Robird؛ پهباد پرنده ای که بال می زند

به تازگی مهندسان هلندی بعد از ۱۵ سال کار و تلاش موفق شدند پهبادی را ارائه کنند که مانند پرندگان شکاری عمل می کند و می تواند با بال زدن باعث دور شدن پرندگان مزاحم در فرودگاه ها شود.

Robird؛ پهباد پرنده ای که بال می زند

به گزارش کلیک ، در سال ۲۰۰۹ هواپیمایی در رودخانه هادسون فرود آمد و دست مایه ساخت فیلم سالی با بازی تام هنکس و کارگردانی کلینت ایستوود شد. در آن حادثه گروهی از غاز های کانادایی با موتور های جت هواپیما برخورد کردند و باعث از کار افتادن موتورها شدند. هر چند آن حادثه سرانجام خوبی داشت و همه مسافران زنده ماندند، اما این اتفاق ناگوار دستمایه ساخت پهباد ویژه‌ای شد.

حضور پرندگان در فرودگاه‌ها می ‌تواند یک مصبیت بزرگ و وحشتناک باشد. برای همین جای تعجب نیست که می ‌شنویم فرودگاه‌ها هزینه ‌های سنگینی از بابت دور نگه داشتن پرندگان متحمل می‌ شوند. اما به نظر می ‌رسد فناوری در این زمینه به یاری صنعت حمل و نقل آمده است.

Robird پهبادی است که از سوی شرکت Clear Fight Solutions طراحی شده است. این پهباد به گونه‌ ای طراحی شده است که به حفظ امنیت حمل و نقل هوایی کمک کند، به دلیل اینکه همانند یک عقاب در آسمان قادر است بال‌ های خود را حرکت داده و باعث ترس پرندگان شود. به طور سنتی، فرودگاه‌ ها و مزارع میوه در فصل برداشت و نمونه‌ های مشابه از پرندگان شکاری بسیار ماهر همچون شاهین برای شکار پرندگان استفاده می ‌کنند. در این رویکرد حیوانات آموزش دیده همانند یک نگهبان در آسمان به پرواز در می‌آیند و یک منطقه را به راحتی زیر نظر می‌ گیرند.

اما Robird یک پهباد قابل کنترل از راه دور بوده که دقیقا می تواند همین وظیفه را بر عهده بگیرد. وسل استارتمن یکی از مهندسان سازنده این پهباد گفته است:

ایده کار این پهباد ساده است. پرندگان به خوبی پرندگان شکاری را می‌ شناسند. زمانی که ما پهباد Robird را در آسمان به پرواز درآوردیم، پرندگان به سرعت متوجه شدند که یک خطر در آسمان وجود دارد و باید از آن فاصله بگیرند. این رویکرد به ما نشان داد که پهباد فوق می‌ تواند معضل وجود پرندگان در فرودگاه ‌ها و زمین‌های کشاورزی را حل کند.

Robird به تقلید از رپتور طراحی شده است. این پهباد می تواند در آسمان پرواز کرده و بال‌ های خود را تکان دهد. این پهباد به شکل دقیقی طراحی شده است به دلیل اینکه می ‌تواند از جریان هوا استفاده کرده برای چند لحظه در هوا بدون تکان دادن بال‌ های خود پرواز کند. این رویکرد درست همانند عملی است که پرندگان شکاری در هنگام شکار پرندگان از آن استفاده می‌ کنند.

رابرت جانکر، مهندس عملیاتی این شرکت در این ارتباط گفته است:

ما به شکل دقیقی می ‌توانیم پرندگان را در مسیری که می‌ خواهیم قرار داده و آن‌ها را هدایت کنیم. درست به همان شکلی که سگ گله این‌ کار را انجام می‌دهد.

این شرکت برای آنکه بتواند یک پهباد پرنده بسازد، به شکلی که توانایی تکان دادن بال‌ های خود را در آسمان داشته باشد نزدیک به ۱۵ سال زمان صرف کرده است. پس از کامل شدن فرآیند آزمایش این پهباد در کشور هلند این وسیله پرنده اکنون آماده است تا به شکل بین‌ المللی مورد استفاده قرار گیرد. جانکر گفته است:

محصولی که ما آن ‌را آماده کرده‌ ایم برای فروش نیست. بلکه این محصول قرار است به شکل سرویس در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.

این شرکت در مورد اینکه هزینه این سرویس چقدر خواهد بود و این سرویس‌ قرار است چگونه به دست مشتریان برسد، صحبتی نکرده است.

ارسال نظر