ناسا قصد دارد کاوشگری را به جهان فلزی عجیبی در فضا بفرستد

ناسا در نظر دارد کاوشگری را برای مطالعه بر روی سیارک فلزی عجیبی که ۱۶ Psyche نام دارد به فضا بفرستد. طبق تصور کارشناسان این سیارک ممکن است هسته سیاره ی کهنی باشد که از سطح اصلی و پوسته بیرونی خودش جدا شده است.

ناسا قصد دارد کاوشگری را به جهان فلزی عجیبی در فضا بفرستد

به گزارش کلیک ، ۱۶ Psyche روی کمربند سیارک بین مریخ و مشتری قرار گرفته است و متفاوت از سایر اشیاء موجود در منظومه شمسی است، زیرا این سیارک توانایی آن را دارد که چگونگی چرخش نخستین سیاره ها به دور خورشید را به خوبی آشکار سازد.

تیمی از دانشگاه ایالت آریزونا به سرپرستی دانشمند سیاره شناس Lindy Elkins در سال ۲۰۱۵ ماموریتی را طراحی کردند و اکنون این ماموریت توسط ناسا تایید شده است- طبق این ماموریت کاوشگر ۱۶ Psyche تا اوایل سال ۲۰۲۳ در مسیر خود در فضا قرار خواهد گرفت.

اکنون فرصتی برای جستجو و اکتشاف نوع جدیدی از جهان- نه نوع یخی یا سنگی آن- بلکه نوع فلزی ایجاد گردیده است. ۱۶ Psyche در نوع خود تنها شی شناخته شده منظومه شمسی است که محققان می توانند به وسیله آن هسته را مشاهده کنند. در اصل می توان با مشاهده فضای بیرون به اطلاعاتی از فضای درون دست یافت.

به عبارت دیگر با کمک این ماموریت می توان به پاسخ این پرسش دست یافت که هسته زمین به چه شکلی است؟ اکنون چنین چیزی بدون نیاز به حفاری سیاره مان تا هزاران کیلومتر امکانپذیر خواهد شد.

۱۶ Psyche از سال ۱۸۵۲ تاکنون برای ما شناخته شده است، اما این بار فرصتی پیش آمده تا بتوانیم عمیق تر به آن بنگریم. بررسی ها در بیش از ۲۰۰ کیلومتر (۱۲۴ مایل) در قطر نشان دهنده آن هستند که ساختار این سیارک غالبا از آهن و نیکل است.

طبق فرضیه دانشمندان اندازه ۱۶ Psyche در ابتدا مشابه سیاره مریخ بوده است، اما در اثر یک سری برخورد های شدید آن با سایر اشیاء منظومه شمسی اندازه آن تحلیل یافته تا به اندازه خود هسته رسیده است.

به علاوه، این سیارک در نخستین روزهای منظومه شمسی یعنی حدود ۱۰ میلیون سال بعد از به وجود آمدن خورشید وجود داشته است، بنابراین می تواند سرنخی درباره چگونگی تکامل سیارات و شکل گیری لایه های آن ها از حدود ۴ میلیون سال پیش تا به امروز را به ما بدهد.

کاوشگر Psyche بعد از عبور از مریخ در سال ۲۰۳۰ به سیارک فلزی خواهد رسید، ۲۰ ماه را در چرخش در آنجا خواهد گذراند که در این مدت وظیفه عکس گرفتن از ۱۶ Psyche، اندازه گیری ترکیبات آن و همچنین اندازه گیری نیرو و جاذبه میدان مغناطیسی آن را به عهده خواهد داشت.

آنچه که ماموریت Psyche را برای ما جذاب می کند وجود اطلاعات کم از این سیارک در زمان کنونی است. تنها مشاهدات انجام گرفته از ناسا در سال گذشته با استفاده از تلسکوپ مادون قرمز گویای این مطلب است که در حال حاضر سطح ۱۶ Psyche پوشیده از آب یا هیدروکسیل می باشد که چنین چیزی توسط کاوشگر باید تایید گردد.

این تنها بخشی از ماموریت ناسا طبق برنامه اکتشاف است، اکتشافات کم هزینه تری از منظومه شمسی نیز وجود دارند، یکی از این ماموریت ها که Lucy نامیده می شود، ماموریتی برای مشاهده شش سیارک تراوایی است. برطبق این ماموریت صخره های فضایی در نیروی کشش گرانشی مشتری به دام افتاده اند.

هدف از ماموریت Psyche بدست آوردن اطلاعاتی درباره نخستین روزهای تشکیل منظومه شمسی و چگونگی شکل گیری آن است. Lucy قصد دارد که کاوشگر را در سال ۲۰۲۱ پرتاب نماید که بتواند در سال ۲۰۲۵ به اولین مقصد خود برسد.

Thomas Zurbuchen می گوید: "این همه چیزی است که درباره برنامه اکتشاف ناسا می توان گفت و ما قصد داریم وارد دنیای جدیدی از علم شویم که قبلا هرگز وارد آن نشده بودیم."

ارسال نظر