شهرداری افزایش 8 درصدی کرایه تاکسی تا پایان سال را منطقی عنوان کرد

رسانه کلیک - در حالی که شهردار تهران امروز در جمع خبرنگاران عنوان کرد افزایشی در نرخ تاکسی نخواهیم داشت؛ معاون حمل و نقل ترافیک شهردار تهران به افزایش 8 درصدی کرایه تاکسی چراغ سبز نشان داد.

شهرداری افزایش 8 درصدی کرایه تاکسی تا پایان سال را منطقی عنوان کرد

پیروز حناجی ظهر امروز در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با اینکه وی عنوان کرده 10 درصد از آلودگی هوای شهر تهران به واسطه فعالیت و تحرک موتورسیکلت‌ها است، آیا بنا ندارند تفاهم‌نامه‌ای هم با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا کنند تا فکری برای آن 90 درصد باقی مانده آلودگی هوای تهران هم کنند تا مشکلش برطرف شود، گفت:

«اقدامات دیگری هم در شهرداری تهران در حال انجام است تا آلودگی هوای شهر تهران کاهش یابد. همانطور که می‌دانید، یکی از دلایل آلودگی هوای تهران وجود ذرات معلق در هوای شهر است که برای کاهش این ذرات موضوع نصب فیلترهای دوده را در دستور کار قرار داده‌ایم و همانطور که می‌دانید، هفته گذشته تفاهم‌نامه‌ای در این خصوص به امضا رسید. ما تلاش داریم تا ساخت فیلترهای دوده بومی‌سازی و توسط شرکت‌های داخلی انجام شود زیرا این اقدام دو دستاورد به همراه می‌آورد: اول اینکه باعث می‌شود قیمت فیلتر دوده کاهش یابد و میل و رغبت رانندگان خودرو به از ستفاده از آن بیشتر می‌شود و ثانیا به دلیل آنکه بومی شده، امکان نصبش روی سایر خودروهای داخلی هم فراهم می‌شود.»

شهردار تهران افزود: «در کنار این موضوع می‌دانید که 40 درصد آلودگی هوای شهر تهران به خاطر استفاده از خودروهای شخصی است و امروز که بخشی از شهر تعطیل شد و حرکت برخی خودروها هم محدود شد، دیدیم که کیفیت هوای شهر بهتر شد. با توجه به این موضوعات باید به سمت افزایش فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی قدم برداریم و در این رابطه هم شاهد آن هستید که در همین مدت اخیر همه 70 واگنی که در گمرک معطل مانده بودند به قطار تبدیل شده و امروز به ناوگان حمل و نقل مترویی اضافه شده است. هرچند ما می دانیم که برای آنکه مترو بتواند از تمام ظرفیت خود استفاه کند و روزانه 7.5 میلیون نفر سفر داشته باشد، نیاز به 2 هزار واگن دارد که تامین این میزان واگن حتما مستلزم همکاری‌های همه جانبه است.»

شهردار تهران در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران که از وی در مورد افزایش کرایه تاکسی ها پرسید، گفت: «به هیچ عنوان هیچ افزایش قیمتی در خصوص کرایه تاکسی‌ها نخواهیم داشت. توافقات خوبی برای اختصاص سهمیه بنزین به تاکسی‌داران شده است که براساس آن توافقات احتیاج به افزایش قیمت کرایه‌ها را نمی‌بینیم. »

حناچی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران درباره اینکه شما گفتید یکی از 20 دستگاهی هستید که در حوزه کاهش آلودگی هوا نقش دارید، آیا بنا ندارید از ظرفیت حضورتان در هیات دولت استفاده کنید و سایر دستگاه‌ها را مجاب کنید تا وظایف خود را انجام دهند گفت: «براساس آنچه در متن صریح قانون هوای پاک آمده 20 دستگاه در حوزه کاهش آلودگی هوا مسئولیت دارند. این در حالی است که نقش شهرداری تهران بین 10 تا 15 درصد است و 85 درصد اقدامات باید در جای دیگری انجام شود. از این رو به طور قطع بنده از ظرفیت حضورم در هیات دولت استفاده خواهم کرد و این موضوع را به سایر دستگاه‌های مسئول گفته و از آنها خواهم خواست تا به هر تقدیر به وظایف مصرح خود عمل کنند.»

اما در این رابطه محسن پورسید آقایی معاون حمل و نقل ترافیک شهردار تهران درباره نرخ کرایه‌های تاکسی با توجه به تغییر قیمت بنزین در گفتگو با خبرگذاری فارس تاکید کرده است: «همانطور که رئیس مجلس روزهای پیش اعلام کرده، بهتر است که دولت و شهرداری‌ها براساس تغییر قیمت بنزین، نرخ کرایه‌های حمل و نقل عمومی را افزایش دهند. نمی‌توان از جیب رانندگان تاکسی شعار تثبیت قیمت داد. قیمت پایه بنزین برای تاکسیرانان 500 تومان بیشتر شده و این در هزینه‌های آنها تاثیر داشته است. بنابراین باید افزایش قیمت در هزینه‌های آنها محاسبه شود و فکری به حال اصلاح قیمت‌ها کنند تا راننده‌ای به صورت خودسر افزایش قیمت را انجام ندهد.»

معاون حمل و نقل ترافیک شهردار تهران ادامه داد: «البته ما تاکنون اجازه نداده‌ایم که هیچ راننده‌ای افزایش قیمت داشته باشد، ولی در حال بررسی این موضوع هستیم که میزان اثر افزایش 500 تومان بنزین را لحاظ کنیم و براساس حدس‌های که می‌زنیم، حدود 8 درصد تغییر قیمت بنزین در هزینه‌های تاکسی‌ها اثر داشته، لذا باید بر همین اساس با شورای شهری‌ها نیز مشورت کنیم و نظر آنها را جویا شویم.»

وی در پاسخ به اینکه احتمال دارد تا پایان سال نرخ تاکسی‌ها تغییر کند، گفت: «باید دید نظر شورای شهر چیست ولی منطقی است که در حد 7 تا 8 درصدی که هزینه‌‌ها اضافه شده، افزایش نرخ کرایه تاکسی داشته باشیم.»

ارسال نظر