چرا کامپیوترهای مایکروسافت اینقدر خوب هستند؟

به گزارش کلیک، در مراسمی که مدیرعامل شرکت مایکروسافت نیز حضور دشات، نادلا خطاب به پانای گفت: "امروز روز بزرگی است. باید کارمان را درست انجام دهیم." فشار اصلی بر اولین نسل تبلت های سرفیس بود که در بازار عملکرد خوبی نداشتند، مایکروسافت مجبور شد در ۲۰۱۳ برای محصول فروخته نشده تنزل بهای ۹۰۰ دلاری اعمال کند. سرفس دوم هم خیلی موفق عمل نکرد و آن گونه که توقع داشتیم خوش ندرخشید."

چرا کامپیوترهای مایکروسافت اینقدر خوب هستند؟

به گزارش کلیک، در مراسمی که مدیرعامل شرکت مایکروسافت نیز حضور دشات، نادلا خطاب به پانای گفت: "امروز روز بزرگی است. باید کارمان را درست انجام دهیم." فشار اصلی بر اولین نسل تبلت های سرفیس بود که در بازار عملکرد خوبی نداشتند، مایکروسافت مجبور شد در ۲۰۱۳ برای محصول فروخته نشده تنزل بهای ۹۰۰ دلاری اعمال کند. سرفس دوم هم خیلی موفق عمل نکرد و آن گونه که توقع داشتیم خوش ندرخشید."

نادلا به پانای گفت نسخه سوم باید بهترین باشد. او افزود: "باید سخت افزاری بسازیم که به ما اجازه حضور درون صنعت سخت افزار را بدهد و فروش آن در بازار تضمین شده باشد."

حالا مایکروسافت به عنوان پیشرو در تبلت شناخته می‌شود و شرکت‌ هایی مثل Dell و HP تقاضای درخواست و همکاری با آن را می‌ کنند. زمانی‌ که اپل، آی پد پرو را در اواخر ۲۰۱۵ وارد بازار کرد تمام دنیا، با توجه به پوشش صفحه کلید و صفحه نمایش بزرگ، متوجه شباهت بسیار زیاد آن به سرفیس پرو ۴ مایکروسافت شدند. هم چنین سال گذشته در ارائه سرفیس بوک مایکروسافت، که اولین لپ تاپ واقعی شرکت هم به شمار می رفت، شاهد نظرات مثبت زیادی، مانند هیجان انگیزترین ویندوز لپ تاپ سال، بودیم.

۲

مایکروسافت؟ یک شرکت سخت افزاری؟

در واقع با وجود ایکس باکس وان اس جدید و زیبا، مگا تبلت های سرفیس و هولولنز مایکروسافت، رنسانس کوچکی در ردموند در حال وقوع است. حتی نشانه های مثبتی وجود دارد که رده کامپیوترهای تولید شده توسط سرفیس و سرفیس بوک در بازار PC رو به ترقی است.

اما آن روش هم موثر واقع نشد. در این جا توضیح داده می شود که مایکروسافت سرفیس چگونه ساخته شد، و این که چگونه خودش را به مرحله بعدی محاسبات رساند.

۳

نمایش ویندوز ۸

در سال ۲۰۰۹ بخش ویندوز مایکروسافت که توسط استیون سیتوفسکی سرپرستی می‌ شد کارش بر ویندوز ۸ را شروع کرد. آیفون اپل، که ۲۰۰۷ ارائه شد، آغازگر دوره جدیدی از کاربرد لمسی و راحت کامپیوتر بود، و گروه سینوفسکی برنامه‌ ریزی کرد تا ویندوز را به بهترین وجه بسازد. این سیستم عامل جدید باعث می‌ شود عوامل قدیمی سیستم عامل مانند لیست شروع که از ویندوز ۹۵ در سال ۱۹۹۵ بوده به چشم نیاید و در عوض رابط کاربری جدید با قطعه‌ های بزرگ و رنگی که به راحتی می توان آن را با انگشت‌ تان فشار دید قرار بگیرد.

مشکل این بود که تولیدکنندگان PC از ساخت لپ تاپ و کامپیوترهای رومیزی بسیار خوشحال بودند و فقط بر ساخت ویندوزهای فوق ارزان "نت بوک" کامپیوتر تمرکز می‌ کردند که منجر به تجربه بسیار ناخوشایندی برای کاربر می‌ شد. مایکروسافت نگران این موضوع بود که هیچ‌ کس در دنیای ویندوز PC، ویندوز لمسی باکیفیتی که آغازگر عصر جدیدی در استفاده از کامپیوتر است را تجربه نخواهد کرد. پانای در این باره می‌گوید: "باید مطمئن می‌ شدیم کار به خوبی پیش خواهد رفت."

در آن زمان پانای مسئول کارهای سخت‌افزاری مایکروسافت بود که در آن برهه غالبا شامل موس و صفحه کلید می شد. اما تیم او تجربه طراحی و تولید بیشتری نسبت به سایر اعضا مایکروسافت داشت، از این رو در اوایل سال ۲۰۱۰ مدیریت مایکروسافت به پانای گفت که باید چیز جدیدی خلق کند.

آی‌ پد به‌ تازگی روانه بازار شده بود. تبلت وسیله بسیار جذابی تلقی می‌شد. تیم پانای فکر کردند اگر کاربران تبلت می‌خواهد مایکروسافت بهترین و خلاقانه‌ ترین تبلت دنیا را خواهد ساخت.

۴

شکنجه گروه برای کسب جزئیات دقیق

پانای جزو افرادی است که توجه زیادی به جزئیات دارد: زمانی‌ که سرفیس در ۲۰۱۲ آغاز به‌ کار کرد وی ادعا می کرد که شرکت ۲۰۰ بخش طراحی و تولید مخصوص تبلت دارد. آن ها با قطعه فلزی در پشت و پوشش صفحه کلید در جلو به ظاهر بی نظیری برای سرفیس دست پیدا کردند، البته در این راه متحمل سختی و تلاش زیادی شدند، مثلا با نوار و مقوا نمونه‌ هایی از تبلت ساختند تا به وزن و ظاهر درست دستگاه دست پیدا کردند. طراحی سرفیس طوری بود تا آن را در دستان‌ تان ناپدید کند، چرا که هدف سرفیس برجسته کردن ویندوز بود نه این که خودش جلب توجه کند. او می گوید در تمام دوره‌ ها تا به امروز پروژه سرفیس برای برجسته کردن و ارائه بهترین عملکرد مایکروسافت طراحی شد. همچنین می‌بایست به تولیدکنندگان PC مانند Dell و HP نشان دهد که جهان آماده چیزی‌ است که ترکیبی از بهترین PC و بهترین تبلت است.

۵

ادامه بحث سرفیس

استیو بالمر مدیر اجرایی پیشین مایکروسافت در ۱۸ جون ۲۰۱۲ در مراسمی در لس آنجلس سرفیس را به جهان معرفی کرد. همچنین او در این ارائه توصیح می دهد که اولین سرفیس بر ویندوز RT اجرا خواهد شد. ویندوز RT انشعابی از ویندوز ۸ است که برای اجرا به پردازشگر ARM احتیاج دارد که در اکثر گوشی‌ های هوشمند و تبلت ها، مانند آیفون و آی‌ پد در آن زمان، طراحی شد. از آن جایی که ویندوز RT بر پردازشگر ARM اجرا می‌ شد اولین سرفیس مدت زمان بیشتری را برای باتری نسبت به PC معمولی ارائه می دهد.

اما مشکل بزرگی وجود داشت. این مشکل این بود که سرفیس نمی‌ توانست بر روی ویندوزهای قدیمی اجرا شود. تنها می‌ توانست نرم‌ افزارهای مایکروسافتی که از قبل بارگیری شدند را اجرا کند. مانند نسخه ویژه آفیس مایکروسافت که برای RT و تعداد کمی از برنامه‌ های موجود در بازار برنامه‌ های ویندوز استور جدید ساخته شدند. وقتی در اکتبر ۲۰۱۲ سرفیس برای اولین بار به همراه ویندوز ۸ وارد بازار شد، مایکروسافت آن را به همراه شروع به کار یک وبکست جشن گرفت. مسئول ویندوز در ساخت نسخه مشتری پسند سرفیس به شدت تبحر داشت. در فوریه ۲۰۱۳ مایکروسافت بعد از سرفس، سرفس پرو را تولید کرد. درحالیکه سرفس بیشتر شبیه تبلت با صفحه کلید اختیاری بود پرو مشابه لپ تاپ بود. سرفیس پرو بسیار شبیه به سرفیس معمولی بود اما دارای صفحه نمایش باکیفیت‌ تر، قلم سرفیس لمسی و مهم‌ تر از همه، نسخه کاملی از ویندوز ۸ بود. علاوه بر بعضی هیجانات و نظرات مثبت اولیه، اولین نسل دستگاه سرفیس برای مایکروسافت شکست بزرگی تلقی شد. البته لازم به ذکر است که هر شکستی می تواند سرآغاز پیروزهای بعدی باشد. درست مانند همان چیزی که برای سرفیس های مایکروسافت اتفاق افتاد.

سرفیس مبنتی بر ARM از نظر عمر باتری با آی‌ پد مقایسه می‌ شود اما چون ویندوز RT نمی‌ توانست برنامه‌ هایی که مردم نیاز دارند را اجرا کند، مغموم واقع شد. سرفس پرو با وجود ویندوز ۸ بهتر شد اما عمر باتری و عملکردش نسبت به لپ تاپ معمولی افتضاح تر بود. به علاوه این که هر دو دستگاه منحصرا در فروشگاه‌ های خرده‌ فروشی مایکروسافت نیز ارائه می شدند که به معنای محدودیت دسترسی است. در مارس ۲۰۱۳ بلومبرگ گزارش داد که مایکروسافت تنها حدود ۱٫۵ میلیون دستگاه سرفیس را فروخته که ۴۰۰ هزار تای آن سرفیس پرو بوده است. خب این خیلی از انتظارات شرکت فاصله داشته که تنها در ربع آخر ۲۰۱۲، دو میلیون سرفس به فروش برسد. در جولای ۲۰۱۳ مایکروسافت تنزل بهای ۹۰۰ دلاری را در قیمت سرفیس اتخاذ کرد که اکثرا به دستگاه‌های سرفیس ARM فروخته نشده مرتبط بود.

در اواخر ۲۰۱۳ مایکروسافت سرفیس ۲ و سرفیس پرو ۲ را، با باتری و عملکرد بهتر، معرفی کرد. اما تغییر زیادی در فروش اتفاق نیافتاد، شاید به خاطر این که خود ویندوز ۸ محبوبیت چندانی ندارد. اکنون پانای این‌ گونه واکنش نشان می دهد: "ما به باتری بهتری نیاز داریم. باید برای مردم عملکرد بهتری داشته باشیم". زمانی‌ که ساتیا نادلا در ۲۰۱۴ به عنوان مدیر اجرایی مایکروسافت وارد عمل شد سرفیس در چنین شرایطی به‌ سر می برد.

۶

همه یک گروه هستند

در پشت صحنه اولین کاری که نادلا کرد این بود که فرهنگ مایکروسافت را ارتقا داد. در قرن بیستم مایکروسافت مانند مبارزی عمل می‌ کرد که قلمرو خود را مشخص می کند. از طرفی گروه‌ های مختلف بر سر برتری بر یکدیگر می‌ جنگیدند. استیو بالمر مدیر اجرایی قبلی تغییراتی را در راستای متحد کردن شرکت به عنوان یک گروه اعمال کرد اما پیش از آن‌ که همه چیز کاملا تغییر کند از مایکروسافت رفت. نادلا ادامه این روند را یکی از اولویت های خود قرار داد.

اگر چه تجارت سرفیس در حال دست و پا زدن بود اما نادلا فرصت‌ هایی را پیش روی خود دید. زمانی‌ که نادلا عهده دار این مسئولیت در مایکروسافت شد آن ها تقریبا کارشان بر ویندوز ۱۰، که جانشین ویندوز ۸ بود، را شروع کرده بودند و قرار بود ویندوز ۱۰ طوری طراحی شود که جایگزین بهتری برای ویندوز دسکتاپ قدیمی و لمسی‌ های آینده باشد. مایکروسافت به منظور آمادگی برای آینده همچنین نیاز داشت بهترین شاخصه هایش را به نمایش بگذارد، یعنی ترکیب ویندوزهای قدیمی لپ تاپ و لمسی.

از این رو نادلا و پانای بقیه اعضا شرکت را وارد فرآیند طراحی سرفس پرو ۳ کردند. فرآیندی که تا سرفیس پرو ۴ و سرفیس بوک ادامه پیدا کرد. پانای می گوید حالا گروه اسکایپ توصیه‌ هایی درباره دوربین و بلندگو و گروه وان نت توصیه‌ هایی در رابطه با ویژگی های قلمی به سرفیس می کنند. پانای می گوید مایکروسافت دیگر در ارتباط با "نرم‌افزار" و "سخت‌افزار" سخن نمی گوید بلکه تنها محصولی که قرار است تولید شود هدف نهایی آن می باشد. پانای خطاب به کارکنان مایکروسافت می گوید: "همه در یک قایق‌ نشسته ایم، پارو‌ها را بردارید و رو به جلو پارو بزنید."

۷

تاثیرات کاربران

سرفیس پرو ۳ در ژوئن۲۰۱۴ آغاز به کار کرد و مشابه نسل‌ های قبلی‌ اش بود، اما عملا باریک‌ تر، روشن‌ تر و سریع‌ تر بود. کارشناسانی مانند دیوید پوگو از یاهو آن را علاوه‌ بر یک تبلت با ارزش، یک لپ تاپ واقعی، سریع و زیبا توصیف کردند. اگر چه مایکروسافت گزارشی از میزان فروش نداد، ولی بخش سرفیس اولین سه ماهه سودمندی خود را که در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۴ پایان می یافت منتشر کرد، که با افزایش بازده ۱ میلیارد دلاری در همراه بود.

در تابستان ۲۰۱۵ مایکروسافت سرفیس ۳ کوچکتری را معرفی کرد. اما تغییر بزرگی وجود داشت: به جای ویندوز RT نه چندان موفق، ویندوز ۸٫۱ نصب بود، یعنی می‌ توانست هم برنامه‌ های قدیمی و هم جدید را اجرا کند. همان طور که پانای هم در مصاحبه‌ اش گفت این تغییر مستقیما نشات گرفته از خستگی کاربران از ویندوز RT بود.

مردم ویندوز کامل بر اینتل می خواستند در نتیجه دریافت کردند. به علاوه این که فلز محافظ و باتری بهتر و منعطف‌ تری نیز وجود داشت. مایکروسافت در نهایت به قولش مبنی بر ارائه تبلتی که می‌ تواند جایگزین لپ تاپ‌ تان شود، عمل کرد. سرفیس پرو ۴ مایکروسافت در اکتبر ۲۰۱۴ آغاز به کار کرد اما هم چنان خبری از سرفیس ۴ و یا اشاراتی به آماده سازی آن نیست.

از نظر پانای این یک روند تکاملی طبیعی است. به جای حمایت از دو سیستم عامل، تمامی خطوط سرفیس اکنون بر جدیدترین ویندوز ۱۰ هستند. مایکروسافت به جای تلاش برای حفظ مشتری و تجارت با هم، بر بازدهی و قابلیت تولید تمرکز کرده، که شامل شاخصه‌ های جدا نشدنی تبلتی بسیار عالی و کارآمد، مانند سرفیس بوک می شود.

در جولای ۲۰۱۵، به دنبال موفقیت مانند سرفیس پرو ۳ و چرخش کلی در تجارت آن، پانای مسئول کل تجارت سخت افزاری مایکروسافت شد. تمامی دستگاه‌های جدید مایکروسافت مانند کنسول ایکس باکس وان اس، هولولنز مایکروسافت و شایعات ویندوزهای تلفنی نسل بعد باید از صافی گروه پانای رد شوند. در این میان تاثیرات اثرگذاری سرفیس بر بازار قابل انکار نیست. مایکروسافت برای فروش بیشتر سرفیس با Dell و HP همکاری می‌ کند. IBM هم برای ورود سرفیس به محیط‌ های کاری با مایکروسافت مشارکت می کند.

البته این طور نیست که دنیا برای سرفیس گلستان باشد. علی رغم فروش ۴٫۱ میلیارد دلاری سرفیس در سه ماه گذشته و این که اساسا سرفیس مایکروسافت مبتکر بازاری است که اکنون اپل با آی‌ پد پرو در حال پیشرفت در آن است، مایکروسافت به خاطر فروش کلی تبلت هیبریدی هم چنان پشت اپل قرار دارد. پانای در بیان این که می بیند رقبایی مانند اپل از ابداعات مایکروسافت تقلب می کنند، می گوید: "آیا گاهی اوقات ناامید می‌شوم؟ مطمئنا که این طور است". اما می گوید هم چنان تمرکز ما بر آینده است، برای ارائه‌ سرفیسی بهتر و کارآمدتر. گزارشات نشان می دهند مایکروسافت به روز رسانی سرفیس بوک و سرفیس جدید را به طور کلی در یک دسکتاپ PC در اواخر سال منتشر می کند.

پانای می‌گوید: "آیا می‌خواهید مرا خرسند کنید؟ بگذارید چیز جدیدی به مردم ارائه کنم که دلشان شاد شود و به بهتر شدن زندگی آن ها کمک نماید."

ارسال نظر