از گوشی ایرانی استفاده می‌کنم | امید به صادرات گوشی‌های تولید داخل

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه از گوشی موبایل ایرانی استفاده می‌کند گفت گوشی‌های همراه داخلی توان رقابت با همتایان خارجی را دارند.

از گوشی ایرانی استفاده می‌کنم | امید به صادرات گوشی‌های تولید داخل

ارزانی و اشتغال‌زایی، مزیت گوشی همراه ایرانی

عیسی زارع‌پور در گفت‌وگو با خانه ملت درباره برنامه‌های وزارتخانه‌اش برای تولید گوشی موبایل ایرانی گفت: «در حال حاضر سالانه حدود 10 تا 15 میلیون گوشی همراه وارد ایران می‌شود که این واردات حدود 3 تا 5 میلیارد دلار ارزبری دارد.»

او تصریح کرد: «گوشی تلفن همراهی که هم‌اکنون استفاده می‌کنم ایرانی است و ظرفیت‌های مناسبی نیز دارد.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: «ظرفیت‌های خوبی برای تولید موبایل در کشور وجود دارد، اما باید بازار آن در کشور شکل بگیرد و مردم به این موبایل‌ها اطمینان کنند. البته ممکن است نواقصی وجود داشته باشد، اما باید به این نکته توجه کرد که موبایل ایرانی تولید داخل است، در ساخت آن از ظرفیت جوانان استفاده می‌شود، موجب اشتغال‌زایی می‌شود و در مردم و جامعه خودباوری ایجاد می‌کند. همچنین نسبت به گوشی‌های خارجی ارزان‌تر است.»

او با تأکید بر اینکه تولید گوشی‌های همراه متنوع به برنامه‌ریزی منجسم، عزم عمومی و باور ملی نیاز دارد، ادامه داد: «در تلاش هستیم تا بخش قابل توجهی از نیاز کشور به گوشی همراه از طریق تولید بومی تأمین شود، اما مردم نیز باید همراهی کنند زیرا حتی اگر محصولات باکیفیت نیز تولید شود اما مردم همراهی نکنند، اتفاق مثبتی در این زمینه نمی‌افتد.»

بیشتر بخوانید: قطب اصلی تولید گوشی‌های هوشمند کشور کجا دایر می‌شود؟

روزی صادرکننده خواهیم شد

زارع‌پور در پاسخ به این سؤال که آیا گوشی‌های همراه داخلی توان رقابت با همتایان خارجی خود را دارند، توضیح داد: «بله؛ حتی سرمایه‌گذارانی ایرانی که اکنون در عرصه تولید در سایر کشورها فعال هستند، آمادگی دارند که ظرفیت خود را برای تولید گوشی همراه در ایران به کار بگیرند.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تولید انواع گوشی‌های همراه باکیفیت شدنی است اما باید باور ملی شکل بگیرد و مردم نیز صبر کنند، تصریح کرد: «گاهی ممکن است برخی گوشی‌ها یکی از توانایی‌های گوشی‌های خارجی را نداشته باشند. طبیعی است که در ابتدای کار تولید قرار داریم. باید مردم همراهی کنند، تا روزی بتوانیم به صادرکننده گوشی‌های تلفن همراه تبدیل شویم.»

ارسال نظر