سورپرایز بزرگ در فینال رویداد جام تفکر مایکروسافت

سالانه همایش جام تفکر مایکروسافت ( Imagine Cup ) دانش جویان فناوری را از سطح جهان گردهم می آورد تا پروژه های زیادی را ارائه دهند. این یکی از متفاوت ترین و الهام بخش ترین وقایع در تقویم فناوری است که برای آینده صنعت مان در سطح جهان پر از امید است. هم چنین اتفاقی است که ما بیش از یک دهه است که پیگیر آن هستیم.

سورپرایز بزرگ در فینال رویداد جام تفکر مایکروسافت

به گزارش کلیک، فینال جام امسال در پایان ماه جولای در ردموند مایکروسافت برگزار می شود. با وجود سه نوع رشته مختلف برای رقابت از قبیل بازی ها، شهروندی جهانی و اختراعات، ارائه پیگیری کار همه تیم ها کمی سخت است. خوشبختانه اکثر کنفرانس های مورد علاقه ما در بخش اختراعات بود. گروه ها زمان محدودی برای برپایی، ارائه کوتاه و دمو داشتند و سپس زمان بیشتری به سوالات و پیشنهادات داوران اختصاص پیدا می کرد. تمرکز در بخش اختراعات بیشتر بر درمان (سلامت) دیجیتال بود، کشف این که چگونه فناوری های کلود و اینترنتی شدن مسائل می تواند به بهتر شدن سلامت افراد با ابزار بررسی بهتر و راه های جدید برای حل مسئله های قدیمی کمک کند.

یکی از بهترین نمونه ها در این زمینه تیم سلامت ایکس ایالات متحده بود که بر مجموعه ای از ابزارها کار می کرد تا به تشخیص و درمان تاربینی کمک کند. تاربینی که بیشتر تحت عنوان تنبلی چشم شناخته می شود یکی از معمول ترین اختلالات در میان کودکان است. تشخیص و درمان این بیماری که اغلب با سختی در یادگیری همراه است مشکل می باشد، با وجود نتایجی که از تشخیص های اخیر به دست آمده است. نرم افزار سلامت ایکس با استفاده از بازی ویدیویی آشنا و ابزار معمولی برای پیگیری چشم می تواند خیلی سریع کودکان کم سن و سال تر را معاینه کند و چگونگی دریافت هدف توسط آن ها را در صفحه ضبط کند. این تحقیقی است که در مرحله آزمایش های بالینی می باشد، و به جای ملاقات های کلینیکی وقت گیر و پرهزینه به معاینه و بررسی کودکان می پردازد.

به طور مشابه "محافظ من" تونسی کفی هوشمندی را ارائه می دهد که از ترکیبات کم هزینه loT استفاده می کند تا میزان فشار را تشخیص دهد و با انحطاط عصبی خنثی (که احتمالا به واسطه دیابت ایجاد می شود) به مردم می فهماند که فشار زیادی به پاهایشان وارد می شود. این وسیله سعی دارد به زخم هایی که درمان شان سخت است و می تواند منجر به قطع عضو شود کمک کند. دستگاه محافظ من نه تنها اخطار می دهد بلکه محرکی ایجاد می کند تا جریان خون تامین شود. پروژه های دیگری که ارائه شدند شامل یک قطعه تحت کنترل چشم قابل بزرگ نمایی سری، ابزارهایی برای کمک به اختلالات کلامی، بازی هایی برای کمک به فهم تاثیرات محیطی ناشی از تصمیمات اتخاذ شده و ابزار آموزشی VR برای کمک به میزان تشخیص و شناخت بودند.

یکی از پروژه های تونسی دیگر، ساعت شب، از موارد مورد علاقه ما بود، یک دست مصنوعی کم هزینه قابل اطمینان که از نوار حسگر میو برای تشخیص حرکت عضله و یک برنامه تلفنی برای تبدیل این علائم به حرکت در دست استفاده می کند. ممکن است به طور کامل انعطاف پذیر نباشد اما هم این که می تواند اجسام را بگیرد و رها کند قدم بسیار بزرگ و رو به جلویی برداشته است. با وجود کنفرانس متعهد و خوبی که برگزار شد امیدواریم این پروژه ها و سایر پروؤه های دیگر که می توانند برای جامعه بشری مفید باشند، موفق گردند. اگر چه در بخش خودش بعد از یک ابزار بسیار جالب که از VR برای کمک به تشخیص و مداخله در مقابل فشار استفاده می کرد، ارائه شد.

در میان بیش از ۳۰ فینالیست این دوره، سه تیم برای راه یابی به مرحله پایانی انتخاب شدند. مدیر اجرایی مایکروسافت ساتیا نادلا در ارتباط با اهدا جوایز فینالیست ها گفت: "نقطه برجسته سال گذشته پیشرفت دانش آموزان در سطح جهان بود. این مسابقات درباره زمانی که در آن زندگی می کنیم و اهمیت پیشرفت تکنولوژی در آن صحبت می کند. جایی که نرم افزار و رمزگذاری تاثیر بسیار زیادی دارد." او در صحبتش با ورودی ها اشاره کرد: "حقیقت این است که شما به طرز بیش فعالی در جام تفکر شرکت می کنید و دنباله رو رویاهایتان هستید. ما در مایکروسافت ماموریت مان را انجام می دهیم اما شما کسی هستید که به ما در حرکت دادن اقتصاد و جامعه مان کمک می کنید." هم چنین نادلا درباره قدرت آزادساز (آزادگرا) فناوری هم صحبت کرد و گفت که فناوری او را رساند که همیشه خود را در حال ترقی و پیشرفت می بیند."

سه فینالیست در بازی ها، PH21 تایلندی، در اختراعات، ENTy رمانیایی و در شهروندی جهانی، آماندا یونانی بودند. داوری نهایی همه چیز را به دبیرستانی در سیاتل برد. جایی که جان بویگا، از جنگ ستارگان: نیروی بیدارکننده؛ دکتر جنیفر تگ، عضو گروهی که قهرمان جام تفکر ۲۰۱۴ شد؛ و کیسی چمپیون، توسعه دهنده برنامه علوم کامپیوتری در مایکروسافت؛ کرسی نهایی داوری را تشکیل می دهند. گروه ها سه دقیقه وقت دارند تا پیش از آن که داوری نهایی برنده را انتخاب کند تحقیق شان را برپا و ارائه کنند. برنده نهایی گروه رمانیایی ENTy بود که یک مانیتور اندامی قابل پوشش را ساخته بودند که می توان از آن برای کمک به شناخت سطح گسترده ای از شرایط مختلف مربوط به تعادل، درمان و تهیه روشی برای کمک به بررسی سطح پیشرفت بیمار استفاده کرد. این دستگاه قبلا امتحان شده و ENTy و مایکروسافت منتظر هستند تا هر چه سریع تر به ابزار مفیدی برای پزشکان در سطح جهان تبدیل شود.

به هر حال جهان همواره مدیون شرکت هایی مانند مایکروسافت و گوگل است، چرا که این قبیل شرکت ها همواره سعی می کنند تا رفاه زندگی جامعه بشری را بیشتر کنند و ما باید قدردان آن ها باشیم.

ارسال نظر