چرا اپل باید تسلا را بخرد؟

شرکت تسلا با مشکلات مالی زیادی دست و پنجه نرم می کند و به همین دلیل الون ماسک نمی تواند طرح های مبتکرانه خود را مورد آزمایش قرار داده و عملی کند؛ اما شرکت بزرگی مانند اپل که درآمد بالایی دارد، می تواند با خرید تسلا، رویاهای مدیرعامل آن را محقق کند.

چرا اپل باید تسلا را بخرد؟

به گزارش کلیک ، می توان گفت الون ماسک یکی از نوابغ دنیای فناوری است و همیشه طرح های مبتکرانه فوق العاده جالبی را مطرح کرده است. او در زمینه اکتشافات فضایی و بهره مندی از انرژی خورشیدی و ذخیره سازی آن، نیز فعالیت هایی انجام داده است.

مشکل جدی او و شرکت تسلا ، تأمین منابع مالی مورد نیاز برای تحقق طرح های مبتکرانه است؛ اما در مقابل شرکت اپل بودجه زیادی را در اختیار دارد و این موضوع را مدیون فروش بالای گوشی های آیفون، تبلت های آیپد و تا حدودی ساعت های اپل واچ است. اپل می داند چه محصولی تولید کند تا نظر کاربران را به خود جلب کند و در این زمینه خطر نمی کند. دو شرکت تسلا و اپل به یکدیگر نیاز دارند؛ زیرا اپل از ابتکار و نوآوری خاصی در محصولات خود استفاده نمی کند؛ از سویی دیگر الون ماسک طرح های مبتکرانه زیادی در سر دارد؛ اما منابع مالی لازم برای آزمایش و اجرای آن ها را ندارد؛ بنابراین اپل می تواند شرکت تسلا را بخرد تا منابع مالی فراوان خود را در مکان مناسبی سرمایه گذاری کند. شما با یک جستجوی ساده در گوگل، به خوبی متوجه می شوید که اپل هیچ نوآوری خاصی در محصولات خود به کار نمی برد.

می توان گفت که اپل در زمینه جلب رضایت کاربران و فروش اکوسیستم خود به سایر شرکت ها، توانایی بیشتری نسبت به تولید محصولات جدید دارد.

در واقع باید گفت که اپل در رقابت با سایر شرکت های هم رده خود، شکست خورده است و آمارها نشان می دهد که فروش تبلت های Surface مایکروسافت بیشتر از آیپدهای اپل است.

اما از سویی دیگر الون ماسک ایده های واقعا مبتکرانه ای در سر دارد. شرکت تسلا پروژه های زیادی در نقاط مختلف جهان برای بهره مندی از انرژی های تجدیدپذیر و ذخیره سازی آن ها انجام داده است. همچنین این شرکت در زمینه تولید خودروهای برقی با فناوری های جدید، سیستم های ذخیره سازی انرژی و سقف خورشیدی نیز فعالیت دارد و به نظر می رسد که فعالیت خود را در این زمینه ها متوقف نخواهد کرد.

به نظر می رسد که تسلا هر چند ماه یک بار یک پروژه جدید معرفی می کند؛ اگر چه برخی از ایده های این شرکت هرگز عملی نخواهند شد، اما می توان گفت این شرکت برای جذب سرمایه شرکت های بزرگ، به اندازه کافی ایده جدید دارد.

شرکت تسلا با سرعت خوبی رشد می کند؛ اما ارزش سهام آن ناپایدار است و افت و خیزهای بسیار زیادی داشته است و آزمایش پروژه های مختلف این شرکت، هزینه های زیادی را به آن تحمیل کرده است. در واقع می توان گفت که این شرکت در حال حاضر منفعت بخش نیست؛ اما می تواند آینده خوبی داشته باشد.

آمار مربوط به فروش این شرکت در سال های اخیر با نوسان زیادی مواجه بوده است و در ازای فروش هر خودرو، زیان مالی قابل توجهی دیده است. این شرکت به ازای فروش هر یک از خودروهای مدل S خود، ۴۰۰۰ دلار از دست داده است و در سه ماهه آخر سال گذشته ۳۵۹ میلیون دلار زیان مالی داشته است.

اما با این وجود این سوال مطرح می شود که چرا سهام تسلا هنوز ارزش خود را حفظ کرده است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تسلا در محصولات خود از نوآوری های زیادی استفاده می کند و همین موصوع باعث شده است سهام این شرکت هنوز ارزش خود را حفظ کند؛ زیرا ارزش سهام این شرکت فقط بر پایه گردش مالی آن نیست.

به عبارت دیگر می توان گفت که آینده خوبی در انتظار تسلا است و مسئولان آن امیدوار هستند که این شرکت ارزش و رشد خود را در آینده حفظ کند؛ اما این موضوع به پایداری این شرکت در زمان کنونی کمک نمی کند.

اپل در آینده موقعیت متزلزلی دارد؛ مگر اینکه مسیر درستی را انتخاب کند؛ البته منفجر شدن گوشی های گلکسی نوت ۷ سامسونگ، فرصت خوبی برای اپل فراهم کرد تا در رقابت با رقیب دیرینه خود تا حدودی پیروز شود؛ البته سامسونگ قطعا برای بازگرداندن آبروی از دست خود تمام تلاش خود را خواهد کرد.

تصور کنید که شما فرد خلاقی هستند و ایده های زیادی در سر دارید؛ اما بودجه لازم برای عملی کردن ایده های خود ندارید؛ از سویی دیگر شرکتی وجود داشته باشد که بودجه زیادی در اختیار دارد و برای تحقق اهداف خود به ایده های شما نیز دارد. شما با مشارکت با این شرکت، می توانید کارهای بزرگی انجام دهید.

این شرکت در چند ماه آینده گوشی آیفون ۸ را رونمایی خواهد کرد که با جدیدترین ویژگی ها و رنگ های متنوع خود، رقابت تنگاتنگی را با پرچمداران مشابه خود آغاز کند؛ اما چنین اقداماتی نمی تواند آینده این شرکت را تضمین کنند.

در صورتی که اپل تسلا را بخرد، الون ماسک می تواند رویاهای بزرگ خود را محقق کند و جایگاه خود در دنیای آینده فناوری را تثبیت کند.

الون ماسک قبلا پیش بینی کرده است که تقاضاهای گوناگون در آینده می تواند باعث ایجاد محصولات متنوعی شود. البته نمی توان پیش بینی کرد که در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد و یا سبک زندگی و طرز تفکر نسل بعدی را نمی توان پیش بینی کرد.

در صورتی که اپل مالکیت تسلا را به دست آورد، محصولات این شرکت تنها به گوشی، تبلت و کامپیوتر محدود نمی شوند و این شرکت فعالیت خود را در زمینه های گسترده تری ادامه خواهد داد.

حال این سوال مطرح می شود که چرا الون ماسک یکی از افرادی است که می تواند یکی از شگفتی سازان دنیای آینده فناوری باشد؟ در جواب این سوال باید گفت که آقای تیم کوک، مدیر عامل اپل فرد بسیار محتاطی است. او کاملا راهبردی عمل می کند و نمی خواهد منافع شرکت را به خطر بیندازد و به نظر می رسد که شرکت تسلا شرکت نسبتا مناسبی برای سرمایه گذاری است. البته سبک مدیریت الون ماسک اصلا این چنین نیست و او کاملا خلاف این رویه عمل می کند.

به احتمال بسیار زیاد، الون ماسک تنها در صورتی پیشنهاد خرید تسلا توسط اپل را قبول خواهد کرد که سمت مدیرعاملی اپل به او داده شود. از سویی دیگر بسیار بعید به نظر می رسد که تیم کوک از سمت خود کناره گیری کند.

الون ماسک تنها در صورتی می تواند مدیرعامل اپل شود که هیئت مدیره شرکت حاضر به پذیرش چنین موضوعی شوند.

ارسال نظر