استخراج مخفیانه ارزهای دیجیتال در سایت های دولتی جرم است

رسانه کلیک - به دنبال شیوع معضل جدید استخراج مخفیانه ارزهای دیجیتال در سایت های دولتی و استفاده از پردازنده کامپیوتر کاربر، وزیر ارتباطات از ارائه گزارش به پلیس فتا برای پیگیری این تخلف خبر داد.

استخراج مخفیانه ارزهای دیجیتال در سایت های دولتی جرم است

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ موضوع استخراج مخفیانه ارز دیجیتال از سایت های اینترنتی طی چند ماه گذشته در کشور شیوع یافته است.

روش‌ های مختلفی برای استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد و با توجه به سودآوری بسیار بالای آن‌ ها، فرایند ماینینگ (استخراج) از جذابیت خاصی برای ماینرها برخوردار است که در این روش، از پردازنده کاربر به محض ورود به سایت موردنظر، برای استخراج ارز رمز استفاده می شود.

در این زمینه مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای در چند ماه اخیر در گزارشی اعلام کرد که بررسی‌ های فنی نشان می‌ دهد که از نیمه دوم فروردین ماه امسال، بدافزار استخراج‌ کننده ارز دیجیتال در سطح شبکه‌ اینترنت در کشور شیوع یافته است. این مرکز همچنین در خصوص سوء استفاده برخی وب‌ سایت‌ ها از توان پردازشی رایانه بازدیدکنندگان برای استحصال بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال هشدار داده بود.

هم اکنون نیز شواهد نشان می دهد که این روش غیراخلاقی به ویژه در سایت های دولتی شیوع یافته است و برخی کارشناسان نرم افزار در شبکه اجتماعی توییتر وجود کدجاوا اسکریپت ماینینگ را روی برخی سایت های دولتی به وزیر ارتباطات گزارش کرده اند.

روز گذشته یکی از این تخلفات در بخش استعلام خلافی سایت پلیس راهور دیده شد و کاربری در توییتر خطاب به وزیر ارتباطات گفت که «در خصوص این موضوع، آیا بخشنامه ای وجود ندارد؟»

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید براینکه «نیازی به بخشنامه نیست و وجود کدهای استحصال ارزهای دیجیتال در سایت پلیس راهور یک تخلف است»، افزود: «مراتب را همان زمان به پلیس فتا منعکس و پیگیری کردند.»

امروز نیز برخی اخبار از استخراج مخفیانه ارز دیجیتال در سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد شرق تهران حکایت دارد. به نحوی که با ورود به سایت این دانشگاه، کاربر متوجه می شود که استفاده از پردازنده وی به بالاترین سطح رسیده و سیستم با کندی خاصی رو به‌ رو می‌ شود.

این اتفاق یکی از نشانه‌ های کشف استخراج مخفیانه ارز دیجیتال در سایت‌ های مختلف است و تا زمانی که کاربر در سایت حضور دارد، از CPU سیستم وی برای استخراج ارز رمز استفاده می شود.

اگرچه تاکنون چندین بار در این زمینه گزارشاتی از سوی مرکز ماهر منتشر شده است، اما راهکاری برای جلوگیری از این روش غیراخلاقی و جرم رایانه ای به کاربران ارائه نشده و حتی در قانون جرایم رایانه ای نیز برای این تخلف، جرمی درنظر گرفته نشده است.

ارسال نظر