آیا پردازنده Core M اینتل از Core i7 بهتر است؟

در سپتامبر سال ۲۰۱۴ ،اینتل شرکت پیشرو در زمینه ساخت ریزپردازنده نسل جدید از پردازنده های خود را به نام Core M به بازار معرفی کرد .

آیا پردازنده Core M اینتل از Core i7 بهتر است؟

کلیک - پردازنده های Core M بر پایه معماری هزول Haswell با تکنولوژی ۱۴ نانومتری هستند.این پردازنده ها در واقع زیرمجموعه نسل پنجم یا همون برادول Broadwell می باشند که مخصوص استفاده در دستگاه های تبدیل پذیر مانند تبلت و لپ تاپ طراحی شده اند .از Core M در تبلت ها و رایانه های جیبی مانند کامپیوت استیک هم استفاده می شود.

شاید نقطه ی قابل توجه در این پردازنده ها کم مصرف بودن آن و در نتیجه کم حجم بودن است با توجه به میل جهانی که به طرف لپتاپ های باریک تر و سبکتر پیش می رود اینتل در یک سری اقدامات سعی در به وجود آوردن پردازنده ای با قدرت کرد که نیازی به فن خنک کننده نداشته باشد و در عین حال بتواند در تبلت و لپتاپ هم استفاده بشود اما نمی توان گفت این پردازنده بهتر از دیگر پردازنده های این شرکت چون Core i3 ، Core i5 و یا Core i7 است، تنها تفاوت این پردازنده این است که توان مصرفی کمتری نسبت به بقیه ی اعضای خانواده اش دارد و به همین دلیل باتری بسیار کمتری مصرف می کند و برروی دستگاه هایی چون تبلت و لپتاپ قابل استفاده است.اگر بخواهیم در چند مورد ویژگی های این پردازنده را خلاصه کنیم باید به موارد زیر اشاره کنیم.

۱- اولین و مهم ترین ویژگی این پردازنده این است که با توجه به توان مصرفی کمش نیاز به خنک کننده فعال ندارد، پس می توان به فکر طراحی لپتاپهای باریک تر و سبکتر و بی صدا بود.
۲-توان مصرفی کم پردازنده Core M باعث شده است که که مصرف آن از ۱۱٫۵ وات خانواده اش به ۴٫۵ وات برسد.
۳-سرعت پردازنده Core M به خاطر گرافیک مجتمع intel HD Graphics 5300 بین ۱۰۰ مگاهرتز تا ۹۰۰ مگاهرتز می باشد.
۴- پردازنده Core M به خاطر وجود تکنولوژی ۱۴ نانومتری به کار رفته در آن ۵۰ درصد در عمق و عرض و ۳۰ درصد در ارتفاع قالب کلی کوچکتر از هم نسلانش می باشد که می تواند بازده مهمی در ساختن لپتاپ هایی باریک و کوچک داشته باشد.
۵-عمر باتری در این پردازنده نسبت به هم نسلانش ۴سال بیشتر است
هم اکنون Core M به دو دسته ی اصلی اسکای لیک و برادول تسیم می شوند .
با توجه به ساختار و نوع پردازش Core M توصیه می شود که از لپتاپ هایی با این پردازنده برای کارهای سنگین مهندسی و گرافیکی استفاده نشود و از لپتاپ هایی با پردازنده ، Core i5 و یا Core i7 برای این مهم استفاده کرد لپتاپ هایی با این پردازنده برای کارهای معمولی مانند وبگردی،موسیقی و تماشای فلیم عالی هستند ولی در زمینه ی کارهای مهندسی و گرافیکی و یا بازی به خوبی جوابگو نیستند.

ارسال نظر