مقایسه دوربین سونی Xperia X و HTC 10

این دو گوشی هر دو از گوشی‌های مطرح بازار هستند. در ادامه یک بررسی کلی از دوربین این دو گوشی ارائه خواهیم داد و با ارائه تصاویرگرفته شده توسط هر دو دوربین، به بررسی دقت و دمای رنگ، وضوح و جزییات هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.  

مقایسه دوربین سونی Xperia X و HTC 10

کلیک - در این مطلب قصد داریم به مقایسه دوربین پرچمدار امسال اچ تی سی یعنی اچ تی سی ۱۰ و سونی اکسپریا ایکس با دوربین قدرتمند ۲۳ مگاپیکسلی بپردازیم. در جدول زیر مشخصات دوربین هر دو گوشی به صورت خلاصه ارائه شده است.

اچ تی سی ۱۰ سونی اکسپریا ایکس
۱۲ مگاپیکسل ۴:۳

۳۰۰۰*۴۰۰۰

۲۳ مگاپیکسل ۴:۳

۴۱۴۰*۵۵۲۰

وضوح

نسبت تصویر

۱/۲٫۳ اینچ

۱٫۵۵ میکرومتر

۱/۲٫۳ اینچ

۱٫۱۲ میکرومتر

اندازه حسگر

اندازه پیکسل

۲۶ میلی متر

F 1.8

۲۴ میلی متر

F 2:0

فاصله کانونی

دریچه دیافراگم

فوکوس خودکار لیزری

ثبت کننده تصویر اپتیکال

فوکوس خودکار تشخیص فاز

ردیابی سوژه

ثبت کننده تصویر اپتیکال

فوکوس و ثبت تصویر

اگر تنها مشخصات را در نظر بگیریم متوجه می‌شویم که دوربین اچ تی سی به دلیل پیکسل‌های بزرگتر و دریچه دیافراگم عریض‌تر، در عکاسی با نور کم عملکرد بهتری دارد و از سوی دیگر نیز دوربین سونی به دلیل تعداد پیکسل‌های بیشتر نسبت به رقیب خود برتری دارد که تقریبا ۲ برابر تعداد پیکسل‌های دوربین اچ تی سی است. اما با وجود دوربین ۲۳ مگاپیکسلی سونی، حالت ۸ مگاپیکسل و نسبت تصویر ۱۶:۹ را برای عکاسی با این دوربین انتخاب کرده‌ایم. زیرا این تنظیمات حالت پیش‌فرض دوربین دستگاه است و احتمالا اکثر افراد از همین تنظیمات استفاده می‌کنند. در مقابل حالت پیش‌فرض دوربین اچ تی سی روی ۱۲ مگاپیکسل تنظیم شده است.

تصویر ۱: عمارت

۱

۱۱

یک موضوع کاملا مشخص است؛ هر دو دوربین برای اینکه مشخص کنند موارد مختلف چگونه باید در یک تصویر خاص ظاهر شوند، از گزینه‌های مختص به خود استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد که میزان نور در عکس گرفته شده توسط سونی کمی زیاد است و رنگ‌های عکس کمی سرد به نظر می‌رسند و این موارد باعث می‌شود عکس چشم نواز نباشد. در مقابل تصویر ارائه شده توسط اچ تی سی کمی گرم‌تر به نظر می‌رسد. اما هیچ یک کدام از گوشی‌ها در مورد دقت رنگ و دمای رنگ عملکرد عالی و کاملا دقیقی ندارند و می‌توان گفت تصاویر ارائه شده توسط هر دو دوربین دارای سطح متوسطی هستند.

تصویر گرفته شده توسط دوربین اچ تی سی از جزییات بیشتری برخوردار است و اگر روی آن زوم کنیم متوجه می‌شوید نسبت به عکس دوربین سونی دارای وضوح بهتر و بالاتری است. به نظر می‌رسد دوربین سونی در ارائه جزییات مشکل دارد و به همین دلیل جزییات در اکثر نقاط تصویر، مخصوصا نقاط دور از مرکز، کمی تار به نظر می‌رسد. در پایان به این نتیجه رسیدیم عکس گرفته شده توسط اچ تی سی وضعیت بهتری دارد.

برنده این قسمت: اچ تی سی ۱۰

تصویر ۲: مغازه گل فروشی

۲

۲۲

در این مورد هم عکس گرفته شده توسط سونی همانند تصویر قبلی کمی سرد به نظر می‌رسد. در مقابل عکس دوربین اچ تی سی شرایط بهتری دارد و طبیعی‌تر است و فرد را بیشتر جذب خود می‌کند. اگر به دقت تصاویر را بررسی کنیم، جزییات در تصویر دوربین سونی تار به نظر می‌رسد. در مقابل اچ تی سی برای تقویت جزییات تصویر وضوح آن را افزایش داده است که اگرچه بهترین رویکرد محسوب نمی‌شود، اما در مقایسه با عکس دوربین سونی نتایج بهتری را به دست آورده است.

برنده این قسمت: اچ تی سی ۱۰

تصویر ۳: پس از باران

۳

۳۳

اگر بخواهیم صادقانه نظر دهیم باید بگوییم دوربین هر دو گوشی در این مرحله عملکرد خوبی دارند و رقابت تنگاتنگی بین آن‌ها دیده می‌شود. در این عکس که از نمای بسیار نزدیک گرفته است همه جزییات تصویر خوب و دقیق است و اگر روی تصاویر گرفته شده توسط دوربین هر دو گوشی زوم کنید، جزییات بیشتری را مشاهده خواهید کرد. اگر می‌توانستیم میزان وضوح اضافه شده توسط اچ تی سی را کاهش دهیم، عکس کمی بهتر به نظر می‌رسید.

برنده این قسمت: بدون برنده

ارسال نظر