تعداد چک‌های ثبت شده در سامانه صیاد به 10 میلیون رسید

از ابتدای سال جاری تا نیمه مرداد ماه بالغ بر 10 میلیون فقره چک جدید در سامانه صیاد ثبت صدور شده که این میزان، بالغ بر 16 درصد از کل برگ چک‌های جدید توزیع شده است.

تعداد چک‌های ثبت شده در سامانه صیاد به 10 میلیون رسید

به گزارش بانک مرکزی، از ابتدای فروردین ماه تا نیمه مرداد ماه سال 1400 بالغ بر 2 میلیون و 460 هزار دسته‌چک شامل حدود 62 میلیون برگ چک طرح صیادی جدید در کشور توزیع شده‌ که از این تعداد حدود 94 درصد دسته‌چک‌ها متعلق به اشخاص حقیقی و 6 درصد دسته‌چک‌ها متعلق به اشخاص حقوقی است.

بر این اساس در این مدت بالغ بر 10 میلیون فقره چک جدید در سامانه صیاد ثبت صدور شده که این تعداد حدود 16 درصد برگ چک‌های جدید است. همچنین حدود 80 درصد از چک‌های ثبت شده، معادل 8 میلیون برگه چک توسط گیرندگان تائید شده‌اند.

گفتنی است از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه نسبت چک‌های قدیمی برگشت داده شده به چک‌‌های قدیمی مبادله شده حدود 8.7 درصد و این آمار در مدت مشابه در خصوص چک‌های جدید حدود 4 درصد است. بنابراین اعتبارسنجی مشتریان در سامانه صیاد هنگام ثبت صدور چک علاوه بر زمان تخصیص دسته‌چک، بررسی سوابق صادرکننده چک در زمان ثبت صدور چک در سامانه صیاد به لحاظ سابقه چک برگشتی و همچنین ممانعت از صدور چک توسط اشخاص دارای سابقه چک برگشتی رفع سوء‌اثر نشده، در کاهش آمار چک برگشتی موثر واقع شده است.

همچنین بانک مرکزی اخیراً سرویس استعلام اقلام اطلاعاتی چک را رونمایی کرده که این سرویس با کاربری ساده و بدون نیاز به احراز هویت، گیرنده چک را از ثبت چک دریافتی توسط صادرکننده مطلع می‌کند. این سرویس در راستای ارائه خدمات ارزش افزوده و تسهیل مبادلات از طریق چک ارائه شده و پیش‌بینی می‌شود به زودی برنامک‌های موبایلی به این سرویس مجهز شده و این خدمت به صورت پیامکی نیز ارائه شود.

اقدام بعدی بانک مرکزی در این خصوص رونمایی از خدمت ثبت، تائید، انتقال و استعلام چک به صورت پیامکی خواهد بود که با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و از طریق سرشماره 4040701701 به مشتریان فاقد گوشی هوشمند ارائه خواهد شد. خدمت موصوف از پیچیدگی‌های فنی و زیرساختی برخوردار بوده و علت تأخیر در ارائه این خدمت، حصول اطمینان از نحوه کارکرد سامانه است.

در راستای اجرای تبصره 1 ماده 21 مکرر قانون اصلاح قانون صدور چک مصوب سال 1397 مجلس شورای اسلامی، زیرساخت‌های فنی لازم برای اجرای این قانون توسط بانک مرکزی فراهم و با فعال‌سازی برنامک‌های موبایلی به منظور ایجاد زمینه‌های فرهنگی و آموزش و اطلاع رسانی، فاز آزمایشی ثبت نقل و انتقالات چک در سامانه صیاد از سال گذشته آغاز شد.

از ابتدای سال جاری و با توزیع دسته چک‌های جدید که وفق ماده 6 اصلاحی قانون مزبور صادر می‌شوند، بانک مرکزی مرحله عملیاتی ثبت چک در سامانه صیاد و ممنوعیت صدور چک در وجه حامل را از طریق برنامک‌های موبایلی، درگاه‌های نوین شبکه بانکی (اینترنت بانک و موبایل بانک) و به صورت خدمت حضوری در شعب تکمیل کرده است.

استفاده از دسته چک‌های جدید مستلزم ثبت صدور و تائید در سامانه صیاد است و ظهرنویسی چک‌ها در مرحله انتقال به ثبت سیستمی انتقال در سامانه صیاد منوط شده است. به موجب قانون یاد شده، چک‌های جدید نمی‌توانند در وجه حامل صادر شوند و ثبت اطلاعات هویت گیرنده چک به انضمام تاریخ و مبلغ چک الزامی است.

ارسال نظر