هواپیماهای بدون سرنشین در نقش پزشک

با پیشرفت تکنولوژی و در راستای تامین صلح جهانی، متخصصین دانشگاه"Stony Brook" به منظور به کارگیری هواپیمای بدون سرنشین در راستای نجات افراد،  اقدامات جالبی را انجام داده اند.

هواپیماهای بدون سرنشین در نقش پزشک

به گزارش کلیک، در بسیاری از کشورها مناطقی را می توان یافت که رفت آمد در آن به صورت طاقت فرسا شکل می گیرد. مناطقی به دور از تجهیزات و خدمات پزشکی با مسیری صعب العبور. دانشمندان و محققان برای این شرایط چاره ای اندیشیده اند و آن ارسال هواپیماهای بدون سرنشین به این مناطق است. یکی از این مکان های صعب العبور روستایی در "ماداگاسکار" نام دارد که برای بسیاری رفت و آمد به این منطقه دورافتاده غیر ممکن تلقی می شود. حال آنکه شرایطی بوجود بیاید و یکی از بومیان این شهر نیاز به خدمات پزشکی داشته باشد. یکی از شرکت های فعال در تولید و طراحی گجت های خدمات رسان، Vayu نام دارد؛ این شرکت در جهت ارتقا سلامت محصولاتی را تولید کرده است تا به سهولت لوازم پزشکی مورد نیاز را به بومیان منطقه ماداگاسکار ارسال کند.

به گفته دکتر "پیتر اسمال" مدیر موسسه "سلامت جهانی" در دانشگاه Stony Brook، «میلیاردها انسان در مناطقی زندگی می کنند که دسترسی به جاده و راه مناسب برای رفت آمد غیرممکن به نظر می رسد. عبور و مرور روزانه، دسترسی به مناطقی با امکانت بیشتر همه و همه از مشکلات بومیان این منطقه به حساب می آید. حال آنکه با بروز کوچکترین بیماری شخص امید خود به بهبودی را به طور کامل از دست می دهد چرا که دریافت خدمات درمانی در مناطقی که حتی عبور دوچرخه نیز غیر ممکن است امری ناشدنی تلقی می شود. »

برای سهولت بخشیدن و ارتقا سلامت جهانی هواپیماهای بدون سرنشین به صورت امدادی وارد عمل شده اند تا دارو و خدمات پزشکی مورد نیاز را در اختیار مردم این منطقه قرار دهند. در منطقه ماداگاسکار، پوشش مناطق به گونه ای ست که ۷۰ درصد جمعیت در نواحی صعب العبور ساکنند و این در شرایطیست که برای افراد غیر بومی عبور و مرورر حتی با دوچرخه نیز غیر ممکن است. در این مناطق شخص مجبور به طی مسیر کیلومترها با پای پیاده است.

موسسه بهداشت و سلامت جهانی ایالات متحده آمریکا، با همکاری دولت مداگاسکار، طرحی را ایجاد کرده اند که با ارسال هواپیمای بدون سرنشین خدمات پزشکی و بهداشتی را به صورت رایگان در اختیار بومیان این منطقه قرار می دهند. همچنین این موسسه با ارسال تجهیزات پزشکی اقدام به جمع آوری نمونه های خون، ادرار و مدفوع به منظور تشخیص و جلوگیری از بیماری ها کرده است.

هواپیماهای بدون سرنشین Vayu، علاوه بر پرواز و فرود مشابه با هلیکوپترهای معمولی قابلیت جمع آوری اطلاعات پیرامونی را نیز دارا هستند. به گفته دکتر اسمال، نکته قابل توجه در هواپیماهای بدون سرنشین Vayu، علا وه بر ارسال دارو و دریافت اطلاعات مسیریابی بسیار آسان این گجت است. به گفته اسمال ، این گجت طراحی شده است تا میزان سلامت را در مناطق فقیر دنیا که دسترسی به مناطق مرکزی نیز برایشان غیر ممکن تعریف شده است را تا میزان قابل توجهی ارتقا بخشند. در این روش شخص بیمار با وسایل ارتباطی تعریف شده، نیاز خود به این گجت را اعلام کرده و گجت پس از ثبت مشاهدات و همچنین جمع آوری نمونه های آزمایشگاهی به مقر خود در نزدیکترین مرکز خدمات پزشکی باز میگردد تا با به نتیجه رسیدن پزشکان در تشخیص بیماری با داروهای مورد نیاز و همچنین روش مصرف نزد بیمار بازگردد.

ارسال نظر