جراحی داخلی معده انسان به کمک یک ربات کوچک

محققان دانشگاه MIT، شفیلد و توکیو نسل جدیدی از ریز ربات‌ها را توسعه داده‌اند که می‌تواند اشیاء خارجی درون معده انسان را که به طور تصادفی بلعیده شده‌اند، به آسانی خارج کند.

جراحی داخلی معده انسان به کمک یک ربات کوچک

تصور کنید که به طور تصادفی یک باتری دکمه‌ای شکل را بلعیده‌اید، برای خارج کردن آن نیاز به یک قرص خواهید داشت که به یک ربات امدادگر تبدیل شود.

به گزارش کلیک، محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، دانشگاه شفیلد و موسسه فناوری توکیو نسل جدیدی از ربات‌های اریگامی را توسعه داده‌اند که درون معده شما تبدیل به یک جراح کوچک می‌شوند. این پژوهشگران یک ربات آکاردئونی شکل را که از روده خشک شده خوک ساخته شده درون یک قرص تعبیه کرده‌اند که این قرص داخل اسید معده حل می‌شود. آهنربایی نیز در میانه این قرص جاسازی شده است که به شما یا پزشک معالجتان اجازه می‌دهد جراح کوچک را از بیرون معده با استفاده از یک آهنربای دیگر کنترل کنید. این ریز جراح، باتری و یا دیگر اشیایی که درون معده شما گیر کرده باشد را به راحتی خارج می‌کند.

این ربات جدید به پیروی از یک ربات اریگامی قدیمی طراحی شده است که پیش از این توسط تیمی به سرپرستی دانیلا روس، مدیر آزمایشگاه CSAIL در دانشگاه MIT توسعه داده شده بود. آن ربات دارای طراحی کاملا متفاوتی بود و با استفاده از نواحی حاشیه‌ای خود که از قابلیت چسبیدن به جدار داخلی معده برخوردار بودند، خود را به جلو حرکت می‌داد. اما تیم جدید متشکل از پژوهشگران سه دانشگاه یاد شده تصمیم گرفتند که هدف خود را بر خارج کردن باتری از معده متمرکز کنند، چرا که تنها در ایالات متحده مردم بیش از ۳۵۰۰ باتری دکمه‌ای را بلعیده‌اند. علیرغم اینکه این باتری‌ها معمولا به طور طبیعی فرآیند هضم را طی می‌کنند، اما گاهی اوقات باعث ایجاد سوزش و درد در بخش‌های مختلف دستگاه گوارش افراد از جمله معده و مری می‌شوند. این ربات می‌تواند قبل از وقوع اتفاقی ناخوشایند و به خطر افتادن سلامت فرد به آسانی اشیای خارجی را از درون ارگان‌های بدن او شکار کرده و به بیرون هدایت کند.

منبع: Engadget

ارسال نظر