سرقت فیبرنوری هیچ سودی برای سارقان نخواهد داشت

سرقت فیبرنوری که این روزها اتفاق می‌افتد تنها خسارتی برای سیستم مخابراتی و اختلال در تلفن مشترکین مخابرات است اما هیچ سود مالی برای سارقین در پی ندارد. 

سرقت فیبرنوری هیچ سودی برای سارقان نخواهد داشت

با توجه به سرقت‌های مکرر کابل‌های فیبر نوری در استان هرمزگان، روابط عمومی مخابرات لازم می‌داند تا نکاتی را برای اطلاع بیشتر عموم درباره فیبر نوری بازگو کند.

مسئله سرقت و خسارت در حوزه‌های فناوری ارتباطات با توجه به پیچیدگی و گره خوردن تمامی ابعاد زندگی اجتماعی به ارتباطات مجازی به خصوص اینترنت و تلفن علاوه بر خسارات مالی، گستره عظیمی از زندگی مردم را با چالش‌های جدی روبرو می‌کند.

گذشته از تمامی انواع مختلف سرقت‌ها که در تمامی اعصار، امری محکوم در زندگی بشری بوده است، طی سالهای اخیر با گسترش شبکه فیبرنوری به واسطه ارتقا سطح ارتباطات، سرقت این مدل از شبکه مخابراتی نیز به سبد سارقان اضافه شده است.

اما سوال اصلی اینجاست که برخلاف دیگر انواع سرقتگ‌ها و آسیب‌هایی که ممکن است از لحاظ مادی دارای ارزش باشد، فیبر نوری چه کاربردی برای سارقان دارد؟ به نظر می‌رسد ابتدا باید بدانیم که اصلا فیبرنوری چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ فیبر نوری رشتهٔ باریک و بلندی از یک مادّهٔ شفاف مثل شیشه (سیلیکا) یا پلاستیک است که می‌تواند نوری را که از یک سر به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کرده یا به معنای درست انتقال دهد.

فیبر نوری دارای پهنای باند بسیار بالاتر از کابل‌های معمولی است و با آن می‌توان داده‌های تصویر، صوت و داده‌های دیگر را به‌راحتی با پهنای باند بالا تا ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد.

اگر چه سرقت فیبرنوری موجب خسارت به سیستم مخابراتی و اختلال در تلفن شماری از مشترکان مخابرات شده است، اما برای سارق یا سارقان هیچ ارزش مالی به دنبال نخواهد داشت. متاسفانه سارق یا سارقان گویا اطلاعی از این مسئله نداشته و تصور می‌کنند این نوع از کابل‌ها نیز همانند خطوط سیمی هستند.

باید گفت که در صورت بریدن فیبر نوری بلورهای شیشه در آن شکسته شده و به طور کلی بی مصرف می‌شوند. از ین رو سرقت فیبرهای نوری سود مادی در پی ندارد و تنها هزینه سنگینی برای جامعه به جا می‌گذارد.

منبع: موج

ارسال نظر