دلیل افزایش آگهی‌های فروش خانه با قیمت ویژه در اینستاگرام چیست؟

با توجه به کاهش سود سفته بازی و ریزش قیمت‌ها، فروشندگان به آگهی‌های فروش خانه با قیمت ویژه در اینستاگرام روی آورده‌اند.

دلیل افزایش آگهی‌های فروش خانه با قیمت ویژه در اینستاگرام چیست؟

به گزارش ایرنا، از مدت‌ها پیش واسطه‌های ملکی با ایجاد صفحات اینستاگرامی، آگهی‌های فروش خانه را به فضای مجازی کشانده و حتی پیج‌های فروش خانه، مبالغی بیش از حق کمیسیون مشاوران املاک را برای آگهی‌های خود از خریداران دریافت می‌کنند.

از تابستان امسال که فروش اینستاگرامی املاک وارد بازار ملک شد تا همین هفته گذشته، آگهی‌های خانه‌های کلید نخورده در مناطق تهران به‌ویژه منطقه یک پایتخت با قیمتی بیشتر از رقم‌های موجود در دفاتر مشاوران املاکی به فروش می‌رفت.

فروش اینستاگرامی املاک موجب ایجاد حلقه جدیدی از واسطه‌گران می‌شد و قیمت تمام شده آپارتمان‌ها را گاهی تا ۲۰۰ میلیون تومان بیشتر افزایش می‌داد، اما صاحبان این پیج‌ها چند هفته‌ای می‌شود که بی‌خیال چشم‌پوشی از سود تبلیغات اینستاگرامی شده و واحدها را با قیمت‌های ویژه آگهی می‌کنند.

ثبات قطعی بازار مسکن و افزایش قدرت چانه‌زنی مشتری

یک واسطه ملکی در این‌باره به ایرنا می‌گوید: «چشم‌انداز بازار مسکن به سمت ثبات قطعی همراه با افزایش قدرت چانه‌زنی مشتری پیش می‌رود، برای همین انتظار سودهای کلان از بازار مسکن به پایان رسیده است و بر همین اساس با افزایش آگهی‌های فروش خانه با قیمت ویژه در اینستاگرام، به خصوص در منطقه یک پایتخت مواجه هستیم.»

حجم بالایی از خریدهای ملک در منطقه یک پایتخت با هدف کسب سودهای چند صد میلیاردی انجام می‌شود و انتظار بهبود وضعیت اقتصادی کشور تحت تاثیر مذاکرات رفع تحریم‌ها، منجر به تلاش مالکان برای فروش ملک خود با قیمت‌های ویژه شده است.

چند روز پیش رییس اتحادیه املاک تهران به ایرنا گفت: «خانه‌ها با قیمت 4 ماه پیش به فروش می‌رود و بعد از چندین سال که به صورت ماهانه افزایش قیمت بالای 3 درصد را در مناطق مختلف تهران تجریه می‌کردیم، رشد قیمت خانه در بهمن ماه به صفر رسیده است.»

وی تصریح کرد: «اکنون خانه‌های گران اجاره نمی‌رود و فروشندگان ملک نیز حاضر هستند قبل از پایان سال، واحدهای فروشی را با همان قیمت‌های چند ماه پیش به فروش برسانند.»

آپارتمان‌های گران نوساز بیشترین فراوانی خانه‌های خالی را در منطقه یک پایتخت دارند و اکنون در هر برج از منطقه یک تهران، در هر طبقه بسته به متراژ 1 تا ۲ واحد مسکونی خالی وجود دارد که برای فروش‌های گران‌تر کلید نخورده نگه داشته می‌شود.

فروش با قیمت ویژه توسط سرمایه‌گذاران

تخلیه تدریجی حباب مسکن، این روزها بیشتر در مناطقی نمود دارد که در چند سال اخیر بیشترین سود را از جو روانی در صنعت ساخت‌وساز می‌برد.

گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد سرمایه‌گذارانی که در یک سال گذشته در مناطق پرسودده تهران اقدام به خرید آپارتمان کرده‌اند، در حال حاضر یا قید فروش املاک خود را زده‌اند، یا حاضر به فروش با قیمت ویژه و تخفیف هستند.

بازده سرمایه در بازار مسکن تحت تاثیر شرایط اقتصادی، در بسیاری از مناطق پایتخت رو به کاهش است و معاملات نیز در بهمن ماه 8 هزار و ۵۳۲ فقره بود که در مقایسه با ماه قبل ۱۳ درصد کاهش یافته است. همین رکود نسبی و عدم چشم‌اندار از شوک‌های منفی به بازار مسکن، باعث شده است که شرایط موجود به مذاق سفته‌بازان خوش نیاید و سوداگران میزان واحدهای فروش ویژه خود را افزایش دهند.

در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۳ میلیون و ۶۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل، به ترتیب 4 دهم و ۱۶.۴ درصد افزایش یافته است. بر اساس اعلام بانک مرکزی، تعداد معاملات انجام شده نیز در این ماه حدود 8 هزار و ۵۰۰ فقره بود که نسبت به ماه قبل ۱۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه در سال گذشته، ۱۱۷.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

ارسال نظر