واکسن مدرنا هم درخواست مجوز دوز چهارم را داد

شرکت داروسازی مدرنا درخواست مجوز تزریق چهارمین دوز واکسن را به دلیل افزایش نگرانی از همه گیری کرونا داده است. 

واکسن مدرنا هم درخواست مجوز دوز چهارم را داد

به گزارش کلیک به نقل از انتخاب، شرکت مدرنا اعلام کرد که درخواستش برای دومین دوز یادآور واکسن (دوز چهارم)، همه بزرگسالان بالای ۱۸ سال را در بر‌می‌گیرد.

قدرت دوز یادآور مدرنا، نصف دوز نوبت اول و دوم آن است. هر دوز واکسن فایزر حاوی ۳۰ میکروگرم «ام‌آر‌ان‌ای» است، در حالی که هر دوز مدرنا ۱۰۰ میکروگرم «ام‌آر‌ان‌ای» دارد.

شرکت فایزر نیز درخواست خود را برای چهارمین دوز واکسن - دومین دوز یادآور- به سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا ارسال کرده، اما تنها برای گروه سنی بالای ۶۵ سال درخواست مجوز کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مدرنا در مورد اثربخشی دوز چهارم واکسن خود جزییاتی ارائه نداده، اما می‌گوید درخواستش برای دریافت مجوز بر اساس داده‌هایی است که پس از ظهور سویه اُمیکرون در آمریکا و اسرائیل منتشر شده است.

اسرائیل مدتی است تزریق دومین دوز یادآور را آغاز کرده است، اما برخی از داده‌ها نشان داد که دوز چهارم واکسن تنها سطح آنتی‌بادی را به همان میزان پس از دوز سوم می‌رساند و در برابر ابتلای مجدد به ویژه با امیکرون تأثیر چشمگیری ندارد.

داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا نشان می‌دهد اثربخشی واکسن با گذشت زمان کاهش می‌یابد و تزریق دوز سوم به بازیابی این اثر کمک می‌کند. با این حال، اطلاعات جامعی بر اساس سن یا وضعیت سلامتی در این رابطه منتشر نشده است.

کرونا در بسیاری از جاهای جهان در حال فروکش است و مثلا ژاپن به تمام محدودیت‌های کرونایی پایان داد ه است، با این حال در چین و برخی کشورهای دیگر مثل بریتانیا ابتلا به کرونا در حال افزایش است تا جایی که سرایت شدید امیکرون در چین قرنطینه را به شهر چانگچوان بازگردانده است .

در حالی که موارد ابتلا به کرونا در بسیاری از نقاط جهان از جمله آمریکا در حال کاهش است، چین و برخی از نقاط اروپا از جمله بریتانیا با افزایش موارد ابتلا و بستری روبرو شده‌اند.

بیشتر بدانید: دز چهارم واکسن کرونا را بزنیم یا نه؟

ارسال نظر