موشک استارشیپ اسپیس‌ایکس به دومین پرتاب مداری خود نزدیک‌تر شد

اداره هوانوردی آمریکا تحقیقات ایمنی خود را به پایان رسانده است تا بیش از هر زمان دیگری به زمان دومین پرتاب استارشیپ نزدیک شویم.

موشک استارشیپ اسپیس‌ایکس به دومین پرتاب مداری خود نزدیک‌تر شد

پس از اینکه اداره هوانوردی فدرال (FAA) اعلام کرد که بررسی ایمنی خود را درباره راکت استارشیپ انجام داده است، اسپیس‌ایکس یک گام دیگر به دومین پرتاب آزمایشی این راکت نزدیک شد. این موشک قدرتمندترین موشکی خواهد بود که تاکنون پرواز کرده است. احتمالاً پرواز استارشیپ در ماه جاری میلادی انجام شود.

موشک فوق‌سنگین و فضاپیمای استارشیپ برای اولین‌بار در آوریل امسال (فروردین‌ماه 1402) پرتاب شد، اما این موشکِ بدون‌ خدمه دقایقی پس از پرتاب بر اثر یک ناهنجاری در هوا منفجر شد. پس از این انفجار، سکوی پرتاب واقع در بوکاچیکا تگزاس بر اثر فشار موشک شکسته شد؛ اکنون اسپیس‌ایکس پس از انجام یک‌سری آزمایشات موتور و طراحی مجدد سکوی پرتاب اعلام کرده که این موشک آماده پرواز مجدد است. البته قبل از پرتاب دوم، FAA هنوز باید بررسی‌های زیست‌محیطی را تکمیل کند تا این پرتاب بر حیات‌وحش مناطق اطراف تأثیر مخربی نداشته باشد.

موشک استارشیپ و مسئله‌های زیست‌محیطی

براساس بیانیه آژانس FAA، این آژانس همچنان مشغول انجام بررسی‌های محیط‌زیستی است. به‌عنوان بخشی از این بررسی‌ها، FAA با همراهی سازمان خدمات ماهی و حیات‌وحش ایالات‌متحده (USFWS) به ارزیابی بیولوژیکی گونه‌های در معرض خطر می‌پردازد. FAA و USFWS برای تکمیل مجوز پرتاب موشک باید این ارزیابی‌های محیطی را انجام دهند. طبق گفته FAA، بررسی زیست‌محیطی آخرین گام مهمی است که باید قبل از تصمیم نهایی آژانس در مورد اعطای مجوز پرتاب اسپیس‌ایکس تکمیل شود.

ناسا نیز در انتظار سازمان FAA و اسپیس‌ایکس است. ناسا درحال برنامه‌ریزی برای استفاده از نسخه تغییریافته فضاپیمای استارشیپ برای مأموریت آرتمیس 3 است. این مأموریت در سال 2025 با هدف قراردادن اولین فضانوردان روی ماه از زمان مأموریت آپولو در سال 1972 انجام خواهد شد.

موشک استارشیپ در هنگام پرتاب نیروی رانش عظیم 17 میلیون پوندی دارد. این موشک قدرتمند حتی می‌تواند برای مأموریت‌های خدمه به مریخ و فراسوی آن مورد استفاده قرار گیرد. اما در ابتدا این موشک باید اولین پرواز مداری خود را در یک مأموریت آزمایشی انجام دهد.

منبع: دیجیاتو

 

ارسال نظر