افزایش قدرت دید درمیکروسکوپ ها توسط تارعنکبوت

روز دوشنبه خبری در نشریه ی ساینس دیلی منتشر شد که بار دیگر موجب برانگیختن تحیر مجامع علمی شد این خبر در مورد استفاده کردن از تارعنکبوت برای افزایش وضوح دید و افزایش پتانسیل آنها در میکروسکوپ های معمولی است.

افزایش قدرت دید درمیکروسکوپ ها توسط تارعنکبوت

به گزارش کلیک، دانشمندان اخیراً موردی را شناسایی مرده اند که موجب حیرت همگان شده است. شاید خبر داشته باشید که علم فیزیک اجازه ی مشاهده اشیای کوچک تر از ۲۰۰ نانومتر را با استفاده از میکروسکوپ های کلاسیک به شما نمی دهد، چالش مهم قرن گذشته هم غلبه بر این محدودیت در میکروسکوپ های کلاسیک بوده است.
از سویی دیگر قیمت و فرآیند تولید ساخت ابرلنزهایی که در میکروسکوپ های پیشرفته ی علمی به کار می رود بسیار پیچیده و پرخرج می باشد و به همین علت استفاده از این ابزارها برای برخی از محققین و دانشمندان امکان پذیر نبود. دانشمندان انگلیسی برای حل این مشکل به سراغ راه حل های طبیعی رفتند و سرانجام راه حل مناسب و شگفت انگیزی یافتند.
با یک مثال سعی می کنیم برای شما توضیح دهیم که این ابداع جدید چگونه است تا حالا از بالای یک بطری شیشه ای به درون آن نگاه کرده اید؟تصویری که از درون آن به چشم شما می خورد بسیار واضح و گیراست.ساختار سیلندری (استوانه شکل) تارعنکبوت هم همین امکان را در ابعادی در حد میکرومتر و کوچکتر فرام میسازد.

محققان به منظور افزایش میزان بزرگنمایی میکروسکوپ ها هم از همین ترفند استفاده کردند آنها تارهای نوعی عنکبوت را روی سطح مواد موردنظر بدین شکل قرار دادند. این تارها عملکردی شبیه به یک ابرلنز را فراهم کرده که تصویر حاصل را دو تا سه برابر بزرگتر نشان می دهد.
با این ابداع جدید تارهای عنکبوت به محققان امکان مشاهده جزئیات یک ریزتراشه و یا یک دیسک Blue-Ray را دادند، در حالی که مشاهده این جزئیات با میکروسکوپ های کلاسیک امکانپذیر نبود. نخستین بار است که در یک تحقیق از یک ماده زیستی طبیعی به عنوان یک ابرلنز استفاده می کنند که جواب مثبتی هم از آن گرفته شده است و با این ابداع جدید طبیعت یک بار دیگر ثابت کرد که بهترین معلم علم می باشد.

ارسال نظر