روش جدید اپل برای جلوگیری از سرقت گوشی‌های آیفون

اپل به تازگی برای مقابله با سرقت گوشی‌های آیفون و آیپدها روش جدیدی را به نام خود ثبت کرده است که به وسیله آن می‌توان با ثبت اطلاعات فرد سارق توسط دوربین سلفی، میکروفون و حسگر اثر انگشت گوشی بدون اطلاع او، به راحتی سارق را دستگیر کرد.

روش جدید اپل برای جلوگیری از سرقت گوشی‌های آیفون

به گزارش کلیک، اپل به تازگی برای جلوگیری از سرقت گوشی‌های آیفون و نفوذ به آن‌ها، اقدامات زیادی انجام داده است. استفاده از اپلیکیشن "Find my iphone" برای یافتن گوشی‌های به سرقت رفته و گوشی‌های گم شده و یا کدگذاری گوشی‌ها از جمله این اقدامات هستند. کدگذاری گوشی‌ها موجب می‌شود در صورت وارد کردن کد اشتباه توسط کاربر یا عدم تشخیص اثر انگشت توسط حسگر، دسترسی به گوشی غیر ممکن شود. اپل به تازگی روش جدیدی را ارائه کرده است که مدعی است با این روش می‌توان به ثبت اطلاعات زیست‌سنجی به منظور شناسایی کاربرانی که صاحب گوشی نیستند، پرداخت. این اطلاعات شامل اثر انگشت، فیلم و صدا می‌شود. اطلاعات جمع‌آوری شده ذخیره می‌شود و یا به سروری ارسال می‌شود که در اختیار پلیس قرار دارد و پلیس می‌تواند با استفاده از این اطلاعات به احتمال بسیار زیاد سارق مورد نظر را دستگیر کند.

عملکرد این روش که در قالب یک سیستم است، بسیار ساده است. در این سیستم حسگر اثر انگشت اپل به نام Touch ID، دوربین سلفی و میکروفون گوشی به کار گرفته می‌شوند و در زمانی که گوشی به سرقت رفت، بدون آگاهی فرد سارق به صورت خودکار فعال می‌شوند و به ثبت اطلاعات می‌پردازند. این روش می‌تواند به دو صورت عمل کند: نخستین حالت به این صورت است که پس از آن که سارق رمز عبور را اشتباه وارد کرد، سریعا اطلاعات او ثبت شود و در حالت دوم پس از آن که رمز عبور چند بار اشتباه وارد شد (تعداد دفعات امتحان رمز عبورهای مختلف از قبل مشخص شده است)، اطلاعات سارق تنها ذخیره شود. پس از آن که اطلاعات زیست‌سنجی سارق توسط دوربین سلفی گوشی، میکروفون و حسگر اثر انگشت ثبت شد، این اطلاعات را که می‌تواند برای دستگیری سارق استفاده شود، به سروری که در اختیار پلیس قرار دارد، انتقال می‌دهد (اطلاعات GPS که موقعیت سارق را تعیین می‌کند، نیز می‌تواند به نیروهای پلیس کمک کند). لازم به ذکر است که این روش تنها برای دستگاه‌هایی که مجهز به حسگر اثر انگشت هستند، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

البته ممکن است این روش از نظر قانونی با مشکل مواجه شود. اپل بیش از هر شرکت دیگر از عواقب و جنبه‌های منفی جمع‌آوری اطلاعات شخصی کاربران بدون اطلاع آن‌ها، مطلع است. اگر چه این روش جدید برای مقابله با سرقت گوشی‌ها جالب و کارآمد به نظر می‌رسد؛ اما اجرای چنین روشی در گوشی‌ها در حال حاضر میسر نیست، اگر چه اپل قبلا هم می‌توانست سارقان را ردیابی کند، اما با این روش می‌توان سارقان گوشی را به راحتی دستگیر کرد و دیگری نیازی به تعقیب آن‌ها در مکان‌های مختلف نیست.

ارسال نظر