در ایران تغییر اقلیم رخ داده است

به گفته معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، مهاجرت‌ها و پناهندگی محیط زیستی در کشور به علت کم آبی و شرایط نامساعد در حال رخ دادن است.

در ایران تغییر اقلیم رخ داده است

به گزارش کلیک به نقل از ایرنا، علی سلاجقه رییس محیط زیست، روز یکشنبه در جلسه ستاد ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار گفت: «آمارها نشان می‌دهد که از ۵ استان کشور بیش از ۵٠٠ هزار نفر به استان‌های شمالی کشور مهاجرت کرده‌اند که علت آن کم‌آبی و نامساعد بودن شرایط محیط زیستی است که مهاجرت‌های محیط زیستی را شاهد هستیم.»

دولت باید تغییر اقلیم را به رسمیت بشناسد و مدیریت کند

سلاجقه گفت: «دو سال گذشته مخاطرات در کشور شناسایی شد و مشخص شد ۵١ مخاطره طبیعی در ایران وجود دارد که ١١ مخاطره در دستور اصلی کارها قرار گرفت. یکی از این مخاطرات، پدیده گرد و غبار است.»

معاون رییس جمهوری ادامه داد: «می‌دانیم که تغییر اقلیم اتفاق افتاده است و کشور باید بر مبنای این شرایط مدیریت شود. دولت باید تغییر اقلیم را به رسمیت بشناسد. حتی به رییس جمهور نامه زدیم که نام شورای عالی محیط زیست به شورای عالی محیط زیست و تغییر اقلیم تغییر نام یابد.»

وی تاکید کرد: «تغییر اقلیم تمام مسائل ما را تحت تاثیر قرار داده است، بحث دگردیسی گونه‌ها در کشور در حال رخ دادن است که قطعا به مرور فرهنگ ما را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.»

آبی در کشور وجود ندارد

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: «با توجه به شرایط جوی و میزان بارش در کشور، کانون‌های گرد و غباری در حال افزایش هستند، چون دیگر آبی در کشور وجود ندارد.»

وی با اشاره به اینکه تالاب‌ها برای ادامه حیات به آب نیاز دارند، گفت: «وقتی تالابی خشک شود به کانون گرد و غبار تبدیل می‌شود، بنابراین وزارت نیرو مکلف است تا حقابه تالاب‌ها را در سه شرایط ترسالی، خشکسالی و نرمال تامین کند.»

وی تصریح کرد: «کارهای خوبی انجام شده اما باید تداوم داشته باشد و مردم آن را لمس کنند. مردم مسائل را خوب درک می‌کنند و اطلاعات علمی و دقیقی از مسائل مختلف دارند، از این رو وظیفه ما دولتمردان پرداختن به این گونه مسائل و حل مشکلات آن‌هاست.»

سلاجقه تاکید کرد: «دشمن از هر راهی وارد می‌شود تا نارضایتی مردم را برانگیزد که محیط زیست یکی از آن راه‌هاست. ما باید هوشیار باشیم و برای حل مشکلات محیط زیستی برنامه داشته باشیم.»

بیشتر بخوانید: خطر فرونشست اصفهان، تهدیدی برای دهه آینده شهر

آماده آموزش کشورهای همسایه برای مقابله با گرد و غبار هستیم

معاون رییس جمهوری افزود: «گرد و غبار معضلی است که از کشورهای عراق، افغانستان و سوریه وارد کشور می‌شود. تاکنون مذاکرات زیادی با دولت‌های این کشورها داشتیم، اما باید با جدیت بیشتری کار را دنبال کنیم تا نتیجه محسوس حاصل شود.»

وی ادامه داد: «به نظرم به جای دادن پول بیاییم روی کانون‌های گرد و غبار این کشورها کار کنیم و حتی آمادگی داریم به کارشناسان این کشورها آموزش بدهیم. بنابراین تلاش می‌کنیم در اولین فرصت، نشستی با سفرا و وزیر محیط‌ زیست کشور عراق داشته باشیم.»

بیشتر بدانید: علت آلودگی هوای تهران و غرب کشور چیست؟

وظایف دستگاه‌ها در مقابله با گرد و غبار مشخص شود

سلاجقه تاکید کرد: «ایران در زمینه مطالعات مقابله با گرد و غبار جزو کشورهای تراز اول دنیاست که باید تلاش کنیم تا این مطالعات عملیاتی شوند.»

وی افزود: «در داخل کشور هم ایجاد بانک اطلاعاتی یک ضرورت اساسی است، باید وظایف دستگاه‌های دولتی در زمینه مقابله با گرد و غبار مشخص شود. سازمان محیط‌ زیست به عنوان یک دستگاه حاکمیتی، دستگاه‌های دیگر را بازخواست خواهد کرد و گزارش کارشان را به دولت ارائه می‌دهد.»

رییس سازمان محیط زیست در پایان اظهار داشت: «گرد و غباری که از ٢٠ فروردین ماه کشور را درگیر کرده، موجب خسارات زیادی در بخش‌های مختلف از جمله سلامت شده است. بنابراین مکلفیم هرچه سریع‌تر مشکل را حل کنیم.»

درباره آسیب‌های گردوغبار در کشور بیشتر بخوانید: آلاینده‌های موجود در آلودگی هوا، چه مواد خطرناکی وارد ریه می‌کنند؟

ارسال نظر