کشف چهار کاندید جدید برای سیاره نهم

یک بررسی دسته‌جمعی فشرده سه روزه برای سیاره کشف نشده در منظومه شمسی باعث رسیدن به چهار کاندید احتمالی شد.

کشف چهار کاندید جدید برای سیاره نهم

به گزارش کلیک، شکار برای سیاره نهم بخشی از پروژه علوم شهروندی Zooniverse بود. این پروژه در رصدخانه Siding Spring دانشگاه ملی استرالیا انجام شد.

حدود ۶۰،۰۰۰ فرد از سراسر دنیا در این تحقیق شرکت کردند که نه تنها باعث شد چهار کاندیدای احتمالی برای سیاره نهم پیدا شود، بلکه به دسته بندی بیش از چهار میلیون شی دیگر کمک کرد.

شرکت کنندگان با استفاده از داده های تلسکوپ این دانشگاه کار خود را انجام دادند. این پروژه با سرپرستی برد تاکر، محقق ANU صورت گرفت و ارزش علمی این پروژه تایید شده است.

شواهد غیرمستقیمی مبنی بر حضور یک سیاره در اندازه نپتون در منظومه شمسی ما وجود دارد. با این حال به دنبال این سیاره اسرار آمیز گشتن چالش های خود را دارد.

اول اینکه این سیاره احتمالا ۱۰۰۰ برابر کم نورتر از پلوتو است. بنابراین کار محققان غربال کردن داده های قدیمی و انجام مشاهدات جدید است.

اینجاست که پروژه crowdsourced وارد کارزار می شود. تاکر می گوید: «با کمک ده ها هزار داوطلب، هزاران تصویر گرفته شده توسط SkyMapper غربال شد. با این کار فعالیت چهار سال تحلیل علمی در سه روز انجام شد. یکی از این داوطلبین، به نام توبی رابرت ۱۲،۰۰۰ طبقه بندی انجام داده است."

تیم ANU به جستجوی خود ادامه خواهند داد تا تایید کنند یکی از این چهار جرم مورد نظر سیاره نهم هستند یا خیر. در همین حین آن‌ها از مردم می‌خواهند به دنبال دنیاهای دیگر بگردند: پروژه سیاره نهم Zooniverse.

کل این تجربه ثابت می‌کند زمانی که دانشمندان (و افراد عاشق علم) گرد هم آیند به چه دستاوردهایی خواهند رسید.

ارسال نظر