ده چیز که به زودی به فراموشی سپرده خواهند شد

با پیشرفت روز افزون سریع فناوری در دنیای امروزی قطعا چیزی‌های زیادی در آینده به تاریخ خواهند پیوست و آن‌ها را فقط می‌توان در موزه‌ها دید. در ادامه قصد داریم به معرفی ده مورد بپردازیم که قطعا در آینده وجود خارجی ندارند.

ده چیز که به زودی به فراموشی سپرده خواهند شد

به گزارش کلیک، در ده سال پیش فروشگاه‌های شرکت Blockbuster که DVD های فیلم‌های روز جهان را می‌فروختند، در همه جا دیده می‌شدند؛ اما امروزه تعداد انگشت شماری از این فروشگاه‌ها دیده می‌شود.

BBvoz76-(1)

وسایل و فناوری‌های قدیمی سریع و یا به طور کامل منسوخ نمی‌شوند؛ اما فناوری‌های جدید و تغییر رفتار مردم موجب می‌شود که فناوری‌های و وسایل قدیمی رفته رفته فراموش شوند. در ادامه قصد داریم به معرفی ده مورد بپردازیم که به زودی از زندگی مردم حذف می‌شوند.

انواع کلیدها

BBvouml-(1)

کلیدها در انواع و شکل‌های گوناگون به زودی حذف می‌شوند. امروزه برای ورود به ادارات از کارت‌هایی استفاده می‌شود که دارای تراشه هستند. برای ورود به منازل هم به تازگی فناوری‌هایی ایجاد شده است که به واسطه آن‌ها با استفاده از گوشی هوشمند خود می‌توانید وارد خانه‌های خود شوید و به این ترتیب کلیدها در آینده نزدیک حذف می‌شوند. گوشی‌های هوشمند شما در آینده طوری برنامه‌ریزی می‌شوند که بتوانند با اتصال به بلوتوث یا اینترنت درب منازل، ادارات یا هر جای دیگری را باز کنند.

در مورد خودروها هم باید گفت که سرویس‌های مختلف "connected car" یا "خودروهای متصل" همانند Audi Connect و GM's OnStar قبلا این امکان را فراهم کرده‌اند که درب خودروی خود را باز یا بسته کنند و حتی با استفاده از یک اپلیکیشن موبایل آن را روشن کنید؛ اما برای خاموش کردن آن هنوز نیازمند کلید هستید.

قطعی برق

۶T5C6996

به دلیل اینکه در آینده به تدریج شبکه‌های برق رسانی هوشمندتر و منعطف‌تر می‌شوند، در آینده دیگر شاهد قطعی برق که واقعاً آزار دهنده هستند، نیستیم.

دو فعالیت بزرگ برای جلوگیری از قطعی برق در آینده در حال گسترش است که شامل هوشمندسازی شبکه‌های برق‌رسان و گسترش استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید برق در منازل و سازمان‌های تجاری می‌شوند.

یکی از اختراعات بزرگی که در آینده به منظور مقابله با کمبود برق مورد استفاده قرار می‌گیرد، باتری‌هایی است که توسط شرکت تسلا تولید شده است و تا سال ۲۰۲۰ در دسترس عموم مردم قرار خواهد گرفت. این باتری‌ها ارزان قیمت خواهند بود و می‌توانند انرژی اضافی خورشیدی را در طول روز ذخیره کنند و در شب از آن برای روشنایی و مصارف دیگر استفاده کنند. این باتری‌ها هم به ایجاد توازن بهتر بین عرضه و تقاضای برق کمک می‌کنند و هم در صورت قطعی برق می‌توانند برق مورد نیاز منازل را تا چندین روز تأمین کنند. لامپ‌های LED نیز با مصرف کم خود، فشار روی شبکه‌های برق‌رسانی یا شبکه‌های پشتیبان کننده را کاهش می‌دهند.

شرکت‌های برق برای برق‌رسانی به مناطق طوفان زده، از مجموعه عظیمی از باتری‌ها که توسط شرکت‌های بزرگ تأمین کننده برق مانند AES تأمین می‌شود، استفاده می‌کنند.

کارگران مغازه‌های فست فود

BBvoqSF-(1)

با افزایش حداقل حقوق کارگران رستوران‌های فست فود، مدیران این رستوران‌ها تصمیم گرفته‌اند ماشین‌ها را جایگزین کارگران کنند. برای مثال آن‌ها تصمیم گرفتند دستگاه‌های پخت همبرگر را جایگزین کارگرهایی کنند که همین کار را انجام می‌دهند.

در بعضی از رستوران‌های فست فود نیز به تازگی از کیوسک‌های مجهز به صفحه نمایش لمسی برای ثبت سفارش مشتریان استفاده می‌شود. در آشپزخانه این رستوران‌ها نیز به زودی دستگاه‌های ساخت شرکت‌هایی همچون Momentun Machines و Middleby به کار گرفته خواهند شد که وظیفه شستشوی ظروف، پخت همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده را بر عهده دارند.

البته لازم به ذکر است که انسان‌ها به طور کامل از این رستوران‌ها حذف نمی‌شوند؛ زیرا دستگاه‌ها نیازمند نظارت انسان‌ها و ارائه خدمات نگه‌داری از سوی آن‌ها هستند. از سویی دیگر این انسان‌ها هستند که باید رضایت مشتریان ناراضی را جلب کنند.

پدال کلاچ

BBvoz7e-(1)

هر سال خودروهای کمتری با دنده دستی به بازار عرضه می‌شوند. حتی کامیون‌هایی همانند F-150 فورد نیز دیگر با دنده دستی به فروش نمی‌رسد.

کاهش عرضه خودرو با دنده دستی، چند سالی است که در آمریکا آغاز شده است، اما دو عامل مهم باعث شده است به زودی دیگر هیچ خودرویی با دنده دستی و یا پدال کلاچ عرضه نشود.

عامل اول: خودروهایی که مجهز به دنده اتوماتیک هستند،کارایی بیشتری دارند. برخی از خودروها دارای ۹ دنده اتوماتیک هستند که این امکان را برای آن‌ها فراهم می‌کند که با حداقل سرعت ممکن که باعث مصرف سوخت کمتر می‌شود، حرکت خود را آغاز کنند. بسیاری از خودروهای اتوماتیک شرکت مزدا و برخی از خودروهای شرکت BMW دارای مصرف سوخت کمتری نسبت به خودروهایی با دنده دستی هستند.

عامل دوم: بسیاری از شرکت‌های مطرح خودروسازی دنیا همانند پورشه از جعبه دنده نیمه اتوماتیک در خودروهای خود استفاده می‌کنند؛ در این خودروها به جای استفاده از پدال کلاچ از کلاچ برقی استفاده می‌کنند. خودروهایی که از این سیستم تعویض دنده استفاده می‌کنند این امکان را برای راننده فراهم می‌کنند که هم با استفاده از پدال کلاچ، دنده را عوض کنند و یا کنترل کلاچ را به مکانیسم کنترل رایانه‌ای بسپارند. این روش باعث شده است که سرعت تعویض دنده در مقایسه با استفاده از پدال کلاچ و دسته دنده، افزایش پیدا کند. علاوه بر این استفاده از جعبه دنده نیمه اتوماتیک در خودروها موجب کاهش هزینه در تولید آن‌ها شده است و در خودروهای اسپرت نسبتا ارزان قیمت مانند گلف GTI از این سیستم برای تعویض دنده استفاده می‌شود.

حتی کامیون‌های بسیار بزرگ نیز با سیستم دنده دستی و کلاچ تولید نمی‌شوند. تولید آن‌ها با دنده اتوماتیک موجب کاهش مصرف سوخت آن‌ها شده است و دیگر راننده‌ها مجبور نیستند کامیون‌هایی با ۱۸ دنده دستی را برانند.

به زودی تنها ارزانترین مدل‌های خودروهای اقتصادی شرکت‌های نیسان و فورد مانند نیسان ورسا و فورد فیستا با دنده دستی عرضه خواهند شد. با این وجود برخی از خودروهای پر طرفدار همانند فورد موستانگ و MX-5 مزدا در چند سال آینده نیز با پدال کلاچ عرضه می‌شوند.

در آینده یافتن خودروهایی با پدال کلاچ دشوار خواهد بود و رانندگانی که دوست دارند خودروی آن‌ها این پدال را داشته باشد، باید آن‌ها را سفارش دهند.

کتاب‌های درسی کاغذی

BBvoqSI-(1)

تا پایان این دهه کتاب‌های با فرمت دیجیتالی و کتاب خوان‌‌های الکترونیکی جایگزین کتاب‌های درسی کاغذی می‌شوند.

کتاب‌های دیجیتالی ارزش خرید بیشتری نسب به کتاب‌های کاغذی دارند و نرم افزارهای دیجیتالی نیز توانایی دانش آموزان در مهارت‌هایی همچون مسائل حساب را می‌سنجند و هم چنین متناسب با توانایی آن‌ها تمریناتی مختص آن‌ها ایجاد می‌کنند. دانش آموزان به وسیله این نرم افزارها می‌توانند به صورت دیجیتالی یادداشت برداری کنند و حتی آزمایشات شیمیایی را به صورت مجازی انجام دهند.

گسترش استفاده از کتاب‌های دیجیتالی، برای ناشران نیز فرصت خوبی را فراهم کرده است و آن‌ها می‌توانند محتوای تولیدی خود را به صورت دیجیتالی در اختیار افراد قرار دهند. از سویی دیگر مدارس نیز جهت توسعه محتوای آموزشی خود به صورت دیجیتالی و دور شدن از روش‌های آموزشی قدیمی، به دنبال دستیابی به پایگاه اطلاعاتی رایگان و متن باز هستند.

مودم‌های Dial up

Modem-usr-courier-v34-front-online

امروزه مودم‌های Dial up یا فقط در موزه‌ها و یا در مکان‌های بسیار دور و محروم دیده می‌شوند.

طبق گزارشات منتشر شده، در سال ۲۰۱۳ تنها ۳ درصد از کاربران از اینترنت Dial up استفاده کرده‌اند، در حالی که ۱۳ سال پیش ۹۷ درصد کاربران از اینترنت Dial up استفاده می‌کردند. امروزه ۷۰ درصد کاربران از اینترنت با پهنای باند زیاد استفاده می‌کنند.

برخی از شرکت‌های خدمات دهنده اینترنت هنوز هم برای کاربرانی که نمی‌توانند از طریق اتصال کابل یا هر روش دیگری به اینترنت با پهنای باند زیاد دسترسی داشته باشند، خدمات اینترنت Dial up را فراهم کرده‌اند؛ اما برخی از دیگر شرکت‌های بزرگ‌تر تأمین کننده اینترنت، دیگر ارائه خدمات اینترنت دایال آپ را در دستور کار خود ندارند.

گاو آهن

BBvoEei-(1)

بعضی از اشیا مانند گاو آهن نماد کشاورزی هستند؛ اما دیگر دوران کشاورزی سنتی و زیر و رو کردن خاک به پایان رسیده است.

در کشاورزی مدرن استفاده خیلی کمی از این وسیله می‌شود. گاو آهن دارای خیشی است که لایه ضخیمی از خاک را زیر و رو می‌کند و باعث فرسایش خاک می‌شود. زیرا این کار باعث می‌شود هیچ گیاهی بر روی خاک باقی نماند و به این ترتیب امکان فرسایش خاک توسط باد یا باران فراهم می‌شود. همچنین دستگاه‌های جدیدی به نام تیلر که همان کار گاو آهن را انجام می‌دهند، سوخت گازوئیل زیادی مصرف می‌کنند که باعث می‌شود نسبت به دیگر روش‌های زیر و رو کردن خاک میزان بیشتری از دی اکسید کربن را در هوا آزاد شود.

استفاده از گاو آهن در حال نزدیک شدن به روزهای پایانی خود است و تنها کشاورزان فقیری که قادر به تهیه ماشین آلات جدید کشاورزی نیستند، از این محصولات استفاده می‌کنند. امروزه در بیشتر مزارع کشاورزی آمریکا بسته به انجام فعالیت‌هایی همچون علف کنی و کاشت بذر به صورت ردیفی (این روش فقط در زمین‌هایی که دارای بی نظمی کمتری هستند، جواب می‌دهد)، زیر و رو کردن خاک به مقدار کمی انجام می‌شود و یا اصلا انجام نمی‌شود. حتی کشاورزان ارگانیک که محصولات را به صورت طبیعی کشت می‌کنند، استفاده از روش زیر و رو کردن خاک را به حداقل رسانده‌اند و به جای از بین بردن علف‌های هرز از روش پوشاندن محصولات خود استفاده می‌کنند.

صندوق‌های پست

BBvoumz-(1)

ارسال‌ نامه توسط مردم به تدریج در حال کاهش است و از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۵ حدود ۵۷ درصد کاهش پیدا کرده است. استفاده از خدمات پستی برای ارسال نامه و انداختن نامه در صندوق‌های پست، روز به روز در حال کاهش است و میزان ارسال نامه از اواسط دهه ۱۹۸۰ تا کنون به نصف کاهش پیدا کرده است. زیرا تحویل یک به یک نامه‌ها زمان زیادی می‌طلبد و سوخت زیادی نیز برای انجام این کار استفاده می‌شود.

ممکن است این صندوق‌های پست در آینده فقط در مکان‌هایی همچون مراکز خرید، ایستگاه‌های توقف وسایل حمل و نقل عمومی و فروشگاه‌های خواروبار دیده شوند؛ اما قطعا از کنار خیابان‌ها حذف خواهند شد.

حریم خصوصی

Three-Ways-to-Pursue-Cloud-Data-Privacy-with-Medical-Records_web

اگر در حال استفاده از اینترنت هستید باید بدانید که دیگر چیزی به عنوان حریم خصوصی برای شما وجود ندارد. لازم به ذکر است که هر گونه استفاده شما از موس و صفحه کلید توسط مدیران سایت‌ها، بازاریابان، هکرها و افراد دیگر مورد کنترل قرار می‌گیرد. کاربران برای استفاده از اکثر سرویس‌ها در هنگام عضویت در آن‌ها شرایطی را قبول می‌کنند که طبق این شرایط به افراد مختلف اجازه می‌دهند تا از اطلاعات شخصی آن‌ها به طور کامل استفاده کنند.

بسیاری از وسایل کنترل کننده نیز به زودی ظهور پیدا می‌کنند. به زودی لوازم، لامپ‌ها و سیستم‌های گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع و حتی سطل‌های زباله به حسگرهای کنترل کننده مجهز خواهند شد. برخی از امواج وای فای برای کنترل حرکت در زمان رانندگی یا قدم زدن افراد استفاده می‌کنند. فروشندگان نیز از فناوری‌هایی استفاده می‌کنند که زمان رسیدن مشتریان به مغازه‌ها را کنترل می‌کند. همچنین فناوری‌های شناسایی چهره می‌توانند نمایش تبلیغات را برای شما شخصی سازی کنند (مثلا ماسکی متناسب با چهره شما تبلیغ شود). نرم افزارهای تبدیل گفتار به نوشتار هم به تاجران کمک کنند تا میزان بالایی از مکالمات تلفنی افراد را ضبط کنند و آن‌ها را مورد تحلیل و بررسی قرار دهند.

به یاد داشته باشید که گوشی هوشمند شما که پول زیادی هم برای خرید آن پرداخت می‌کنید، همیشه فعالیت‌های شما را کنترل می‌کند؛ زیرا این وسیله دربردارنده تعداد زیادی از حسگرها و اطلاعات GPS است. در صورتی که گوشی هوشمند شما به گجت‌های تناسب اندام مانند FitBit متصل باشد، اطلاعات مرتبط با سلامتی شما را نیز کنترل می‌کند.

لامپ‌های رشته‌ای

۷۲۶۳۱۹-light-bulb

استفاده از لامپ‌های رشته‌ای که زمان تولید آن‌ها به زمان توماس ادیسون باز می‌گردد، قطعا به زودی در تمام کشورها خاتمه پیدا می‌کند. تولید و واردات لامپ‌های رشته‌ای بین ۴۰ تا ۱۰۰ وات، از آغاز سال ۲۰۱۴ در آمریکا ممنوع شد. این کار قدم بزرگی در راستای کاهش مصرف انرژی برق در این کشور شد.

البته مغازه دارانی که هنوز این لامپ‌ها در مغازه‌های آن‌ها موجود است، مجاز به فروش آن‌ها هستند و این قانون تنها مربوط به تولید و واردات این گونه لامپ‌ها است. عمر مفید این گونه لامپ‌ها تنها ۱۰۰۰ ساعت است و پس از آن می‌سوزند.

در چند سال گذشته صنعت روشنایی در حال حرکت به سمت تولید لامپ‌های فلورسنت در ابعاد کوچک و لامپ‌های هالوژنی است و در سال‌های اخیر نیز تولید لامپ‌های LED بسیار متداول شده است.

ارسال نظر