوید اطلاعات مربوط به مبادله بین مقامات چین و روسیه توسط یک سرویس اطلاعاتی غربی جمع آوری شده است و توسط مقاماتی که آن را بررسی می کنند معتبر تلقی می‌شود.

مقامات ایالات متحده، گزارش قبلی تایمز مبنی بر اینکه واشنگتن اطلاعات مربوط به تجمع نیروهای روسیه در اطراف اوکراین را قبل از حمله به اوکراین به مقامات ارشد چینی داده است، به این امید که پکن مسکو را متقاعد کند که نیروهایش را کنار بگذارد، تأیید کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز نوشت: مقامات ارشد آمریکا و دولت‌های متحد در جریان بحث درباره زمانی که پوتین ممکن است حمله به اوکراین را انجام دهد، اطلاعات را به اشتراک گذاشته‌اند.

جالب است بخوانید: جایزه میلیون دلاری برای سر پوتین | تاجر روس اعلامیه داد

ارسال نظر