نفوذ ارز دیجیتالی گرام به کشور فاجعه به بار می آورد/ تیغ تلگرام بیخ گلوی مردم

رسانه کلیک - جمعیت توسعه گران فضای مجازی پاک با صدور بیانیه ای در حمایت از پیام رسان های بومی اعلام کرد: ارز دیجیتالی گرام در نظام پولی کشور اختلال ایجاد می کند.

نفوذ ارز دیجیتالی گرام به کشور فاجعه به بار می آورد/ تیغ تلگرام بیخ گلوی مردم

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ جمعیت توسعه‎ گران فضای مجازی پاک در بیانیه ای اعلام کرد: در آستانه چهل سالگی انقلابی هستیم که بر مبنای وحدانیت الهی و با شعار استقلال و آزادی، از دل مردم سرزمینی تاریخ‎ ساز شکل گرفت و فراز و نشیب‎ های گوناگونی را پشت سر گذاشت و راه دشواری را نیز در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی پیش رو دارد. یکی از مولفه های اصلی تمدن نوین اسلامی، ماهیت پویای آن در مواجهه با تحولات بنیادین بشری است. تحولات تمدن ‎سازی که رویکرد فعالانه در قبال آنها، ضامن حیات و استمرار انقلابی است که به لطف الهی و اراده مردم ایران اسلامی رقم خورده است.

گسترش روز افزون فناوری ‎های اطلاعات و ارتباطات در کشور، با ورود به صنایع مختلف از سال ها پیش آغاز شد و اکنون به حدی جای خود را در میان آحاد مردم باز کرده است که کمتر کسی را می توان یافت که در تمام شئون زندگی فردی و اجتماعی خود از کاربرد های این فناوری بی ‎بهره باشد.

عمق و دامنه گسترش فضای مجازی در جامعه که زمینه‎ ساز تسهیل و تسریع ارتباطات، آگاهی ‎بخشی عمومی، توسعه، اشتغالزایی، شفافیت، توزیع آزادانه و عادلانه اطلاعات، ارتقای استانداردها و کیفیت خدمات است را می ‎توان یکی از فرصت‎ های عظیم تحقق اهداف انقلاب اسلامی برشمرد. در حالی که همین بستر می ‎تواند زمینه ساز نفوذ عمیق فرهنگی، آسیب ‎های شدید روحی، اخلاقی و عاطفی در جوانان، ضربه به بنیان خانواده، هتک حرمت، نقض حریم خصوصی، ترویج شایعه، ایجاد نا امنی، ترویج رفتارهای خلاف شرع و عرف، و رسوخ سبک زندگی غیر اسلامی باشد.

تلگرام گرچه تا امروز تنها یک پیام‎ رسان و رسانه عادی بود، اما نشان داد که با انحصار و قدرتی که در خلاء پیام ‎رسان‎های داخلی و حتی خارجی به دست آورده و به پشتوانه احتیاجی که مردم برای گذران زندگی خود به آن پیدا کرده ‎اند، از قوانین و مقررات کشور سرپیچی کرده و تمکینی به آنها ندارد.

شواهد نشان می‎ دهد، علاوه بر اینکه تلگرام یکی از اهداف خود را مهندسی فضای جامعه کشور در بزنگاه های حساس و مهم نشان داده، امروز پا را فراتر گذاشته و وارد فاز اقتصادی شده است تا با تضعیف و فلج کردن نظام بانکی و پولی کشور اهداف خود را بیش از پیش گسترش دهد. دقت در این معنا که راه اندازی و عمومیت یافتن پروژه جدید تلگرام با عنوان «شبکه باز» و «ارز دیجیتالی گرام» در بین مردم می ‎تواند اثرات وسیع و مخربی برای حاکمیت ملی کشور و نه تنها نظام سیاسی آن داشته باشد.

حساسیت موضوع ما را بر این می ‎دارد که با اقناع و توجیه مردم که همان نگهبانان حقیقی کشور هستند، از خطرات و آسیب ‎های احتمالی جلوگیری کنیم. پیش ‎بینی متخصصین امر این است که ارز دیجیتال تلگرام یا همان گرام، با توجه به فراگیری تلگرام در جامعه ایرانی می ‎تواند به سرعت رشد کرده و تبعات جبران ‎ناپذیری بر اقتصاد کشور داشته باشد و ضمن ایجاد اختلال در نظام پولی و اقتصادی کشور، باعث خروج سالانه میلیاردها دلار ارز کشور شده و مشکلات جدی اقتصادی را برای آحاد مردم (با توجه به فراگیری تلگرام) ایجاد نماید. در راستای جلوگیری از این فاجعه اجتماعی/اقتصادی نکاتی چند را به استحضار مسئولین امر، نخبگان و فرهیختگان جامعه، و آحاد ملت عزیزمان می ‎رسانیم.

حمایت از توسعه بومی زیرساخت ‎های ارتباطی، اطلاعاتی و نرم افزاری کشور که درعین روزآمدی، نیاز کاربران داخلی را برطرف کرده و زمینه اعمال قدرت و نفوذ بیگانگان را سلب کند، عاملی در پیشرفت این حوزه است. از این میان می ‎توان اهتمام مضاعف جهت توسعه همه جانبه شبکه ملی اطلاعات و فراهم ساختن زمینه رشد پیام‎ رسان های داخلی را به عنوان گام های اساسی حرکت در این مسیر برشمرد.

ضمن تشکر وافر از رهبر معظم انقلاب اسلامی در صدور فتوای تاریخی «حرام شرعی بودن تعرض به امنیت و حریم مردم در پیام‎ رسان ‎های داخلی»، مسئولان ذیربط بسترهای لازم برای صیانت از حریم خصوصی کاربران در پیام رسان های داخلی و نیز اجبار مالکان پیام رسان های داخلی به حفاظت از اطلاعات کاربران در بلند مدت را در دستور کار فوری خود قرار داده و قوانین لازم را به سرعت در مجاری مربوطه به تصویب برسانند.

رسانه ها اعم از گفتاری و نوشتاری با دوری از سیاست زدگی، آنچه که به صلاح منافع ملی است و نه آنچه که منطبق با منافع زودگذر جناحی است، توضیحات و تبلیغات لازم را برای آگاهی بخشیدن و رفع شبهه انجام دهند تا علاوه بر اینکه به رسالت روشنگری خود عمل می کنند، در این نقطه حساس و مهم یاری بخش مردم در این زمینه باشند.

از عموم ملت ایران انتظار می رود با توجه به ضرورت نامگذاری سال ۱۳۹۷ توسط مقام معظم رهبری با عنوان سال حمایت از کالای ایرانی با انتخاب پیام رسان های بومی، اجازه خدشه دار شدن حاکمیت ملی ایران در عرصه های فرهنگی، اجتماعی، امنیتی، و اقتصادی که تحت تسلط مدیر یک پیام رسان بیگانه است را ندهیم.

جمعیت توسعه‎ گران فضای مجازی پاک که شامل تعدادی از اساتید، دانشجویان، و دغدغه‎ مندان فرهنگی فضای مجازی کشور است، امید دارد تا بتواند بخش کوچکی از مسئولیت خود را برای کمک به حاکمیت در سالم ‎سازی فضای مجازی، تولید محتوای طیب و طاهر، و مطالبه ‎گری از مسئولین ایفا نماید. امید است الطاف الهی مشمول تلاش‎ های خالصانه مسئولین و فعالان قرار گیرد، و آینده روشنی را برای تمدن نوین اسلامی در این حوزه رقم زند.

ارسال نظر