آسان شدن وثیقه وام ازدواج در سال جدید

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، از آسان شدن وثیقه وام ازدواج با توجه به ابلاغ بخشنامه از سوی بانک مرکزی به شبکه بانکی خبر داد.

آسان شدن وثیقه وام ازدواج در سال جدید

اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را با وثایقی سهل‌تر

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا، «وحید یامین‌پور» معاون امور جوانان در توییتر خود نوشت: «دریافت وام ازدواج آسان‌تر می‌شود. بانک مرکزی بخشنامه اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را با وثایقی سهل‌تر به شبکه بانکی ابلاغ کرد. بر این اساس بانکها مکلف‌اند مبتنی بر اعتبارسنجی متقاضیان، حداکثر با اخذ سفته از متقاضی و یا یک ضامن معتبر، به پرداخت تسهیلات اقدام کنند.»

‏وی با بیان اینکه مسئولیت حسن اجرای حکم این بند به عهده بانک مرکزی و بانک‌های عامل و کلیه مدیران و کارکنان ذی‌ربط است، ادامه داد: « عدم اجرا یا تأخیر در پرداخت تسهیلات تخلف محسوب شده و در مراجع ذی‌صلاح قابل پیگیری است.»

یامین پور در پایان نوشت: «امیدوارم رئیس بانک مرکزی نظرات را بخوانند و ببینند چطور عملکرد برخی بانک‌ها باعث از دست رفتن اعتبار بخشنامه‌های بانک مرکزی و نظام بانکی ما شده است. سختگیری در نظارت بر بانک‌ها در این فقره، شاید اعتماد را بیشتر کند.»

وام ازدواج - یامین پور

چهار روز قبل بانک مرکزی بر اساس بند الف تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، بخشنامه اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را با وثایقی سهل‌تر به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

بانک مرکزی مکلف است از محل صد در صد مانده سپرده های قرض‌الحسنه و ۵۰ درصد سپرده‌های قرض الحسنه جاری شبکه بانکی، تسهیلات موضوع این بند را با اولویت نخست از طریق بانک‌های عامل تأمین کند.

بانک‌ها مکلفند مبتنی بر اعتبارسنجی متقاضیان، حداکثر با اخذ سفته از متقاضی و یا یک ضامن معتبر به پرداخت تسهیلات اقدام کنند. مسئولیت حسن اجرای حکم این بند به عهده بانک مرکزی و بانک های عامل و کلیه مدیران و کارکنان ذی ربط است.

بر این اساس رقم وام ازدواج در سال ۱۴۰۱ برای زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۰۱‏/۰۱‏/۱۳۹۷ بوده است، ۱۲۰ میلیون تومان و برای زوج‌های زیر ۲۵ سال و زوجه‌های زیر ۲۳ سال، مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان است. دوره بازپرداخت این وام نیز۱۰ ساله خواهد بود.

همچنین بخوانید: چرا پولی برای بانک‌ها باقی نمانده است؟

ارسال نظر