بیت‌ کوین تنها یکی از 1500 رمز ارز دیجیتالی موجود در بازار است

رسانه کلیک - عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد: بیت‌ کوین تنها یکی از 1500 رمز ارز دیجیتالی موجود در بازار است که به تنهایی یک سوم از بازار پول های مجازی را تسخیر کرده است.

بیت‌ کوین تنها یکی از 1500 رمز ارز دیجیتالی موجود در بازار است

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ بهروز خدارحمی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در دومین کنفرانس بین‌ المللی کسب و کار در تالار وحدت دانشگاه تبریز در خصوص مفهوم و محصول نوپدید رمز ارز دیجیتالی «بیت کوین» عنوان کرد: رمز ارز دیجیتالی یا پول رمزی، واحد پول مجازی در بستر اینترنت است که با استفاده از رمز نویسی، رمزگشایی شده و بدون نیاز به کمک بانک مرکزی به طور مستقل عمل کرده و نوعی پول غیرمتمرکز است که تبدیل به قرارداد شده و توسط هیچ سیستم بانکی و دولتی پشتیبانی نمی‌ شود.

وی با بیان این که ارزش این پول به اعتقاد و باور مشتریانش بستگی دارد، اظهار کرد: معاملات انجام شده توسط بیت کوین بر روی بلاک چین‌ ها به عنوان یک سند، ثبت می‌ شود و هر فردی که در عرض ۱۰ دقیقه، صحت و درستی این معامله را تایید و از آن رمز گشایی کند، ۱۲.۵ بیت کوین پاداش می‌ گیرد که این عمل استخراج نامیده می‌ شود.

وی ادامه داد: مطابق با قوانین این شبکه، پاداش استخراج کنندگان، هر چهار سال یک بار نصف می‌ شود، همچنین امکان استخراج بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین وجود نخواهد داشت و این در حالی است که هر ۱۰ دقیقه یک بار از یک معامله‌ جدید رمزگشایی می‌ شود، تاکنون بیش از ۱۷ میلیون بیت کوین رمز گشایی شده است.

خدارحمی در ادامه با اشاره به کیف پول اینترنتی گفت: برای فعالیت در این بستر، باید یک کیف پول اینترنتی مثل آدرس ایمیل داشته باشیم، در دنیای واقعی برای تبدیل واحد پول به یک واحد دیگر باید به صرافی‌ ها مراجعه کنیم، اما برای تبدیل دارایی‌ هایمان به بیت‌ کوین باید به منابع مرتبط در فضای مجازی مراجعه کنیم.

وی با بیان این که نوسانات بیت کوین آن را به یک سرمایه‌گذاری پرریسک تبدیل کرده است، تصریح کرد: معمولا چیزی به عنوان واحد پولی پذیرفته می‌ شود که نوسانات آن کم باشد و این در حالی است که با افزایش رقابت، ارزش بیت کوین روز به روز پایین می‌ آید، ترافیک بالای شبکه باعث می‌ شود تا تایید صحت معامله، طول بکشد و هزینه کارمزد تایید ممکن است ۱۰ برابر خریدمان باشد، این فرصت فضا را برای کسانی که طرفدار سرمایه‌گذاری پرریسک هستند، فراهم کرده است.

وی در پایان به اشاره به برخی عواملی که باید در اعتماد به بیت کوین مورد توجه قرار داد، متذکر شد: در صورت وجود تقلب و تخلف، امکان پیگیری از جایی وجود ندارد، به طوری که منبع تایید و حتی مبدع بیت کوین هم ناشناخته است؛ داشتن کیف پول اینترنتی و استفاده از برخی سایت‌ ها، بدون داشتن سواد اینترنتی کافی، ممکن است خطرناک باشد.

ارسال نظر