افزایش عمر باتری مک‌بوک‌ها با به‌روزرسانی گوگل کروم

به‌روزرسانی جدید مرورگر کروم با بهینه‌سازی مصرف انرژی، عمر باتری مک‌بوک‌ها را هنگام مرور وب یا تماشای ویدیوهای یوتیوب، افزایش می‌دهد.

افزایش عمر باتری مک‌بوک‌ها با به‌روزرسانی گوگل کروم

گوگل تغییرات زیادی روی مرورگر کروم اعمال کرده است که تأثیر بسیار زیادی روی بهبود شارژدهی مک‌بوک‌های اپل دارند و درنتیجه کاربران با هربار شارژ لپ‌تاپ خود می‌توانند به‌ مدت طولانی‌تری از آن استفاده کنند. بهینه‌سازی‌هایی مثل فشرده‌سازی حافظه و تایمرهای جاوا اسکریپت باعث شده است مصرف باتری مک‌بوک هنگام مرور وب یا تماشای ویدیو در یوتیوب کاهش یابد. آزمایش‌های انجام شده با مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی M2 مدل ۲۰۲۲ نشان می‌دهد این لپ‌تاپ در پخش ویدیو یوتیوب روی گوگل‌ کروم ۱۸ ساعت و در مرور وب ۱۷ ساعت دوام خواهد آورد.

گوگل قبل‌از انتشار به‌روزرسانی جدید کروم برای مک‌، جزئیاتی آماری مربوط به بهبود عملکرد آن را ارائه نداده است و بنابراین نمی‌توانیم نتایج آزمایش نسخه‌ی جدید مرورگر مذکور را به‌طور مستقیم با آمار رسمی مقایسه کنیم. ورج می‌گوید باتری مک‌بوک ۱۳ اینچی M2 را با انجام کارهای مختلف روی مروگر کروم در مدت ۱۶ ساعت و ۳۰ دقیقه به‌طور کامل تخلیه کرده است. غول جستجوگرهای اینترنتی ادعا می‌کند نسخه‌ی ۱۱۰٫۰٫۵۴۸۱٫۱۰۰ کروم بهینه‌سازی‌هایی را دریافت کرده است که تأثیر آن حتی روی سخت‌افزار مک‌بوک‌های قدیمی نیز قابل مشاهده خواهد بود. ورج تأیید کرده است این بهینه‌سازی‌ها در نسخه‌های بعدی کروم برای دستگاه‌های ویندوزی، لینوکس و اندروید اعمال خواهد شد.

بهینه‌سازی‌های به‌روزرسانی جدید گوگل کروم برای نادیده گرفتن برخی عناصر تکراری در کد وب‌سایت‌ها

اما چه مواردی در نسخه‌ی جدید کروم برای مک تغییر کرده‌اند؟ گوگل از سیستم فشرده‌سازی حافظه برای iFrameهای موجود در وب‌سایت‌ها بهره می‌برد؛ آی‌فریم یکی از عناصر HTML است که می‌توان با استفاده از آن یک صفحه‌ی وب دیگر را در دل صفحه‌ی وب موردنظر بارگذاری کرد. علاوه‌براین مصرف انرژی حافطه در استفاده‌های طولانی‌مدت کاهش یافته است.

تایمرهای جاوا اسکریپت نیز برای اجرای یک فرایند یا عملکرد در بازه‌ی زمانی خاص، به‌نحوی بهینه‌سازی شده‌اند تا فشار کم‌تری روی پردازنده‌ی مرکزی دستگاه داشته باشند و تایمرهای منسوخ نیز به‌طور کامل حذف می‌شوند. کروم جدید برای مک همچنین برخی مراحل غیرضروری مرتبط با رندر طرح‌بندی، رنگ‌آمیزی و غیره را در وب‌سایت‌ها نادیده می‌گیرد تا عملکرد آن بهینه‌تر باشد. البته بهینه‌سازی‌های جزئی دیگری هم در رابط‌کاربری کروم اعمال شده است که شاید نتوان آن‌ها را به‌راحتی تشخیص داد.

گفتنی است که گوگل اوایل ماه جاری حالت ذخیره‌ی انرژی جدیدی را به کروم اضافه کرد که با محدودسازی فعالیت‌های غیرضروری پس‌زمینه از جمله اسکرول نرم روی انیمیشن‌ها یا ویدیو‌ها، عمر باتری را افزایش می‌دهد. غول جستجوی اینترنت مدعی شده است که فعال کردن حالت مذکور می‌تواند مصرف انرژی را کاهش دهد.

منبع: آخرین خبر

ارسال نظر