اینترنت حافظه انسان را به مرور تسخیر می کند

سالیان متمادی این تئوری که اینترنت بر حافظه انسان اثر می گذارد یا خیر موضوع بحث دانشمندان بوده است، اکنون دانشمندان با انجام آزمایشاتی به جواب این معما دست یافته اند.

اینترنت حافظه انسان را به مرور تسخیر می کند

به گزارش کلیک، در یک آزمایش جالب و برای پی بردن به تاثیر اینترنت بر روی ذهن انسان ها،محققان دانشگاه کالیفرنیا با همکاری محققان دانشگاه های سانتاکروز و ایلینویز آزمایشی انجام دادند که در این آزمایش پرسش های چالش برانگیزی را برای دو گروه داوطلب مطرح کردند و از گروه اول خواستند تنها با اتکا به قدرت حافظه و گروه دوم با کمک جستجو در گوگل، به سوالات پاسخ دهند محققان پس از این آزمایش دریافتند که انسان ها پس از هربار استفاده از اینترنت به عنوان یک ابزار کمک حافظه، میزان اتکای شخصی شان به چنین ابزارهایی افزایش می یابد و به عبارت دیگر شخص تخلیه شناختی می شود.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، اغلب تصور می شود حافظه مفهومی است که صرفا در مغز انسان روی می دهد؛ اما در واقع این مفهوم به عوامل خارجی نیز بستگی دارد.بعد از مرحله ی اول آزمایش محققان برای آزمون گران سوالات ساده تری مطرح کردند و به تمام داوطلبان حق انتخاب استفاده از گوگل یا حافظه داده شد تا میزان اتکای آن ها به کامپیوتر و تلفن همراه سنجیده شود.
در این آزمایش مشخص شد داوطلبانی که در مرحله اول از اینترنت استفاده کردند، در مقایسه با اعضای گروه دیگر، بیشتر به سراغ اینترنت می روند و البته این بار سرعت مراجعه آن ها به اینترنت نیز بیشتر است. به عبارت دیگر مدت زمان بسیار کمتری را برای یادآوری و استفاده از حافظه خود صرف می کنند. در واقع ۳۰ درصد از این افراد حتی پاسخ یک سوال را با استفاده از حافظه خود به دست نیاوردند و به طور کامل به اینترنت تکیه کردند.
این تحقیقات نشان می دهد هربار که کاربران برای پشتیبانی و کمک به حافظه خود از اینترنت استفاده می کنند، بیش از پیش به این ابزار اتکا می کنند و با فراهم شدن امکان دسترسی بیشتر به انواع اطلاعات از طریق گوشی تلفن هوشمند، میزان وابستگی کاربران به این ابزار نیز افزایش می یابد.
بنابر این می توان گفت اتکای روزافزون به اینترنت و دسترسی ساده به منابع گسترده آنلاین، فرآیندهای ذهنی ما را در حل مشکلات، یادآوری اطلاعات و همچنین یادگیری تحت تاثیر قرار داده است.گزارش کامل این تحقیقات را می توانید در نشریه Memory بیابید.

ارسال نظر