ایران میزبان اولین المپیک ربات‌های انسان‌نما

ربوکاپ (RoboCup) عنوان مسابقاتی بین‌المللی در زمینه دانش رباتیک و هوش مصنوعی است که سالانه توسط فدراسیون بین‌المللی RoboCup برگزار می‌شود و عنوان آن برگرفته از کلمات  Robot Soccer و World Cup می‌باشد.

ایران میزبان اولین المپیک ربات‌های انسان‌نما

به گزارش کلیک، ربات‌های انسان‌نما چندسالی است که پا به توپ شده‌اند و طبق برنامه‌ریزی‌های فدراسیون بین‌المللی ربوکاپ، این ربات‌ها باید تا سال ۲۰۵۰ به اندازه­ای از چابکی، استقامت و ادراک دست پیدا کنند که بتوانند برترین تیم فوتبال دنیا و قهرمانان فیفا را شکست بدهند.
مسابقه بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران یکی از این عرصه‌های رقابتی رباتیک است که همه ساله به همت دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود و علاوه براین، جشنواره بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی نیز سالانه به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با همکاری فدراسیون جهانی رباتیک (FIRA) شاهد رقابت ربات‌ها در لیگ‌های گوناگون است.
جشنواره رباتیک امیرکبیر که تاکنون پنج دوره را با موفقیت پشت سرگذاشته، امسال قرار است متفاوت‌تر و متنوع‌تر از سال‌های گذشته برگزار شود و المپیک ربات‌های انسان‌نما را برای اولین بار در تاریخ رقابت‌های رباتیک دنیا رقم بزند.
رئیس اداره انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، زمان برگزاری ششمین مسابقات بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی این دانشگاه را از ۱۰ تا ۱۵ آذرماه اعلام کرد و گفت: مرحله پیش ثبت‌­نام تیم‌ها در دو بخش دانشجویی و دانش‌­آموزی از دهم شهریورماه به صورت اینترنتی آغاز می‌شود و تا پنجم مهرماه ادامه می‌یابد.
سروش صادق نژاد افزود: تیم‌ها از ۲۰ شهریورماه تا ۳۰ مهرماه فرصت دارند مدارک فنی مرتبط با فعالیت‌های خود در این مسابقات را از طریق سایت جشنواره به نشانی autcup.aut.ac.ir ارسال کنند و بررسی فنی تیم‌ها نیز از اول تا پانزدهم آبان‌ماه صورت خواهد گرفت.
وی خاطرنشان کرد: ثبت‌نام قطعی تیم‌ها در پنج لیگ دانشجویی و سه لیگ دانش‌آموزی در فاصله زمانی ۱۰ آبان تا یکم آذرماه انجام خواهد شد.
صادق نژاد در معرفی لیگ‌های رقابتی جشنواره رباتیک امیرکبیر گفت: مسابقات دانشجویی در پنج لیگ ربات‌های انسان‌نما، ربات‌های مین یاب، ربات‌های کار، ربات‌های ریز پرنده و ربات‌های مسیریاب پیشرفته تدارک یافته است.
وی ادامه داد: برای اولین بار در نظر داریم در لیگ ربات‌های انسان‌نما، یک المپیک ترتیب دهیم و طبق برنامه‌­ریزی صورت گرفته، ربات‌های انسان‌نما در جشنواره رباتیک امسال در مسابقات فوتبال، بسکتبال، تیراندازی، وزنه‌برداری، راگبی، ژیمناستیک، تکواندو و برخی مواد دومیدانی با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
صادق نژاد بیان کرد: جشنواره رباتیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر با نظارت و همکاری فدراسیون جهانی رباتیک (فیرا) برگزار می‌شود، برگزاری این المپیک رباتیک، مقدمه‌ای برای به رسمیت شناخته شدن آن در مسابقات آتی فیرا و گسترش آن در سطوح پیشرفته و به صورت جهانی باشد.
وی درباره تفاوت دیگر ششمین جشنواره بین‌المللی رباتیک امیرکبیر با دوره‌های قبل نیز توضیح داد: سال گذشته با همکاری انجمن رباتیک افغانستان، مسابقات رباتیک دانشجویان غیرایرانی در حاشیه جشنواره ما برگزار شد که امسال بنا به درخواست دانشجویان غیرایرانی، رقابت­‌های آن‌ها در جشنواره اصلی تجمیع شده و در لیگ ربات‌های مسیریاب پیشرفته برگزار خواهد شد.
رئیس اداره انجمن­‌های علمی دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: در بخش دانش‌آموزی نیز سه لیگ شامل ربات‌های انسان‌نما، ربات‌های ترابری و ربات‌های مسیریاب پیش‌بینی شده است که لیگ مقدماتی ربات‌های مسیریاب مختص تیم‌های غیرایرانی خواهد بود.
وی برگزاری نمایشگاهی از آخرین دستاوردها و نوآوری‌های حوزه رباتیک و هوش مصنوعی با حضور نمایندگان بخش های دانشگاهی، پژوهشگاهی و شرکت‌های خصوصی را از جمله برنامه­‌های جانبی ششمین جشنواره بین‌المللی رباتیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر برشمرد.

ارسال نظر