ماموریت ۳۰ ماهه تلسکوپ فضایی اسپیتزر آغاز شد

این تلسکوپ فضایی که در سال ۲۰۰۳ میلادی در مدار خورشید مرکزی زمین قرار گرفت، به دلیل این که سرعت حرکت آن کمتر از زمین است، در هر سال ۱۵ میلیون کیلومتر از زمین دور می شود.

ماموریت ۳۰ ماهه تلسکوپ فضایی اسپیتزر آغاز شد

به گزارش کلیک، به همین علت تلسکوپ فضایی اسپیتزر سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) به زودی آخرین ماموریت خود را با هدف انجام برخی مشاهدات نجومی و کیهان شناختی و همچنین جستجوی سیارات خارج از منظومه شمسی آغاز می کند.
اسپیتزر به منظور مطالعه امواج مادون قرمز اعماق فضا طراحی شده و به تجهیزات پیشرفته ای از جمله دوربین های مادون قرمز (IRAC)، طیف سنج مادون قرمز و یک دستگاه فوتومتر (دستگاهی که شدت نور را اندازه گیری می کند) مجهز است.
برای این که دو دستگاه طیف سنج و فوتومتر به خوبی کار کنند، باید با استفاده از هلیوم مایع خنک شوند، اما ذخیره این ماده در اسپیتزر در سال ۲۰۰۹ میلادی به پایان رسید و تنها دو دوربین از چهار دوربین IRAC هنوز فعال هستند که قادرند در دمای بالا (تا ۲۰۷ درجه سانتیگراد) به درستی کار کنند. به همین علت ناسا تصمیم گرفت ماموریت جدیدی را برای این تلسکوپ فضایی تعریف کند.
قرار است ماموریت جدید اسپیتزر که با عنوان Beyond نام گذاری شده، در روز اول ماه اکتبر سال جاری میلادی آغاز شود. به گفته ناسا با وجود این که اسپیتزر برای شکار سیاره ها طراحی نشده، قادر است آزمون های استاندارد شناسایی سیارات خارج از منظومه شمسی، از جمله تغییر شدت نور ستاره میزبان در هنگام جابه جایی سیارات را اجرا کند.
قرار است تا زمانی که تلسکوپ جدید ناسا به نام جیمز وب تکمیل و به فضا پرتاب شود، اسپیتزر آخرین ماموریت خود را ادامه دهد. بر اساس برنامه ریزی ناسا این مامورت ۳۰ ماه به طول می انجامد.

ارسال نظر