خورشید گرفتگی کامل پس از یک قرن

طبق گفته مایکل ای باکیچ، ویراستار ارشد مجله نجوم، ممکن است ۲۱ آگوست سال ۲۰۱۷ "محبوب‌ترین روز تعطیلات باشد". اما چرا؟

خورشید گرفتگی کامل پس از یک قرن

به گزارش کلیک، در این تاریخ برای اولین بار در یک قرن، ایالات‌متحده آمریکا شاهد یک خورشید گرفتگی کامل خواهد بود. خورشید حدود دو دقیقه و نیم پنهان خواهد شد و ساعت ۱۰٫۱۵ صبح به وقت محلی در اورگون آغاز می شود. پس از آن به سمت شرق حرکت کرده و یک ساعت و نیم بعد در جنوب کارولینا به پایان می رسد. در این بین، این پدیده از گراند تتون و کوه‌های پارک‌های ملی گریت اسموکی و سایر نقاط در این بین قابل مشاهده خواهد بود.

کسوف زمانی رخ می‌دهد که ماه بین زمین و خورشید قرار گرفته و آن را بپوشاند. سپس آسمان تاریک شده و شما می توانید مستقیما به خورشید نگاه کنید(البته اگر کامل نباشد باید با عینک مخصوص نگاه کنید). ناظرین شاهد یک تاج حیرت انگیز به دور خورشید خواهند بود و ستارگان می درخشند و افق با ۳۶۰ درجه دیده خواهد شد، دما کمی افت می کند و در نهایت روز برای لحظاتی به پایان رسیده و شب می شود.

اگر مشغول برنامه ریزی هستید، شاید بهتر است نقشه را برداشته و محلی را پیدا کنید که در آن خورشید گرفتگی کامل رخ می دهد. البته حواستان به هتل ها و کمپ های این مسیر ۵۰ تا ۷۰ مایلی باشد، زیرا ممکن است به سرعت رزرو شوند. این پدیده نادری است و ممکن است در طول عمر افراد تنها یک بار رخ دهد.

در حقیقت آخرین باری که یک خورشید گرفتگی کامل رخ داد و در سواحل قابل مشاهده بود، ۸ ژوئن سال ۱۹۱۸ بود. این رویداد در حال حاضر در تیتر اول اخبار قرار گرفته است. پس اگر برای چنین رویدادی از ده ماه قبل مشغول برنامه ریزی باشیم چندان هم اغراق آمیز نخواهد بود.

نورمن اسپرلینگ در شماره آگوست ۱۹۸۰ مجله نجوم می گوید "هرکس که یک خورشید گرفتگی کامل را مشاهده کند، آن را تا ابد به خاطر خواهد داشت. این رویداد تمام حواس و روح شما را درگیر می کند. هرچند تنها چند دقیقه طول می کشد اما این دقایق مانند ابدیت به نظر می رسند."

باکیچ چند نکته برای برنامه ریزی کسوف سال ۲۰۱۷ یادآوری کرده است:

  • اگر نمی خواهید این رویداد را از دست دهید، روی آسمان تمرکز کنید. این زمان ممکن است خیلی سریع از دست برود.
  • اگر در جای مرتفع و یا حتی تپه هستید، به پیشرفت سایه ماه نگاه کنید. ممکن است بتوانید سایه ماه را ببینید که از شمال غربی به جنوب شرقی می رود.
  • حتما برای خود یک عینک کسوف تهیه کنید. نوع مقوایی آن با لنز اپتیکال مایلار کمتر از دو دلار قیمت دارند و عینک جوشکاری که بسیار امن هستند نیز حدود دو دلار قیمت دارند.
  • دوستی با تلسکوپ خورشیدی پیدا کنید، به این ترتیب می توانید لکه های خورشیدی، بی نظمی های لبه ماه و چند مورد دیگر را مشاهده کنید.
ارسال نظر