ویژگی های منحصر به فرد شیشه های هوشمند جدید

اخیرا محققان دانشگاه تگزاس شیشه هوشمند جدیدی اختراع کرده اند که نسبت به هم نوعان خود قابلیت انعطاف بالاتری داشته و هزینه تولید آن نیز کمتر است.

ویژگی های منحصر به فرد شیشه های هوشمند جدید

به گزارش کلیک، گروهی از محققان دانشگاه تگزاس موفق به ساخت شیشه خاصی شده اند که به لطف آن شما قادرید در آینده ای نزدیک رنگ شیشه جلو خودرو یا پنجره آپارتمان خود را به صورت الکترونیکی تغییر دهید و علاوه بر آن، در مصرف انرژی برای سرمایش و گرمایش خانه صرفه جویی کرده و مبلغ قبض های خود را کاهش دهید. از مزایای این شیشه می توان به کارکرد بالا و قیمت ارزان آن اشاره کرد. طبق گزارشات منتشر شده از دانشگاه تگزاس، پرفسور "دلیا میلیرون" به همراه جمعی از مهندسان شیمی، یک شیشه هوشمند جدید قابل انعطاف اختراع کرده اند که با استفاده از میزان انرژی الکتریکی اندکی می توان آن را روشن تر یا تیره تر کرد. انجام این فرایند بسیار آسان بوده و با هزینه کم و درجه حرارت اندکی می توان آن را به اجرا درآورد.

در واقع، چیزی که این شیشه جدید را از پنل های کریستال مایع و شیشه های جلو اتوموبیل فعلی متمایز می کند، فرایند به کارگیری آن است. اگر چه همه این شیشه ها از اصل مشابهی پیروی می کنند، ولی مواد به کار رفته در شیشه جدید از جنس جامد های غیر متبلور ساخته شده از اکسید نیوبیوم است که دارای ساختار غیر متراکم تری بوده و باعث منعطف تر شدن شیشه و افزایش دو برابری صرفه جویی در انرژی می شود. بر خلاف پوشش های مرسوم قبلی که لازم بود روس سطح شیشه کشیده شوند، مواد ساخته شده جدید را می توان روی پلاستیک نیز اعمال کرد که قیمت تمام شده محصول را کاهش می دهد. اگرچه می توان از شیشه های هوشمند برای ساخت شیشه های رنگی یا عینک های آفتابی های تک استفاده کرد، ولی پرفسور میلیرون معتقد است که در آینده ای نزدیک با استفاده از فرایند به کارگیری اختراع شده، می توان مواد غیر متبلور دیگری مانند ابر خازن های کارآمد تر تولید کرد.

ارسال نظر