تماشای فیلم ۴k به کامپیوتر آسیب می رساند

فیلم‌های با کیفیت ۴K در نهایت امسال وارد سینماهای خانگی می‌شوند، اما اگر بخواهید  آن‌ها را با کامپیوتر تماشا کنید، می‌تواند برای بیشتر آن‌ها آسیب‌رسان باشد.

تماشای فیلم ۴k به کامپیوتر آسیب می رساند

به گزارش کلیک، حتی اگر کامپیوتر قدرتمندی هم داشته باشید سروکار داشتن با چنین فیلم‌های شفاف و باکیفیتی راه مطمئنی برای فشار آوردن به CPU و کاهش عمر باتری است. در نتیجه این تلنگر بود که اینتل عملکرد ۴K را محور پردازشگر مرکزی نسل هفتم‌اش قرار داد که رسما امروز معرفی می‌شود.

حال سوال این است که این پردازشگرهای هسته‌ای تا چه میزان کارایی دارند؟ عملکرد ۵ درصدی CPU و مصرف نیرو ۰٫۵ وات هسته جدید i7-7500U در حال اجرای فیلم ۴K چطور است؟

نسل هفتم جدید i7، زمانی‌ که فیلم ۴K کد گذاری‌ شده VP9 را در یوتوب پخش می‌کند، مصرف CPUش ۱۰ تا ۲۰ درصد و مصرف برقش ۰٫۸ وات می شود. در حالی که تراشه قبلی ۷۰ تا ۸۰ درصد CPU و ۵٫۸ وات نیرو مصرف می‌کرد.

حتی به عنوان طرفدار پروپاقرص کامپیوتر هم در طی چند سال اخیر نمی‌توانید بابت پردازشگرهای جدید خیلی هیجان‌زده شوید. اینتل، اکثرا بر تقویت تدریجی تنظیمات‌ و کارایی محصولاتش تمرکز کرده تا تغییرات بنیادی بزرگ. اما وقتی حرف ۴K به میان می آید، اینتل ارتقا چشمگیری در پردازنده های خود می‌دهد و اگر چه ممکن است هنوز چندان مهم به نظر نرسد اما زمینه را برای لپ‌تاپ و دسکتاپ‌هایی که نیاز به اجرای فیلم استاندارد جدید دارند فراهم می‌کند.

در محصول جدید اینتل همچنین پشتیبانی از HDR و طیف رنگ گسترده وجود دارد اما اینتل می‌گوید به تولیدکنندگان بستگی دارد که دو استاندارد رقابتی HDR، دالبی ویژن و HDR10، را اعمال کنند. ورای فراهم کردن شرایطی برای مشاهده بیشتر فیلم ۴K، تراشه جدید رمزگذاری نمایش‌ها می‌تواند برای هر تدوین‌گر رسانه‌ای مسئله مهمی باشد، با سرعتی بین ۱X و ۳X واقعی برای ۳۰FPS 4K.

اساسا پردازشگرهای چند هسته‌ای نسل هفتم اینتل نسخه تصحیح‌ شده‌ای از طراحی اسکای‌لیک سال گذشته این شرکت به شمار می روند. این پردازشگرها فرآیندهای ۱۴ نانومتری می‌سازند و بر شاخص افزایش سرعت اینتل تکیه‌ می‌کنند که تراشه‌ها را به حداکثر سرعت خود نسبت به نسل قبلی می‌رسانند. متاسفانه شرکت در رابطه با تنظیمات دسکتاپ نسل هفتمش چیز زیادی نگفته اما امیدواریم بزودی و در سال بعد جزییات بیشتری از آن بشنویم. مطمئنا علاوه بر ما، کمپانی های بزرگ دیگر هم مشتاقانه منتظر شنیدن اطلاعات جدید هستند.

تراشه های جدید لپ‌تاپ به دو گروه تقسیم می‌شوند: "سری Y" برای طراحی‌های باریک که تا ۴٫۵ وات نیرو مصرف می‌کند، و سری "U" برای نمایش‌های سریع‌تر (یا برای هر مدل لپ‌تاپ دیگری). و اگر چه هم چنان پردازشگر M3 هسته‌ای در تنظیمات جدید وجود دارد،اما اینتل مدل‌های M5 و M7 را برای کارایی بیشتر نیرو سری Y قرار داد. محدوده سرعت بنیادی برای تراشه های سری U بین ۲٫۴GHz و ۲٫۷ GHz، با افزایش سرعت تا ۳٫۱GHz در هسته i5 و ۳٫۵GHz در هسته i7، است. و برای کارایی بیشتر سری Y، سرعت پایه بین ۱GHz و ۱٫۳GHz، با شاخص‌های تقویتی بیشتر بین ۲٫۶GHz و ۳٫۶GHz، اجرا می‌شود.

وقتی بحث مرورگر شبکه به میان می‌آید، اینتل ادعا می‌کند که i7-7500U جدید ۱۹ درصد سریع‌تر از i7-6500U است، در حالی که تراشه i7-7Y75، همان طور که توسط WebXPRT 2015 ارزیابی شد، ۱۸ درصد سریع‌تر از M7-6Y75 است. و وقتی‌ بحث بازدهی مطرح می‌شود شرکت می‌گوید که CPUs جدید، بر مبنای شاخص‌های علامت SYS 2014، حدود ۱۲ درصد سریع‌تر از پردازشگرهایشان هستند. مطمئنا اگر لپ تاپ نسبتا جدیدی داشته باشید ارتقا خاص و محصوصی را حس نخواهید نکرد، اما اگر قدیمی‌تر باشد تفاوت‌ها را احساس خواهید کرد. و اگر چه من شاخص خاصی در باتری ندیدم اما شما می‌توانید منتظر بهبودهای نسبی باشید (به خصوص وقتی فیلم تماشا می کنید).

خب این تراشه‌های جدید برای شما به چه معناست؟ اگر برایبرای خرید لپ‌تاپ جدیدی به بازار می‌روید بهتر است کمی صبر کنید تا مدل‌های جدید CPU نسل هفتم در ماه سپتامبر از راه برسند. و اگر قصد خرید یا ساخت دسکتاپ جدیدی دارید تا ژانویه دست‌ بکار نشوید. مطمئنا این میزان صبر کردن ارزش آن را دارد و اگر از خوره های فیلم و سریال هستید شک نکنید که پشیمان نمی شوید.

ارسال نظر