تینا ترکمان به‌عنوان پنجمین ایرانی، از دانشگاه هاروارد دکترای ریاضی گرفت

 پس از مریم میرزاخانی تینا ترکمان دومین زن ایرانی است که موفق به کسب مدرک دکترای ریاضی از دانشگاه هاروارد شده است.

تینا ترکمان به‌عنوان پنجمین ایرانی، از دانشگاه هاروارد دکترای ریاضی گرفت

تا به امروز 4 ایرانی موفق به دریافت مدرک دکترای ریاضی از دانشگاه هاروارد شده‌اند و حالا نفر پنجم به این فهرست اضافه شده است: تینا ترکمان. ترکمان پس از نابغه دنیای ریاضیات، یعنی «مریم میرزاخانی»، دومین زن ایرانی است که موفق به دریافت این مدرک شده.

هاروارد یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود و به جرئت می‌توان گفت تنها افراد نخبه شانس حضور در آن را پیدا می‌کنند. در هاروارد هم مانند سایر دانشگاه‌ها، رشته‌های مختلفی تدریس می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها ریاضیات است.

همه ما با مریم میرزاخانی آشنا هستیم؛ نابغه ریاضی‌دانی که در سال 2004 مدرک دکترای ریاضی از دانشگاه هاروارد گرفت و در 2014 موفق به دریافت مدال معتبر فیدلز شد. متأسفانه مریم میرزراخانی در سال 1396 در اثر ابتلا به سرطان در بیمارستانی در کالیفرنیا درگذشت.

اما حالا شاهد افتخارآفرینی دیگری از زنان ایرانی در دنیای علم هستیم. تینا ترکمان، ریاضی‌دان جوانی است که توانسته به‌تازگی با دفاع از تز خود، از دانشگاه هاروارد آمریکا دکترای ریاضی بگیرد. تینا ترکمان فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف بوده تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه هاروارد پشت سر گذاشته است.

ترکمان که در سال 1392 در 54امین المپیاد جهانی ریاضی، دومین دختر برتر جهان شد، با راهنمایی «کورتیس مک‌مالن»، یکی از برندگان مدال فیدلز، از تز دکترای خود در دانشگاه هاروارد دفاع کرد تا تبدیل به دومین زن ایرانی شود که از این دانشگاه مدرک دکترای ریاضی می‌گیرد. شاید جالب باشد بدانید که مریم میرزاخانی هم زیر نظر مک‌مالن موفق به دریافت مدرک دکترای ریاضی خود شد.

تینا ترکمان، پنجمین ایرانی که از دانشگاه هاروارد دکترای ریاضی گرفت

ترکمان دومین زن ایرانی و پنجمین فرد ایرانی است که از دانشگاه هاروارد دکترای ریاضی گرفته. بااین‌حال اکثر ما تنها مریم میرزاخانی را می‌شناسیم و احتمالاً در آینده بیشتر از ترکمان می‌شنویم، اما 3 ایرانی دیگر هم موفق به کسب این مدرک شده‌اند.

«فرشید جمشیدیان» در سال 1980 موفق به کسب مدرک دکترای ریاضی از دانشگاه هاروارد شد. «پیروز وکیلی» که در آمریکا سکونت دارد، دیگر فرد ایرانی است که در سال 1988 توانست از دانشگاه هاروارد مدرک دکترای ریاضی بگیرد. در سال 2014 هم «علی‌اکبر دائمی» موفق به کسب این مدرک شد. حالا هم با اضافه‌شدن ترکمان به این جمع، 5 ایرانی توانسته‌اند مدرک دکترای ریاضی از دانشگاه هاروارد بگیرند.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظر