شرایط وام ۱۰۰ میلیونی سربازان + مدارک لازم

طبق گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران به سربازانی که خدمتشان از سال ۹۷ تا سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ تمام شده و دارای مدرک مهارت‌آموزی و فنی و حرفه‌ای هستند وام ۱۰۰ میلیون تومانی تعلق می‌گیرد. 

شرایط وام ۱۰۰ میلیونی سربازان + مدارک لازم

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران از پرداخت مبلغ ۱۰۰میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی به سربازان ماهر که خدمت آن‌ها از سال ۹۷ تا سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ تمام شده است خبر داده بود، وامی که اقساط آن ۲٫۵ میلیون تومان برآورد می‌شود!

وی همچنین در این باره گفته بود: «این تسهیلات فقط به سربازانی تعلق می‌گیرد که دارای مدرک مهارت‌آموزی و فنی و حرفه‌ای هستند.»

روش ثبت‌نام سربازان برای وام ۱۰۰ میلیونی

آنطور که معاون اقتصادی استانداری می‌گوید متقاضیان برای ثبت‌نام باید به سامانه مشاغل خانگی مراجعه و مدارک خود را بارگذاری کنند.

شرایط مشمولان

  • سربازانی که خدمت آن‌ها از سال ۹۷ تا سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ تمام شده باشد می‌توانند ثبت‌نام کنند.
  • فقط به سربازانی تعلق می‌گیرد که دارای مدرک مهارت‌آموزی و فنی و حرفه‌ای هستند.

مدارک مورد نیاز

سربازان باید از دستگاه‌های اجرایی که مدرک خود را گرفته‌اند باید مجوز بگیرند. در واقع باید مدارک مهارتی خود را بارگذاری کنند.

جزئیات وام ۱۰۰ میلیونی سربازان چیست؟

  • «بانک ملت» این تسهیلات را به متقاضیان می‌دهد.
  • مدت زمان تسهیلات این وام ۶۰ ماهه است.
  • نرخ سود دریافتی ۱۸ درصد است
  • متقاضیان برای دریافت باید ضامن داشته باشند.
  • شرایط ضامن قرارداد و سفته، کارمند دارای کسر از حقوق یا سند ملکی است.
  • مبلغ هر قسط ۲٫۵ میلیون تومان برآورد می‌شود.

متوسط حقوق کارگری امسال به چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است و اگر فردی اقدام به دریافت وام سربازی کند باید ماهانه بیش دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قسط بپردازد؛ که با فرض هزینه اجاره خانه و دیگر هزینه‌های معیشتی این رقم توجیهی ندارد!

بیشتر بدانید: چطور امریه سربازی بگیریم؟ | شرایط لازم برای دریافت امریه سربازی

چرا بانک‌ها تسهیلات بانکی را پرداخت نمی‌کنند؟

موضوع قانون‌مند نبودن بانک‌ها یکی از معضلات دریافت وام است، در واقع بانک‌ها به دستورالعمل‌های تسهیلات عمل نمی‌کنند. تا جایی که علی صالح آبادی، رئیس بانک مرکزی در این رابطه گفت: «یکی از مطالبات مردم از شبکه بانکی، تسهیل در اعطای تسهیلات است.»

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشور نیز در بانک مرکزی از بانک‌ها خواست تا پرداخت وام به متقاضیان با سهولت بیشتری پرداخت شود. اما همچنان بانک‌ها از پرداخت سریع و آسان وام به متقاضیان شانه خالی می‌کنند.

البته این اولین مشکلی نیست که بانک‌ها برای متقاضیان دریافت وام ایجاد کردند. پیش از این هم به دلیل عدم ابلاغ بانک مرکزی به بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به متقاضیان وام ودیعه مسکن، مشکلات زیادی ایجاد شده است.

بانک‌ها در حال حاضر نه تنها در پرداخت وام به مشتریان تعلل می‌کنند بلکه شرایط سخت‌گیرانه‌ای را هم به افراد پیشنهاد می‌دهند. به عنوان مثال برای دریافت وام ودیعه مسکن متقاضی حتما باید ضامن معرفی کند. این موضوع مورد انتقاد افراد زیادی حتی در بدنه دولت قرار گرفته است.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی بانک‌ها باید بر اساس رتبه اعتباری مشتری به آن‌ها وام پرداخت کند. اما بانک‌ها در حال حاضر نه تنها شرایط سخت‌گیرانه‌ای را جلوی پای متقاضیان وام قرار می‌دهد بلکه در پرداخت تسهیلات هم گاهی بدقولی می‌کنند.

منبع: تابناک

ارسال نظر