مالیات بر ارزش افزوده شامل غذای بیرون‌بر نمی‌شود و دریافتش غیرقانونی است

معاون سازمان امور مالیاتی از حذف ردیف مالیاتی غذای بیرون‌بر از ۶ سال پیش تا کنون خبر داد. این در حالی است که هنوز بسیاری رستوران‌ها این مالیات را برای مشتریان اعمال می‌کنند. 

مالیات بر ارزش افزوده شامل غذای بیرون‌بر نمی‌شود و دریافتش غیرقانونی است

غذای بیرون بر مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود

معاون سازمان امور مالیاتی از مردم خواست، در صورت تهیه غذا از واحد‌های بیرون‌بر و تهیه غذا، دقت کنند مبلغی به عنوان ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده، از آن‌ها گرفته نشود.

آقای مسیحی گفت: ردیف مالیاتی غذای بیرون‌بر، ۶ سالی است که حذف شده، اما برخی همچنان آن را اعمال می‌کنند.

قانون مالیات بر ارزش افزوده شامل چلوکبابی‌ها، سالن‌های غذاخوری، سفره خانه‌های سنتی، اغذیه فروشی‌های زنجیره‌ای و کافی‌شاپ‌ها با مالکیت واحد و یا نام و نشان و عنوان تجاری می‌شود. در قانون مالیات بر ارزش افزوده بر اصناف آمده است که واحدهای صنفی یعنی اغذیه فروشی‌هایی که دارای نشان تجاری بوده و به صورت زنجیره‌ای فعالیت می‌کنند مشمول دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مشتریان خواهند بود.

اما در این بین رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌هایی که غذا در آنها به سرعت طبخ می‌شود (فست فود)، دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مشتریان توسط آنها، غیرقانونی محسوب می‌شود.

قانون در این امر صراحتا عنوان کرده است که افزودن مبلغی تحت عنوان ارزش افزوده در فاکتور برخی از واحدهای ارائه خدمات غذایی به مشتریان، غیرقانونی است.

همچنین بخوانید: گران کردن کالاهای اساسی ممنوع شد

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر