هواوی شبکه‌ای مخفی از کارخانه‌های تراشه‌سازی احداث می‌کند

به‌ادعای منابع آگاه، هواوی با همکاری شرکت‌های تایوانی می‌خواهد شبکه‌ای مخفی از کارخانه‌های تراشه‌سازی احداث کند.

هواوی شبکه‌ای مخفی از کارخانه‌های تراشه‌سازی احداث می‌کند

هواوی در سایه‌ی تحریم‌های آمریکا پردازنده‌ی کرین 9000s را رونمایی کرد تا نشان دهد که حتی شدیدترین محدودیت‌ها نیز نمی‌توانند مسیر پیشرفت این شرکت را مسدود کنند. ظاهراً کرین 9000s اولین قدم هواوی در پروژه‌ای بسیار بزرگ‌تر بوده است و غول چینی صنعت فناوری می‌خواهد با کمک شرکت‌های تایوانی، کارخانه‌ی تراشه‌سازی احداث کند.

به‌گزارش بلومبرگ، هواوی همین‌حالا کارخانه‌ی تراشه‌سازی جدیدی در شهر شنژن دارد. فرایند ساخت‌و‌ساز آن کارخانه حدوداً یک سال پیش شروع شد و مشخص نیست که کارخانه‌ی مذکور از چه دستگاه‌هایی برای تولید تراشه استفاده می‌کند.

بلومبرگ می‌گوید که TSMC در بین شرکت‌های همکار هواوی دیده نمی‌شود. TSMC بزرگ‌ترین تراشه‌ساز قراردادی دنیا است و به‌صورت گسترده از فناوری‌های آمریکایی بهره می‌گیرد؛ بنابراین، هرگونه همکاری تجاری با هواوی ممکن است تبعات سنگینی برای TSMC داشته باشد.

شرکت‌هایی که در پی همکاری با هواوی هستند، قبلاً نقش بسیار مهمی در ساخت کارخانه‌های تراشه‌سازی تایوان ایفا کرده‌اند. این نشان می‌دهد که برنامه‌ی چین برای احداث شبکه‌ای جدید از کارخانه‌های تراشه‌سازی کاملاً جدی است.

کرین 9000s که در میت ۶۰ پرو استفاده شد، مبتنی‌بر لیتوگرافی هفت‌نانومتری است. ظاهراً قیمت CPU یادشده نسبتاً گران است؛ اما حمایت‌های دولت چین باعث شده است تا قیمت گوشی میت ۶۰ پرو چندان زیاد نباشد.

هواوی در ادامه‌ی مسیر ممکن است به لیتوگرافی‌های پیشرفته‌تری نیز دست پیدا کند. کارخانه‌های اختصاصی در چین نقش پررنگی در دستیابی به این هدف ایفا خواهند کرد.

منبع: آخرین خبر

ارسال نظر