ملاقات رودرروی پوتین و زلنسکی در ترکیه انجام می‌شود؟

بنا بر اعلام مذاکره کننده ارشد اوکراین با روسیه، به احتمال زیاد زلنسکی و پوتین روسای جمهور اوکراین و روسیه در ترکیه باهم ملاقات رودررو خواهند داشت.

ملاقات رودرروی پوتین و زلنسکی در ترکیه انجام می‌شود؟

خبرگزاری اینترفکس اوکراین گزارش داد، طبق اظهارات «دیوید آرخامیا» مذاکره کننده ارشد اوکراین در مذاکرات با روسیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز جمعه با همتایان روسیه و اوکراینی خود گفت‌گو کرده و آن‌ها برای برگزاری یک دیدار در آینده‌ای نزدیک اعلام آمادگی کرده‌اند.

آرخامیا شنبه‌شب اظهار داشت: «هنوز زمان و مکان این دیدار مشخص نشده است، اما به احتمال زیاد دیدار زلنسکی و پوتین در استانبول یا آنکارا برگزار خواهد شد.»

مذاکرات میان روسیه و اوکراین سه‌شنبه گذشته در ترکیه برگزار شد. «میخائیلو پودولیاک» مذاکره کننده اوکراین، آن را مثبت ارزیابی کرده بود.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز اعلام کرد، مسکو در حال آماده کردن پاسخ خود به پیشنهادهای مطرح شده در مذاکرات سه‌شنبه گذشته است.

زلنسکی رئیس جمهور اوکراین تاکنون چند بار خواستار دیدار و گفت‌وگوی مستقیم با پوتین رئیس‌جمهور روسیه شده است.

زلنسکی در یک مصاحبه تلویزیونی در دوم فروردین گفت: «دیدار با پوتین برای پی بردن به موضع روسیه به منظور پایان دادن به جنگ ضروری است.»

دور ششم مذاکرات میان هیات‌های روسیه و اوکراین با حضور رجب طیب اردوغان در دفتر کار ریاست جمهوری «دولما باغچه» در منطقه «بشیکتاش» استانبول برگزار شد.

تا کنون ۶ دور مذکرات صلح میان کی‌یف و مسکو از زمان آغاز جنگ در پنجم اسفندماه به منظور برقراری آتش بس و رسیدن به توافقی بر سرخواسته‌های دو طرف برگزار شده است.

سه دور اول مذاکرات در منطقه مرزی «گومل» بلاروس و اوکراین در تاریخ‌های ۹ اسفند (۲۸ فوریه) ، ۱۲ اسفند (۳مارس) ، ۱۶ اسفند (۷مارس) برگزار و ۲ دور بعدی نیز در ۲۳ اسفند ماه (۱۴مارس) به صورت مجازی و اول فروردین ۱۴۰۱ (۲۱مارس) برگزار شده بود.

از طرفی آتش جنگ در اوکراین همچنان شعله می‌کشد و سی‌ان‌ان گزارش داده پوتین قضد دارد ۹ ماه مه (۱۹ اردیبهشت) در اوکراین اعلام پیروزی کند. همچنین یک مقام ارشد وزارت خارجه روسیه اعلام کرده است مذاکرات روسیه - ناتو فعلا انجام نمی‌شود .

منبع: ایرنا

ارسال نظر