فهرست ۱۲ محصول شکست خورده اپل از آغاز تاکنون

اپل یکی از خوش‌نام ترین و گران ‌قیمت‌ترین برندهای تکنولوژی در جهان است ولی شاید برایتان جالب باشد بدانید که این شرکت محصولات فاجعه‌ای هم تولید کرده‌است که با هم به مرور آن می‌پردازیم.

فهرست ۱۲ محصول شکست خورده اپل از آغاز تاکنون

کلیک- یقیناً پشت سر هر موفقیتی صدها شکست وجود دارد. و این فقط در مورد اشخاص نیست بلکه درمورد شرکت‌ها و برندهای تجاری معروف نیز صادق است. ولی گذاشتن صفت فاجعه برای برخی از محصولات شکست خورده اپل خصوصا در دهه های ۸۰ و ۹۰ مناسب‌ترین صفت است. در ادامه قصد داریم ۱۲ عدد از ناموفق ترین محصولات ساخت شرکت اپل که حتی برخی از آنها بدترین تولیدات در زمان خود شناخته شدند را به شما معرفی کنیم. یادآور می‌شویم که این کمپانی آرزو دارد مردم روزی آن ها را برای همیشه از یاد ببرند ولی به نظر غیرممکن می‌آید.

۱. بلندگوی iPod Hi-Fi

این محصول یک بلندگوی استریو برای آیپاد بود و با وجود برخورداری از طراحی زیبا که در آن زمان بسیار خلاقانه و عالی محسوب می شد، در بخش تولید صدا به شدت ضعیف عمل کرده و به لحاظ کیفی هرگز توان رقابت با بلندگوهای شرکت های رقیب را پیدا نکرد.

iPod Hi-Fi

۲. موس hockey puck

معلوم نبود طراحان اپل دقیقا به چه چیز فکر می‌کردند وقتی این ماوس را ساختند، شکل و شمایل این موس که برای اولین بار در کنار نخستین نسخه آی مک به بازار عرضه گشت به حدی نامتعارف و بد بود که کاربران هنگام استفاده از آن به هیچ وجه حس خوبی نداشتند و به همین دلیل نیز اصلا فروش خوبی پیدا نکرد و در نهایت مورد تجدید نظر شرکت اپل قرار گرفت.

hockey puck

۳. تلویزیون Macintosh

پیش از آنکه استیو جابز حتی به فکر ساخت Apple TV بیافتد، این کمپانی در سال ۱۹۹۳ تلویزیونی به نام Macintosh TV تولید کرد که با وجود اینکه به منظور یکپارچه سازی کامپیوترهای دسکتاپی و تلویزیون طراحی شده بود، اما علنا قادر به نمایش تلویزیون بر روی دسکتاپ نبود و تنها ۱۰ هزار قطعه از آن به فروش رفت. این محصول قطعا شکست ناامیدکننده‌ای بود.

 macintosh tv

۴. کنسول بازی Pippin

این کنسول بازی که توسط شرکت بازی Bandai تولید شده بود در حقیقت اولین تجربه اپل در حوزه ساخت کنسول بازی به حساب می آمد و اپل می‌خواست با آن خودی نشان دهد ولی پس از یک سال عرضه به دلیل عملکرد ضعیف و ناتوانی در رقابت با دیگر کنسول های وقت، پروسه تولیدی آن متوقف گردید و تا پیش از آن تنها ۴۲ هزار قطعه از آن به فروش رفت.

Pippin

۵. کامپیوتر Apple III

کامپیوترهای اپل همیشه سمبل نوآوری و هیجان بودند ولی این محصول که قرار بود روند موفقیت آمیز تولید کامپیوترهای Apple II را ادامه دهد با شکست مفتضحانه‌ای روبروگشت، طراحی غیرکاربردی و پیش پا افتاده آن به قدری موجب دلسردی و کور شدن ذوق کاربران شد که شرکت اپل ۱۴ هزار قطعه از آن که برای اولین به فروش رفته بودند را فراخوان نموده و همه را باز پس گرفت.

Apple III

۶. منشی دیجیتالی شخصی Newton PDA

این وسیله که در حقیقت مانند یک دفترچه یادداشت بود و کار تنظیم قرارها و برنامه های روزانه را انجام می داد در سال ۱۹۸۷ وارد بازار شد و پیش از متوقف سازی روند ساخت آن، تا ۱۱ سال در مرحله تولیدی باقی ماند و در این مدت هیچگاه بر روی قابلیت های محدود و راندمان پایین اجرایی آن از سوی اپل تجدید نظر نشد.

Newton PDA

۷. دوربین Apple QuickTake

این دوربین در سال ۱۹۹۴ تولید شد و یکی از اولین دوربین های دیجیتالی موجود در بازار به حساب می آمد. اما از آنجایی که شرکت اپل خیلی زود وارد چنین طبقه بندی از محصولات شده بود، مجبور شد تا تولید دوربین دیجیتالی خود را تا سال ۱۹۹۷ متوقف سازد.

Apple QuickTake

۸. لپتاپ Macintosh Portable

این محصول، اولین لپتاپ شرکت اپل بود که در سال ۱۹۸۹ تولید شد و با وجود داشتن اشکالات و نقص هایی در بخش باتری و نمایشگر، از قیمت بسیار بالایی نیز برخوردار بود (۷.۳۰۰ دلار) و همین باعث شکست آن شد. این لپتاپ هم به جرگه‌ی محصولاتی رفت که به زباله‌دانی اپل ریخته می‌شدند.

Macintosh Portable

۹. کامپیوتر Mac G4 Cube

این کامپیوتر که در سال ۲۰۰۰ تولید شد، با وجود داشتن طراحی بسیار زیبا، در بخش پنکه داخلی کیس که باعث می شد دستگاه، زود به زود داغ کند دچار اختلال بود و همین موجب دلزدگی مشتریان نسبت به آن شد و اپل نیز مجبور شد تا تولید آن را تا سال ۲۰۰۱ متوقف کند.

Mac G4 Cube

۱۰. گوشی ROKR E1

این تلفن همراه با وجود آنکه توسط شرکت موتورولا تولید شده بود اما در حقیقت اولین گوشی به حساب می آمد که از سرویس آیتونز پشتیبانی می کرد و استیو جابز نیز هنگام رونمایی در سال ۲۰۰۵، از آن تعریف و تمجید بسیار کرد. اما متاسفانه این گوشی از حافظه بسیار محدودی داشت و در انتقال فایل ها بسیار کند عمل می کرد و همین باعث شد درست یک سال پس از عرضه این محصول، شرکت اپل و موتورولا از یکدیگر جدا شوند و این گوشی هم جزو محصولات ناکارآمد به حساب آید.

ROKR E1

۱۱. جوراب های iPod socks

این جوراب ها که جایی برای گذاشتن آیپاد بودند از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ در فروشگاه اپل استور عرضه میشدند اما چون کاربردی نبودند فروش چندانی نیز برای اپل نداشتند.

iPod socks

۱۲. هدست های بلوتوثی

شرکت اپل در سال ۲۰۰۷ به همراه اولین نسل آیفون خود، هدست های بلوتوثی نیز ارائه داد، اما پس از فروش ناموفق مجبور به توقف پروسه تولید آن در سال ۲۰۰۹ شد. این کمپانی هنوز از هدست های شرکت های تولیدکننده دیگر برای آیفون های خود استفاده می کند و با شرکت‌های دیگر برای ساخت این لوازم جانبی قرارداد می‌بندد.

هدست های بلوتوثی

ارسال نظر