راز پیشنهادات دوستی غافلگیرکننده فیسبوک در چیست؟

فیس‌بوک یکی از شبکه‌های اجتماعی است که کاربران بسیار زیادی دارد. هرچه بر تعداد کاربران این شبکه اجتماعی افزوده می‌شود، نگرانی در خصوص استفاده از اطلاعات شخصی کاربران به‌وسیله این شبکه‌ اجتماعی پرطرفدار نیز افزوده می‌شود.

راز پیشنهادات دوستی غافلگیرکننده فیسبوک در چیست؟

به گزارش کلیک، مطمئناً مشاهده آی‌دی و اسم فردی که شب گذشته در میهمانی یا کافی‌شاپ با او ملاقات داشته‌اید، در لیست افرادی که فیس‌بوک به‌عنوان افراد آشنا و یا افرادی که ممکن است آن‌ها را بشناسید، تصادفی نیست.

اخیراً فیس‌بوک تائید کرده‌ است که برای تهیه لیست افرادی که کاربر ممکن است بشناسد، از اطلاعات موقعیت مکانی کاربران استفاده می‌کند. فیس‌بوک معتقد است استفاده از داده‌ها و اطلاعات مربوط به مکان زندگی یا اقامت افراد به معنی نقض حریم شخصی کاربران نیست.

فیس‌بوک در این زمینه گفته است که لیست افرادی که کاربر ممکن است در فیس‌بوک بشناسد، در واقع همان افرادی هستند که ممکن است در زندگی روزمره خود بشناسد. به عقیده یکی از کارشناسان، ممکن است در جمع‌آوری این لیست برای کاربران علاوه بر اطلاعات موقعیت مکانی ، اطلاعاتی از قبیل شغل و دوستان مشترک کاربران نیز در نظر گرفته شود.

قبل از این، فیس‌بوک از اطلاعات GPS تلفن همراه کاربر برای ذخیره و نمایش مکان‌هایی که کاربر در آن حضور داشته‌ است، استفاده کرده است. بنابراین استفاده از اطلاعات موقعیت مکانی کاربر اتفاق عجیبی نیست. به عقیده بسیاری از کاربران استفاده از اطلاعات موقعیت مکانی افراد و از طرفی استفاده از عکس پروفایل آن‌ها به‌نوعی تجاوز به حریم خصوصی کاربر محسوب می‌شود. یکی از کاربران که اخیراً به استفاده فیس‌بوک از اطلاعات موقعیت مکانی کاربران مشکوک بوده است، صبح روز بعد از ملاقات محرمانه با والدین نوجوانانی که خودکشی‌کرده‌اند، متوجه می‌شود که در لیست افراد پیشنهادی به او از طرف فیس‌بوک، نام یکی از افرادی که در آن ملاقات محرمانه حضور داشته است نیز قرار دارد. اتفاق مشابه به این می‌تواند برای افرادی که در تجمع‌های خصوصی و محرمانه و یا در کمپ‌های ترک اعتیاد شرکت می‌کنند، رخ دهد. به نظر بسیاری از کاربران این اتفاق مختل امنیت و آسایش بسیاری از کاربران خواهد بود.

طبق گفته بسیاری از کارشناسان این مورد نیز در لیست نگرانی‌های افراد در خصوص استفاده از فیس‌بوک قرار دارد و مهر تأییدی است بر گفته افرادی که عقیده‌ دارند فیس‌بوک حریم خصوصی افراد را رعایت نمی‌کند و وارد آن می‌شود. البته ممکن استفاده از این اطلاعات برای برخی از اهداف مفید و سودمند باشد.

ارسال نظر