حدود 600 ماده سمی خطرناک در پلاستیک‌های بازیافتی وجود دارد

محققان با بررسی پلاستیک‌های بازیافتی جمع‌آوری‌شده از 13 کشور، تقریباً 600 ترکیب شیمیایی خطرناک در آن‌ها پیدا کردند.

حدود 600 ماده سمی خطرناک در پلاستیک‌های بازیافتی وجود دارد

براساس مقاله محققان دانشگاه گوتنبرگ، پلاستیک‌های بازیافتی که از 13 کشور مختلف جمع‌آوری شده بود، حاوی صدها ماده خطرناک از جمله داروها و آفت کش‌ها هستند. حدود 600 ترکیب شیمیایی در این پلاستیک‌ها یافت شد. این مواد شیمیایی برای کارگران کارخانه‌های بازیافت، مصرف‌کنندگان و به طور کلی برای همه جوامع خطرناک هستند.

گزارش بنیاد سازمان ملل متحد اعلام کرده که سالانه دو سوم از 430 میلیون تن محصولات پلاستیکی تنها پس از یک‌بار استفاده دور ریخته می‌شوند. این امر منجر به تولید حجم عظیمی از زباله‌های پلاستیکی می‌شود که هم زمین و هم اقیانوس‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

16035

مطالعه روی پلاستیک‌های بازیافتی از 13 کشور

در مطالعه‌ اخیر پلاستیک‌هایی از کارخانه‌های بازیافت از 13 کشور مختلف آفریقا، آمریکای جنوبی، آسیا و اروپای شرقی جمع‌آوری شد. تمامی این پلاستیک‌ها حاوی صدها ماده شیمیایی بسیار سمی بودند. در مجموع 491 ترکیب آلی در پلاستیک‌ها شناسایی و اندازه‌گیری شد. 170 ترکیب دیگر نیز به‌طور آزمایشی بررسی شدند. این ترکیبات از طبقه‌های مختلفی مثل آفت‌کش‌ها، داروها، مواد شیمیایی صنعتی و افزودنی‌های پلاستیکی بودند.

مقررات کمی در مورد مواد شیمیایی در پلاستیک وجود دارد و تجارت بین‌المللی زباله‌های پلاستیکی این موضوع را پیچیده می‌کند. به گفته محققان، مواد شیمیایی برای کارگران کارخانه‌های بازیافتی، مصرف‌کنندگان و همچنین برای تمامی جامعه خطراتی ایجاد می‌کند. فرایند بازیافت قبل‌ از آن‌که بتواند به مقابله با بحران آلودگی پلاستیک کمک کند، باید پلاستیک‌ها را از مواد شیمیایی خطرناک پاک کند.

براساس محاسبات محققان، 25 درصد از 130 هزار ماده موجود در پلاستیک‌های بازیافتی سمی هستند. ازاین‌رو، هیچ ماده شیمیایی پلاستیکی را نمی‌توان به عنوان ماده‌ای ایمن طبقه‌بندی کرد.

یک راه‌حل کلیدی برای این معضل وجود دارد. باید مصرف‌کنندگان را تشویق کرد که از جایگزین‌هایی برای پلاستیک‌های یک‌بار مصرف مانند کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنند و میزان زباله‌های پلاستیکی تولیدشده را کاهش دهند.

منبع: دیجیاتو

 

ارسال نظر