وزارت دادگستری آمریکا 3.6 میلیارد دلار رمزارز سرقت شده را مصادره کرد

بیت کوین‌هایی که همراه با دو متهم بازگردانی شده، در سال 2016 از صرافی بیت فینکس (Bitfinex) به سرقت رفته بود.

وزارت دادگستری آمریکا 3.6 میلیارد دلار رمزارز سرقت شده را مصادره کرد

بیش از 5 سال پس از سرقت 119،756 بیت کوین از صرافی بیت فینکس، مقامات آمریکایی دستگیری دو مضنون و مصادره 3.6 میلیارد دلار از بیت کوین‌ها را اعلام کردند.

در اعلامیه روز سه‌شنبه، وزارت دادگستری آمریکا دستگیری ایلیا لیچنشتاین (Ilya Lichtenstein) و همسرش هدر مورگان (Heather Morgan) را به اتهام پول‌شویی رمزارزهای دزدیده شده، اعلام کرد. 119،756 بیت کوین که اکنون نزد مقامات آمریکایی است، در زمان هک در ماه آگوست 2016، حدود 72 میلیون دلار ارزش داشت، اما اکنون ارزش آن بیش از بیش از 5.1 میلیارد دلار است.

از زمان هک در سال 2016، افرادی که به سکه‌های به سرقت رفته دسترسی داشتند، به طور دوره‌ای مقادیر کمی از این بیت کوین‌ها را در معاملات جداگانه جابه‌جا کرده‌اند، اما بخش عمده‌ای از وجوه را دست نخورده باقی گذاشتند.

وزارت دادگشتری آمریکا گزارش داد که 25 هزار بیت کوین از این مبالغ را در کیف پول‌های لیچنشتاین و مورگان ردیابی کرده است. پس از آنکه یک حکم جستجو فایل حاوی کلید‌های خصوصی این کیف پول‌ها را نمایان کرد، 94 هزار بیت کوین از 120 هزار بیت کوین یافته شد.

معاون دادستان کل آمریکا، لیزا موناکو در این باره گفت: «یافته‌های روز گذشته بزرگترین مصادره مالی تاریخ این اداره بود که نشان می‌دهد ارز دیجیتال یک پناهگاه امن برای مجرمان نیست.

وی افزود: «در تلاشی بی‌فایده برای حفظ ناشناس بودن دیجیتالی، متهمان سعی داشتند با ایجاد پیچ و خم و تراکنش‌های زیاد، وجود سرقت شده را پول‌شویی کنند. با تشکر از کار دقیق ماموران اجرای قانون، این اداره بار دیگر نشان داد که چگونه صرف‌نظر از دشواری و زمان مورد نیاز، رد پول را دنبال خواهد کرد.»

مقامات قضایی لیچنشتاین و مورگان را به اتهام پولشویی و کلاهبرداری دستگیر کرده‌اند و هر یک از آن‌ها می‌توانند تا 25 سال زندانی شوند.

شاید برایتان جالب باشد: حملات میلیون دلاری؛ بزرگترین سرقت های ارز دیجیتال تاریخ

ارسال نظر