دسترسی برخی بانک‌های روسیه به شبکه سوئیفت قطع شد

دسترسی تعدادی از بانک‌های روسیه به شبکه سوئیفت توسط آمریکا، کانادا، فرانسه، ایتالیا، انگلیس، آلمان و کمیسیون اروپا قطع شد.

دسترسی برخی بانک‌های روسیه به شبکه سوئیفت قطع شد

قطع دسترسی بانک‌های روسیه به شبکه سوئیفت

به گزارش کلیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کمی پس از آنکه رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد دارایی‌های بانک مرکزی روسیه مسدود خواهد شد، آمریکا، کانادا، فرانسه، ایتالیا، انگلیس، آلمان و کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند بانک‌های روسیه را از سیستم سوئیفت جدا کرده‌اند.

به گزارش الجزیره، در بیانیه مشترک این کشورها آمده است: «ما متعهد به اعمال اقداماتی هستیم که بانک مرکزی روسیه را از استفاده از ذخایر خارجی خود باز دارد. ما همچنین متعهد می‌شویم که علیه افراد و نهاد‌هایی که از حمله نظامی روسیه به اوکراین حمایت می‌کنند، اقدام کنیم.»

سوئیفت چیست؟

سوئیفت (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین‌بانکی) یک انجمن تعاونی غیرانتفاعی است که برای ارسال و دریافت هرگونه پیام ارزی بین واحدهای ارزی بانک‌های داخل کشور و بانک‌های خارج از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مرکز اصلی شبکه سوئیفت در کشور بلژیک است و کشورهای آمریکا، هلند، انگلیس و هنگ‌کنگ به عنوان مراکز پشتیبان اعضا فعالیت می‌کنند. سوئیفت در هر کشوری دارای یک SAP یعنی نقطهٔ دسترسی به سوئیفت است که توسط مؤسسه سوئیفت کنترل می‌شود.

تاثیر قطع دسترسی بانک‌های روسیه به سامانه سوئیفت چیست؟

کشورهای غربی امیدوارند با قطع کردن دسترسی برخی از بانک‌های روسیه به سامانه سوئیفت، روند واردات و صادرات روسیه را به دلیل اقدام نظامی مسکو در اوکراین با مشکل مواجه کنند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس در همین ارتباط گفته: «ما با شرکای خود اقداماتی را برای حذف روسیه از سیستم بین‌المللی انجام داده‌ایم، از جمله حذف بانک‌های روسی از سیستم سوئیفت. ما به همکاری با یکدیگر ادامه خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که پوتین تاوان تجاوز خود را می‌پردازد.»

رئیس کمیسیون اروپا نیز پیش از این گفته بود: «دارایی‌های بانک مرکزی روسیه را مسدود می‌کنیم و دسترسی تعدادی از بانک‌های روسیه به سیستم جهانی سوئیفت قطع خواهد شد تا از دسترسی مسکو به ذخایر خود جلوگیری کنیم و امکان نقدینگی دارایی‌های خود را برای آن غیرممکن سازیم.»

فون‌درلاین با این ادعا که «توانایی پوتین برای تأمین مالی ماشین جنگی خود را فلج خواهیم کرد» گفته بود: «اقدامات ما مانع از استفاده روسیه از پول خود در بازار‌های مالی اروپا خواهد شد.»

خبرها حاکی از ان است که با انتشار خبر موافقت کشورها با اخراج بانک‌های روسیه از سوییفت، مردم روسیه به خودپرداز بانک‌ها برای خروج پولشان از بانک‌ها هجوم برده‌اند.

همچنین بخوانید: ایلان ماسک برای اوکراین اینترنت ماهواره ای استارلینک را فعال کرد

ارسال نظر