سرمایه‌گذاری هنگفت عربستان سعودی در صنعت بازی‌های ویدیویی

عربستان سعودی روزانه ۱۱ میلیون بشکه نفت و صفر بازی ویدیویی تولید می‌کند، اما شاید به زودی این نسبت تغییر کند.

سرمایه‌گذاری هنگفت عربستان سعودی در صنعت بازی‌های ویدیویی

طبق اعلام رسمی، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی کشور عربستان سعودی، سرمایه‌ای ۳۸ میلیارد دلاری به شاخۀ e-Sport خود که Savvy Gaming نام دارد تزریق خواهد کرد تا بتواند بازی ویدیویی تولید کند و انتشار دهد.

چندین سال می‌شود که صنعت بازی‌های ویدیویی بزرگ‌تر از مجموع دو صنعت فیلم و موسیقی شده است. بنابراین، این موضوع به هیچ عنوان غافلگیرکننده نیست که کشورهایی مانند عربستان سعودی به نشر و ساخت بازی ویدیویی روی بیاورند و سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی روی این صنعت انجام دهند. عربستان سعودی در زمینۀ بازی‌های ویدیویی تجربه‌ای ندارد، اما با سرمایه‌گذاری روی Savvy Gaming، این احتمال وجود دارد که در آینده قضیه تغییر کند.

تزریق سرمایۀ ۳۸ میلیارد دلاری ایدۀ بدی برای شروعی قدرتمند نیست، اما به هیچ عنوان موفقیت را تضمین نمی‌کند. به عنوان مثال، گوگل در بازی ابری (Stadia) و بخش گیمینگ خود سرمایه‌گذاری‌های بزرگی انجام داد، اما نتوانست با غول‌های گیمینگ رقابت کند و سرانجام مدتی پیش بخش گیمینگ و بازی ابری خود را تعطیل کرد.

از سوی دیگر، عربستان استعدادهای بازیسازی زیادی در اختیار ندارد و Savvy باید از سرتاسر جهان بهترین‌ها را گردآوری کند. همچنین، رئیس شرکت Savvy، برایان وارد (Brian Ward)، در مصاحبه‌ای با بلومبرگ (Bloomberg) اعلام کرده است که احتمالاً این کمپانی رویکرد اخیر مایکروسافت را اتخاذ کرده و استودیوها و ناشرهایی را خریدرای کند. Savvy تقریباً ۱۳ میلیارد دلار در اختیار دارد که می‌تواند با آن یک ناشر یا چندین استودیو را از آن خود کند.

گفتنی است که صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی پیش از ۶ درصد از سهام نینتندو را خریداری کرده بود.

منبع: آخرین خبر

ارسال نظر