اختراع خیره کننده جوان ایرانی در علم پزشکی بر سر دوراهی

مخترع جوان ایرانی که با اختراعی در حوزه پزشکی، نام ایران را در زمره کشورهای صادرکننده دانش و فناوری به سایر کشورها قرار داده است، در دوراهی واگذاری یا عدم واگذاری دانش اختراع خود به خارجی ها قرار گرفته است.

اختراع خیره کننده جوان ایرانی در علم پزشکی بر سر دوراهی

به گزارش کلیک به نقل از ایرنا، دی ماه سال گذشته (۱۳۹۴)، دانشگاه رجیس آمریکا با اهدای دکترای افتخاری پزشکی به فرشید مومنی، مخترع جوان کشورمان به پاس فعالیت های علمی و پژوهشی در زمینه مهندسی پزشکی و ثبت اختراعات متعدد در این حوزه تقدیر کرد.
مومنی که مدرک MBA خود را از دانشگاه تهران دریافت کرده است، حالا دارای دو دکترای افتخاری پژوهشی در رشته های پزشکی و مهندسی پزشکی از امریکا و روسیه است.
این عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی تاکنون ٢٣ اختراع به ثبت رسانده است و اختراع بالش هوشمند کمک تنفسی و همچنین اختراع کاربردهای جدید نخ ابریشم در پزشکی به ثبت بین المللی یا us patent نیز رسیده است.

۸۲۱۷۳۹۷۲-۷۰۹۱۰۷۷۶

از دیگر اختراعات این جوان خراسانی که بیشتر در حوزه های پزشکی و مکانیکی است می توان به دستگاه هوشمند هشداردهنده کاهش تب، شارژر مکانیکی موبایل، بالش ناشنوایان، شیردوش هوشمند، کت فیزیوتراپی همراه، الگوریتم هوشمند ابتکاری، دستگاه شناسایی خلوص سنگ اهن و گیربکس فازی اشاره کرد.
این جوان پژوهشگر کشورمان تاکنون موفق به کسب رتبه های اول و دوم جشنواره خوارزمی در کشور در سال های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۹ شده و در اختراعات دفاعی کشور مقام دوم را کسب کرده است.
کسب مدال نقره جشنواره اختراعات ایتکس مالزی، مقام برتر در چهارمین جشنواره مخترعین دانشگاه آزاد، دریافت جایزه بورس تحصیلی از بنیاد ملی نخبگان و دریافت پذیرش از دانشگاهای ملبورن، هلند و روسیه و رجیس از مهمترین افتخارات این جوان مخترع است.

اختراعی که یک تحول بزرگ در علوم پزشکی است

اما اختراع تولید عصب و بافت از ابریشم توسط فرشید مومنی، به طور حتم تحولی در صنعت پزشکی محسوب می شود و حتی می تواند استفاده و تولید ابریشم در ایران را از مسیر سنتی تولید منسوجات به سمت صنعت پزشکی تغییر دهد.
از ابریشم برای تولید نخ استفاده می شود، اما این محصول به واسطه استحکام از کاربردهای دیگری نیز برخوردار است، به طوری که مطابق با دانش جدید فنی مخترع ایرانی، از نخ ابریشم می توان در قسمت هایی از بدن مانند تارهای عصبی و عضلانی به خصوص در بافت های آسیب دیده ناشی از سوختگی یا برخی بیماری ها استفاده کرد.
اهمیت این نوآوری چنان است که به گفته مومنی، برخی شرکت های خارجی از جمله آلمانی ها قصد تصاحب آن را دارند.
این مخترع جوان کشورمان که اهل تربت حیدریه از شهرهای استان خراسان رضوی است، در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا، اظهارکرد: در حال حاضر در مرحله انعقاد قرارداد انتقال فناوری استفاده از نخ ابریشم در پزشکی با شرکتی در آلمان هستم که یکی از کشورهای صاحب فناوری های پزشکی است.
مومنی نبود حمایت های لازم از تلاش های صورت گرفته در طول سال های گذشته را به عنوان انگیزه اش از واگذاری این دانش به شرکت خارجی عنوان کرد.

مومنی با بیان این که برای نخستین بار است که یک دانش فنی در زمینه علوم پزشکی از ایران به اروپا صادر می شود، گفت: قرار است قرارداد واگذاری این دانش تا شهریور ماه امسال با مبلغی در حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد ریال نهایی شود.
وی گفت: این فناوری در بسیاری از زمینه های صنعت پزشکی و نساجی تحول ویژه ای ایجاد می کند و اگر تا دیروز با ابریشم تنها فرش و منسوجات بافته می شد، امروز در زمینه پزشکی می تواند استفاده فراوانی داشته باشد و از تمام ضایعات آن بهره برداری شود.
عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به قابلیت بالای منطقه تربت حیدریه در زمینه تولید ابریشم گفت: در صورتی که توجه لازم به این تکنولوژی صورت بگیرد، می توان با کمک شیوه اصلاح شده در مسیر تولید، از ابریشم در مصارف پزشکی نظیر تولید بافت و عصب نیز استفاده کرد.
مومنی در عین حال افزود: البته در شرایط کنونی و دستکم در منطقه تربت حیدریه به عنوان یکی از کانون های مهم تولید ابریشم در کشور، این تغییر رویه با مشکلاتی همراه خواهد بود چراکه تغییر ذهنیت مردم در منطقه نیاز به برنامه ریزی، اقدام هماهنگ و حمایت همه جانبه از سوی دستگاه های مربوطه است.
این پژوهشگر جوان افزود که این نوآوری در مراکز بیمارستانی و دانشگاه های علوم پزشکی داخلی نیز به تایید رسیده است.

وی با بیان این که تاکنون ۲۵ اختراع داشته ام که تمام آنها آماده تجاری سازی است، اظهارکرد: برای همه این ایده ها به بانک، صندوق های نوآوری و پارک های علم و فناوری مراجعه کرده ام اما انبوه مراحل اداری و کاغذبازی ناامید کننده است.
این مخترع جوان افزود: یکی از اختراعات تحت عنوان دستگاه کاهش تب از سال ۱۳۸۷ خاک می خورد و حمایتی برای تولید آن نشده است، در صورتی که این طرح ها می تواند برای کشور اشتغالزایی و همچنین ارزآوری داشته باشد.
وی با اشاره به این که فرم اختراع تولید بافت عصب از نخ ابریشم برای سرمایه گذاری و حتی دریافت وام به بسیاری از مراکز از جمله بانک ها و صندوق نوع آوری ارائه کرده است، گفت: اما متاسفانه با مراجعه به سایت های این مراکز داخلی پاسخ داده می شود که این ایده هنوز بررسی نشده است، در حالی که شرکت های سرمایه گذار خارجی به سرعت وارد عمل شده و پیگیر خریداری آن هستند.

بالش هوشمند طبی و کمک تنفسی یکی از طرح های فناورانه منتخب کشور

از دیگر اختراعات مومنی بالش هوشمند کمک تنفسی تحت عنوان رادین است که آن هم به ثبت بین المللی یا us patent رسیده است.
این بالش هوشمند دارای کارکردهای مهمی از جمله تزریق اکسیژن، تزریق دارو از طریق هوا و تزریق رطوبت از طریق هوا به بیمار است که بیشتر برای بیماران دارای نارسایی تنفسی و یا افراد در معرض تهدید حمله قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.
مومنی هزینه تحقیقات و ساخت اولیه بالش هوشمند را ۱۰ میلیارد ریال ذکر کرد و در عین حال افزود: البته قیمت تمام شده بالش برای مصرف کننده، بر اساس این که بخواهد از یک یا سه قابلیت این کالا استفاده کند، بین یک تا پنج میلیون ریال برآورد می شود.

نگاه متفاوتی به دنیای اطراف خود دارم

این پژوهشگر جوان که رمز موفقیت خود را در ابتدا خواست خداوند و سپس حمایت والدین و تلاش و کار زیاد می داند، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، انگیزه اش از ورود به حوزه اختراع و اکتشاف را کمک به همنوع در راستای زندگی بهتر و با کیفیت بیشتر ذکر کرد.
مومنی در خصوص این که چگونه ایده این اختراعات به ذهنش خطور کرد، گفت: نخستین قدم نگرش متفاوت به دنیای اطراف است.
وی افزود: سعی می کنم از کنار مسائل زود گذر نکنم، به عنوان مثال با علاقه ای که به حوزه پزشکی دارم، همواره سوالاتی را که در ذهنم در راستای رفع مشکلات این حوزه شکل گرفته است، از متخصصان درگیر سوال می کنم و در ادامه به مراکز درمانی مراجعه و با دقت فرایندهای کار درمان را زیر نظر می گیرم.
این پژوهشگر جوان گفت: در دیدار از مراکز درمانی تمام مواردی را که می تواند فرایند های پزشکی را آسان تر کند و به ارائه خدمات بیشتر منجر شود، یادداشت و سپس روی راه حل های بهتر کار می کنم.
این پژوهشگر جوان در خصوص برنامه های آینده خود نیز توسعه محصولات شرکت های دانش بنیان و نیز ادامه اقدامات پژوهشی و ثبت اختراعات بیشتر را از جمله اهداف اصلی خود در آینده ذکر کرد.

اخذ مجوز و تسهیلات تجاری سازی عمده ترین مشکلات مخترعین کشور

این پژوهشگر جوان در ادامه در خصوص این که با چه مشکلاتی در عرصه تولید و فعالیت خود مواجه است، گفت: روند بسیار زیاد اداری به خصوص در زمینه های دریافت تسهیلات تجاری سازی و اخذ مجوزها یکی از بزرگترین مشکلات کار ماست.
مومنی افزود: از مسئولان انتظار می رود که در کاهش هر چه بیشتر روند کاغذ بازی اداری در راستای حمایت از شرکت های نوپا و اختصاص بودجه ویژه راه اندازی موسسات دانش بنیان به پژوهشگران جوان گام های اساسی بردارند.
وی همچنین با اشاره به نقش تحصیلات آکادمیک درحوزه کارآفرینی، با بیان این که دارا بودن مدارک مرتبط با کارافرینی به طور حتم مخاطرات شروع کسب و کار نوپا را کاهش داده و سرعت در تولید و سودهی را هم به دنبال خواهد داشت، افزود: تحصیلات مرتبط همچنین کمک خواهد کرد که بهترین انتخاب تکنولوژی تولید و بازار مناسب برای ارائه محصولات صورتب گیرد.
مومنی در عین حال به دانشجویان و فارغ التحصیلان جویای کار توصیه کرد که اگر صاحب ایده هستند، می توانند با مراجعه به مراکز رشد، ایده خود را در مرحله اول تجاری سازی کنند تا مقدمه ورود آنها به این مراکز مهیا شود، یا این که برای همکاری در بخش تحقیق و توسعه با شرکت ها و واحد های فناور دانش بنیان برای نتیجه گیری لازم اقدام کنند.

ارسال نظر