هزینه روزانه حمله به اوکراین برای روسیه چقدر است؟

رئیس مطالعات استراتژیک بریتانیا هزینه روزانه حمله به اوکراین را برای روسیه معادل ۲۰ میلیارد دلار برآورد کرد و نوشت: در صورتی که کی‌یف 10 روز مقاومت کند روسیه با کمبود پول و تسلیحات مواجه می‌شود.

هزینه روزانه حمله به اوکراین برای روسیه چقدر است؟

۲۰ میلیارد دلار هزینه روزانه حمله به اوکراین برای روسیه

به نقل از دیلی میل، «لارنس فریدمن» رئیس مطالعات استراتژیک بریتانیا در مقاله‌ای برای وب سایت کینگز کالج لندن با عنوان «ماجراجویی بی پروا: جنگ‌ها به ندرت طبق برنامه پیش می‌روند، به خصوص اگر سخنان خود را باور داشته باشید» نوشت: اگر کی‌یف فقط ۱۰ روز مقاومت کند، روسیه با کمبود پول و تسلیحات مواجه خواهد شد.

او افزود: «جنگ روزانه معادل ۲۰ میلیارد دلار هزینه دارد که برای خزانه‌داری روسیه مبلغ هنگفتی است.»

فریدمن می‌گوید که نیروهای پوتین در نهایت شکست خواهند خورد، زیرا آنها قادر به مقاومت در برابر عزم استوار اوکراین نیستند. وی علت اصلی وقوع جنگ را دست کم گرفتن دشمن دانست، با توجه به اینکه این موضوع در سخنان پوتین در مورد اوکراین مشهود بود.

روحیه دفاع کنندگان از وطن بالاتر از کسانی است که حمله می‌کنند

وی با مقایسه جنگ‌های چچن تا کریمه گفته است: «آن جنگ‌ها به استقرار نیروهای عظیم بستگی نداشت. برای مثال، جنگ کریمه توسط نیروهای ویژه و جدایی‌طلبان طرفدار مسکو انجام شد. نمی‌توان به سرعت در مورد نتایج جنگ نتیجه‌گیری کرد، اما برداشت اولیه مهم است، زیرا روحیه کسانی که از وطن خود دفاع می‌کنند معمولا بالاست. بسیار بالاتر از کسانی که حمله می‌کنند، به خصوص اگر مطمئن نباشند که چرا آنجا هستند.»

«ریهو تراس» وزیر دفاع سابق استونی نیز گفته است که اگر کی‌یف ۱۰ روز در برابر روس‌ها مقاومت کند، باید با دولت ولودیمیر زلنسکی وارد مذاکره شود.

تراس با استناد به منابع اطلاعاتی اوکراین مدعی شد که جنگ روزانه حدود ۱۵ میلیارد پوند برای روسیه هزینه دارد و آنها حداکثر برای سه تا چهار روز موشک دارند. او مدعی شد که طرح پوتین با شلیک موشک‌ها به ساختمان‌های مسکونی «به‌طور تصادفی» برای «ارعاب» اوکراینی‌ها است.

وزیر دفاع سابق استونی همچنین مدعی شد که عملیات ویژه روسیه از ۱۸ فوریه در نزدیکی کی‌یف بوده و قصد داشت به سرعت پایتخت را تصرف کند و یک رژیم دست نشانده را مستقر کند. روس‌ها از مقاومت شدیدی که با آن مواجه شده‌اند در شوک هستند.

در حال حاضر دسترسی برخی بانک‌های روسیه به شبکه سوئیفت قطع شد ه و این موضوع نیز فشار بیشتری بر اقتصاد روسیه وارد می‌کند. همچنین تهدید قطع شدن اینترنت شهروندان اوکراینی که می توانست مقاومت آن‌ها را کاهش دهد با شکست مواجه شد زیرا ایلان ماسک برای اوکراین اینترنت ماهواره ای استارلینک را فعال کرد .

منبع: ایسنا

ارسال نظر