ثبت رکوردی جدید در سرعت انتقال داده با فیبر نوری خیلی نازک

گروهی از محققان بین المللی مدعی شده اند رکورد جدید سرعت انتقال داده برای فیبر نوری استاندارد ابداع کرده اند که ضخامت آن کمتر از موی انسان و حاوی ۱۹ هسته است.

ثبت رکوردی جدید در سرعت انتقال داده با فیبر نوری خیلی نازک

به گزارش نیواطلس، تمام ترافیک اینترنت جهان از طریق فیبرهای نوری با ضخامت ۱۲۵ میکرون جابه جا می شوند و به این ترتیب قاره ها، مراکز ذخیره داده، برج های مخابراتی موبایل، ایستگاه های زمینی ماهواره و البته خانه و کسب وکارها را بهم مرتبط می کنند. برای توضیح بهتر ضخامت این فیبرها باید اشاره کرد قطر یک موی انسان ۱۲۰ میکرون است.

در همین راستا گروهی از محققان استرالیا، ژاپن، ایتالیا و هلند از فیبر نوری حامل ۱۹ هسته استفاده کردند که هر هسته قادر به ارسال سیگنالی برای انتقال داده با سرعت ۱.۷ پتابیت برثانیه(Pbit/s) در کابل به طول ۶۷ کیلومتر بود. این رکورد معادل فراهم کردن اینترنت پرسرعت ۱۰ میلیون خانه با ظرفیت کامل است.

هرچند از لحاظ فنی رکورد سریع ترین فرایند انتقال داده در سال ۲۰۲۲ میلادی توسط محققان اسکاندیناویایی با رقم ۱.۸۴پتابیت برثانیه ثبت شده، اما مدت زمان زیادی طول می کشد تا فناوری به کار رفته در آن وارد مرحله عملیاتی شود.

سیمون گروس از دانشگاه مک کوایر در سیدنی می گوید: چند دهه تحقیق درباره فیبرهای نوری در سراسر جهان سبب شده این صنعت مرزهای انتقال داده از طریق فیبرهای جداگانه را وسیع تر کند و محققان از رنگ ها و قطب های مختلف، نور هماهنگ و ترفندهای دیگر برای دستکاری نور استفاده می کنند.

کلید دستیابی به این سرعت انتقال داده، یک تراشه شیشه ای است که در فیبر نوری به کار می رود. تراشه مذکور در دانشگاه مک کوایر ساخته شده و مطابق استانداردهای جهانی براساس اندازه فیبر است و به این ترتیب به راحتی و بدون ایجاد تغییرات وسیع در زیرساخت به کار گرفته می شود.

گروس در این باره می گوید: ما یک تراشه شیشه ای فشرده ابداع کردیم که الگوی راهنمای موج با کمک چاپ لیزری سه بعدی روی آن هک شده بود. این امر سبب می شود سیگنال ها به ۱۹ هسته جداگانه فیبر با میزان یکسان خسارت وارد شوند. روش های دیگر هسته های کمتری دارند و در نتیجه نور هدر رفت نیز بیشتر می شود و کارآمدی سیستم انتقال کاهش می یابد.

بیشتر فیبرهای نوری فعلی دارای یک هسته هستند که چند سیگنال نوری را حمل می کند. این بدان معنا است که سرعت آنها به چند ترابیت برثانیه محدود است. البته می توان ضخامت فیبرهای نوری را افزایش داد، اما میزان انعطاف پذیری آنها کاهش می یابد و تغییر دادن شان نیز پر هزینه تر است.

به گفته محققان کابل نوری ابداعی راه حلی ایده آل برای انتقال جریان بیشتر داده با هزینه کمتر است. آنها همچنین معتقدند فیبر با ۱۹ هسته در حوزه های مختلف کاربرد دارد.

منبع: آخرین خبر

ارسال نظر